Debatný klub

„Debata je rokovanie, výmena názorov, spravidla formalizovaná, o spornej téme a na vyššej úrovni.“

Keď sa tak zamyslíme, koľkých debát sme sa zúčastnili počas svojho života? Nespočetne veľa. O knihách, autách, móde, škole… Definícia debaty ale končí spojením — na vyššej úrovni. A to je práve ten rozdiel. Debatný klub Šrobárky vás posunie od bežnej každodennej debaty smerom k debate akademickej. Pracuje hlavne pod vedením starších Šrobárčanov, ktorí majú skúsenosti z domácich debatných súťaží, ale aj medzinárodných. Členovia sa pravidelne stretávajú, aby sa zlepšovali v debatných zručnostiach a pripravovali na turnaje. Turnaje sú organizované Slovenskou debatnou asociáciou a tvoria Slovenskú debatnú ligu. Tá sa skladá z regionálnych súťažných kôl. Najúspešnejšie tímy z regiónov postupujú do finálového turnaja, ktorý vrcholí debatou v Rokovacej sále Národnej rady Slovenskej republiky.

Čo je podstatou akademickej debaty?

Akademická debata je koncept, ktorý sa snaží pomôcť záujemcom o debatu zlepšiť ich argumentačné schopnosti. Debata vám pomôže nielen zlepšiť si argumentáciu, ale vám aj vylepší kritické myslenie, ktoré je dnes obzvlášť dôležité. Akademická debata pestuje u debatérov argumentovanie založené výhradne na faktoch podložených dôkazmi a učí debatérov vyhýbať sa logickým klamom a argumentačným faulom.

Študenti Debatného klubu Šrobárky majú za sebou nespočetne veľa úspechov na domácej ale aj zahraničnej pôde. Pridajte sa k nám, rozšírte svoje vedomosti a možno sa vám podarí vyskúšať si na vlastnej koži Britský formát parlamentnej debaty a Debatu Karla Poppera.