Slovenčina a umenie


Beniakove Chynorany 2023

Dňa sa konal jubilejný XXX. ročník Slovenského festivalu poézie — Beniakove Chynorany — výberové kolo recitátorov Košického a Prešovského samosprávneho kraja.

Na súťaži, ktorá má výbornú umeleckú úroveň, prispieva k rozvoju slovenského umeleckého prednesu a objavuje mladé recitátorské talenty, našu školu reprezentovali: Lucia Kubíková (1.D), Eliška Knižková (2.A), Diana Pavlíková (2.B) a Olívia Jánošíková (IB DP1).

V I. kategórii, ktorá bola aj tohto roku najpočetnejšia a ponúkla výborné umelecké výkony, Eliška Knižková obsadila skvelé 2. miesto a Lucia Kubíková krásne 3. miesto. Diana Pavlíková získala od poroty čestné uznanie.

Všetkým našim recitátorkám ďakujeme za reprezentáciu školy a k dosiahnutým úspechom im srdečne blahoželáme!

Literárno-historická exkurzia Revúca — Betliar

Dňa sa vybrali triedy 2.A a 2.E za prehlbovaním poznatkov z literatúry a umenia na Gemer. V Revúcej, ktorá bola v 19. storočí jedným z centier slovenského národného a kultúrneho života, navštívili Prvé slovenské gymnázium. To začalo písať svoju históriu 16. septembra 1862 a stalo sa prvou strednou školou v Uhorsku, na ktorej sa vyučovalo v slovenskom jazyku. Našim druhákom sa naskytli pohľady do minulosti vyučovania na tejto významnej strednej škole, kde pôsobili aj poprední slovenskí vzdelanci ako napríklad Štefan Marko Daxner, Ján Francisci, Ján Botto, Koloman Banšell, či Martin Kukučín.

Ďalšou zastávkou na ceste Gemerom bol Betliar, kde Šrobárčania mohli obdivovať šľachtickú rezidenciu rodu Andrássyovcov, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí. Krásne slnečné jesenné počasie umocnilo prechádzku aj okolitým nádherným anglickým parkom. V Krásnohorskom Podhradí študenti navštívili Mauzóleum Andrássyovcov. Unikátne dielo zo začiatku 20. storočia, inšpirované ranokresťanským, byzantským a karolínskym umením, im ponúklo umelecký zážitok nielen prostredníctvom úchvatnej mozaikovej i mramorovej výzdoby, ale aj celkovou mystickou atmosférou interiéru.

Naši druháci strávili krásny jesenný deň na literárno-historických potulkách Gemerom a už teraz sa tešia na spoznávanie ďalších kútov Slovenska.


Návšteva divadelného predstavenia Tom, Dick a Harry — nezabudnuteľný zážitok…

Rád sa smeješ? Máš chuť na bláznivú situačnú komédiu? Ak áno, určite nevynechaj hru anglických dramatikov — bratov Cooneyovcov Tom, Dick a Harry v košickom Národnom divadle. Dňa ju navštívili aj študentky 3.D. Divadlom sa ozývali salvy smiechu a bránice všetkých prítomných dostali zabrať. Uvoľnení a rozosmiati sa vracali do svojich domovov. Tento zážitok vrelo odporúčame aj Vám!

Návšteva Východoslovenskej galérie

Ak hľadáte spôsob, akým stráviť popoludnie bez sociálnych sietí a instantných správ, nemusíte ísť ďaleko. Stačí sa naladiť na tichý mód a otvoriť oči dokorán. Iba tak je možné vychutnať si krásu súčasného i minulého umenia, zamyslieť sa nad významom titulov či objektov bez názvu.

Nové akvizície, práce Juraja Bartusza, Jozefa Bedníka, Marka Blaža, Elemíra Halász-Hradila, grafiky Igora Ďurišina, detskú hravosť i monumentálnu farebnosť mäkkých línií v obrazoch Martina Moflára — to všetko sme zhliadli pri návšteve Východoslovenskej galérie v Košiciach . Ak by vám predsa len chýbal kontakt s umelou inteligenciou, nájdete ju v digitálnej maľbe Refika Anadola Winds of Košice. Nech sa páči, vstúpte!

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT