Študentská firma

Študenti tretieho ročníka! Máte skvelé nápady? Chcete si vyskúšať podnikanie? Zakladáme školskú firmu na Šrobárke! Prihláste sa na seminár Aplikovaná ekonómia a naučíte sa, ako funguje akciová spoločnosť v praxi.

V tomto školskom roku je na našom gymnáziu otvorený povinne voliteľný predmet Aplikovaná ekonómia, v rámci ktorého na škole funguje študentská firma ako akciová spoločnosť pod hlavičkou mimovládnej neziskovej organizácie Junior Achievement (JA).

Vzdelávací program JA Aplikovaná ekonómia ponúka podnikateľské, ekonomické a finančné vzdelávanie pre študentov vo veku 17 až 19 rokov. Je založený na získavaní praktických skúseností a zručností tak, aby rozvíjal pracovné, sociálne a komunikačné kompetencie študentov. Tento learning-by-doing program pozostáva z 3 základných pilierov — teória, JA Firma (študentská firma) a konzultant.

Študentská firma — REWOOD (školský rok 2023/2024)

My, študenti predmetu Aplikovaná ekonómia, Vám plný nadšenia predstavujeme našu novú študentskú firmu REWOOD š.f.

Naša firma je zložená z 14 cieľavedomých a ambicióznych žiakov 3. ročníka a funguje na princípe akciovej spoločnosti pod záštitou neziskovej organizácie JA Slovensko. Vďaka tomuto vzdelávaciemu programu máme možnosť nadobudnúť praktické zručnosti a vedomosti v oblasti podnikania. Učíme sa ako vypracovať podnikateľský plán, urobiť prieskum trhu, viesť valné zhromaždenia, predávať akcie, plánovať stratégie predaja, vyrábať atď.

Firma REWOOD š.f., ktorej názov sa skladá z anglického slova wood, teda drevo a predpony re, čo znamená znova, je miestom, kde sa udržateľnosť spája s inováciou. Prinášame Vám ekologické a praktické stojany pre elektronické zariadenia, ktoré sú starostlivo vyrobené z odpadového dreva. Tieto produkty predstavujú inovatívny spôsob ako spohodlniť život ľudí, keďže sme si všimli, že neustále hľadajú miesta kam položiť svoj telefón. Vo firme REWOOD veríme v spojenie štýlu so zodpovednosťou a ponúkame vám jedinečnú kombináciu funkčnosti a environmentálnej zodpovednosti.

Hlavným cieľom našej firmy nie je len pomôcť ľuďom, ale aj planéte. Naše produkty sú vysoko ekologické, keďže sú vyrábané z odpadového dreva, ktoré by bolo inak vyhodené na skládku alebo použité v spaľovni. Týmto by sa uhlík, ktorý je viazaný v dreve dostal do ovzdušia a zaťažil našu planétu, preto je lepšie ho uchovať v produktoch vyrobených z dreva čo najdlhšie.

Pripojte sa k nám v hnutí smerujúcom k zelenej budúcnosti. Firmu môžete podporiť zakúpením nášho produktu a sledovaním nás na našich sociálnych sieťach, kde nás môžete aj kontaktovať v prípade otázok alebo záujmu o spoluprácu: Instagram — @rewood_s_f.Študentská firma — SCHROEF (školský rok 2023/2024)

Radi by sme Vám predstavili našu novú študentskú firmu SCHROEF š.f.!

Sme tím ambicióznych študentov tretieho ročníka. Postupným absolvovaním hodín aplikovanej ekonómie naberáme nové zručnosti a skúsenosti, ktoré nám pomáhajú napredovať a firmu posúvať vpred.

Našim cieľom je uceliť komunitu Šrobárčanov prostredníctvom šrobárskeho merchu so štýlovým logom, ktoré bude určené najmä pre vedenie a študentov školy. Ďalším cieľom je vytvorenie univerzálneho dizajnu pre hrdých absolventov Šrobárky. Taktiež by sme chceli spríjemňovať deň zdravšou verziou žuvačiek s citátmi na lepší deň. Nesmieme zabudnúť ani na rôzne prekvapenia a bonusy, ktoré verných zákazníkov neminú.

Ak by ste sa chceli o našej študentskej firme dozvedieť viac, môžete navštíviť jej Instagram, na ktorom pravidelne upozorňujeme na nové produkty a akcie. V prípade otázok a nejasnosti nás neváhajte kontaktovať.

Nezabudnite si zakúpiť štýlový merch a stať sa tak plnohodnotným členom Šrobarky! Ďakujeme.Študentská firma — FLAMMA (školský rok 2022/2023)

Zo srdca Šrobárky až k Vám domov, žiaci predmetu Aplikovaná ekonómia si Vám dovoľujú predstaviť novú študentskú firmu, FLAMMA š.f.

Firmu FLAMMA, ktorej názov pochádza z latinského slova s významom plameň, tvorí 20 žiakov 3. ročníka. Svojimi poznatkami z hodín sa postupne priúčame fungovaniu akciovej spoločnosti, a to tým najlepším spôsobom – praxou a skúsenosťami. Od vypracovania podnikateľského plánu, rôznych prieskumov, predávania akcií, zvolávania valného zhromaždenia až po samotnú výrobu a predaj nášho produktu, granulátových sviečok.

Náš výber ručne robených, vegánskych sviečok rozjasní nejeden večer. Čím sa však líšime od bežných sviečok? Okrem ekologického a recyklovateľného balenia aj zložením vosku. Ide o 100% prírodný kryštalický palmový vosk, ktorý pri horení nevylučuje žiadne škodliviny a doba horenia sviečky je až o 50% dlhšia ako u tých bežných.

Nehovoriac o možnosti vyskladania si vlastného setu zákazníkom, nakoľko ponúkame viacero variánt farieb a vôní. Každý set zahŕňa sklenenú nádobu, granulátový vosk a knôt. To všetko zabalené v krabičke z recyklovaného papiera.

Podporiť nás môžete zakúpením produktu či sledovaním na Instagrame. Nebojte sa ani klásť otázky či vytknúť chyby, radi sa z nich poučíme. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom už spomenutého Instagramu alebo emailom (flamma.sf.2022@gmail.com).Študentská firma — Meraki (školský rok 2021/2022)

Radi by sme vám predstavili našu študentskú firmu Meraki!

Firmu tvoria ambiciózni tretiaci, ktorí študujú predmet aplikovaná ekonómia. V rámci neho majú možnosť vyskúšať si simulované fungovanie akciovej spoločnosti. Táto skúsenosť im prinesie množstvo zaujímavých poznatkov a lepšie ich pripraví na situácie, s ktorými sa môžu stretnúť v skutočnom živote.

Názov firmy pochádza z gréckeho slova meraki, ktoré znamená robiť niečo s láskou, radosťou a dať do práce kus zo seba. Týmto sa členovia firmy riadia a snažia sa túto myšlienku pretransformovať do svojej práce. Ide o výrobu jedlých pohárov plnených rozličnými nápojmi. Počas teplejších mesiacov a horúcich dní plánujú ponúkať rôzne druhy zmrzliny na ochladenie.

Poháre sú ekologické, bez konzervantov, a zároveň nahrádzajú obyčajné jednorazové poháre z plastu. Tak by sa každoročne globálne nevyhadzovalo 500 miliárd plastových pohárov na skládky. Ekologický pohár produkuje zero waste, takže si môžete vašu obľúbenú horúcu čokoládu vychutnať s dobrým pocitom, že neznečisťujete prírodu.

Firma Meraki počas svojej činnosti, s účelom byť čo najefektívnejšia, nadviazala spoluprácu s Hotelovou akadémiou v Košiciach, a práve s jej pomocou je možné vyrobiť stovky pohárov mesačne.

Ak by ste sa chceli o našej študentskej firme dozvedieť viac, môžete navštíviť jej Instagram, na ktorom sa pravidelne zverejňujú firemné aktivity.

V prípade akýchkoľvek otázok, nejasností či záujmu o spoluprácu kontaktujte prostredníctvom správy prezidenta firmy Mateja Maňkoša alebo viceprezidentku pre marketing Gabrielu Greškovú. Radi odpovedia na vaše zvedavé otázky.Študentská firma — ŠrobShop (školský rok 2021/2022)

Dovoľujeme si Vám predstaviť druhú študentskú firmu na našej škole — ŠROBSHOP. V rámci predmetu aplikovaná ekonómia firmu tvoria žiaci 3. ročníka.

Sme kreatívni, ambiciózni a naším cieľom je priniesť na trh inovatívny produkt. Aj vďaka týmto vlastnostiam sme navrhli ovocnú lízanku na upokojenie. Počas náročných školských a pracovných dní sa nám často zíde doplniť energiu formou rýchleho cukru. Z každej strany na nás „číha“ stres, a preto sme našu lízanku doplnili o magnézium, ktoré ju spravilo výnimočnou.

Poslaním našej firmy je zlepšiť deň učiteľom a žiakom na našej škole, ale posunúť náš produkt aj za brány školy. Jeho predstavenie a predaj spustíme na Valentína.

Ak Vás naša firma zaujala, neváhajte nás sledovať na Instagrame @srobshop, cez ktorý nás, samozrejme, môžete kontaktovať, klásť rôzne otázky, pýtať sa na spoluprácu.Študentská firma — Commuto (školský rok 2019/2020)

Aj v tomto školskom roku bude na našej škole fungovať školská firma v rámci predmetu Aplikovaná ekonómia. Funguje ako akciová spoločnosť pod hlavičkou neziskovej organizácie Junior Achievement (JA) Slovensko.

Stretli sa v nej pracovití a odhodlaní študenti, ktorí myslia ekologicky a majú láskavé srdce. Je čas na zmenu, a preto je tu Commuto, JA Firma. Z použitého šatstva budeme šiť praktické tašky rôzneho vzhľadu, čím zmeníme odpad na surovinu. Zbierka odevov z druhej ruky prebieha na našej škole nepretržite, študenti aj učitelia do nej štedro prispievajú. A keďže sú niektoré kúsky mimoriadne zachovalé, tu vidia študenti ďalšie možnosti podnikania. Rozhodli sa usporiadať študentský SWAP šatstva a tiež pomôcť ľuďom v núdzi, čo zrealizujú v rámci nášho charitatívneho Dňa Šrobárky.

Okrem výroby vlastných produktov chce Commuto, JA Firma pokračovať v organizovaní príležitostných školských bufetov a ponúkať študentom a profesorom maškrty podľa chuti.

Podporte našu študentskú firmu kúpou akcií v hodnote 4 € a prispejete tak k jej a nášmu spoločnému úspechu.Študentská firma — Friendly Co. (školský rok 2018/2019)

Činnosti študentskej firmy Friendly Co. na Šrobárke:

 • propagácia školy cez produkty,
 • organizovanie príležitostných školských eventov:
  • Vianoce na Šrobárke,
  • občerstvenie pri polročnom vysvedčení,
  • Valentín na Šrobárke,
  • pomoc pri organizácii Kalamajok (prípadne pomoc s občerstvením na Kalaplese),
  • organizácia školského plesu (v budúcnosti).