Zahraničné exkurzie

Petrohrad, Litva, Lotyšsko a Estónsko

V roku 2015 sa študenti 2. a 3. ročníka nášho gymnázia zúčastnili exkurzie Pobaltie, Petrohrad. Cieľom ich cesty bolo navštíviť hlavné mestá pobaltských štátov – Vilnius, Rigu a Tallin, ktorých historické centrá sú zapísané aj vo svetovom a kultúrnom dedičstve UNESCO. Vrcholom tejto exkurzie však boli 3 dni neopakovateľných zážitkov, ktoré strávili v Petrohrade. Navštívili Jekaterinský palác, Petrodvorec, ruský „Versailles“ a letné sídlo ruských panovníkov, ktoré je obklopené nádherným parkom a unikátnymi fontánami, Ermitáž, Petropavlovskú pevnosť, Katedrálu sv. Izáka, Katedrálu Spasiteľa na krvi, ako aj súkromné múzeum Faberge. Rovnako si užili aj nočný Petrohrad a po nezabudnuteľných 9 dňoch sa vrátili domov.

Nórsko a Dánsko

V roku 2012 sa Šrobárčania rozhodli spoznať severnú Európu – Škandináviu. Hlavnými lákadlami boli nedotknutá severská príroda, ale aj hlavné mestá škandinávskych štátov – Oslo a Kodaň. Hneď v prvý deň, po náročnej nočnej plavbe trajektom, navštívili Oslo. Po prehliadke historického centra a múzea vikingských lodí prehliadku zakončili návštevou Frogner parku, kde bolo viac sôch ako stromov. Milovníci športu si prišli na svoje v olympijskom mestečku Lillehamer, kde sa mohli prejsť po skokanských mostíkoch a vyskúšať si simulátor zjazdového lyžovania. Najviac sa však tešili na Chodník trolov. Najskôr zdodali 11 serpentín, potom jahodové údolie a ocitli sa na najkrajšom mieste na svete – Geirangerfjord, ktoré je zapísané medzi pamiatkami UNESCO. Počas plavby týmto fjordom mohli vidieť nádherné vodopády Sedem sestier a Nápadník. Vrcholom prírodných krás bol ľadovcový splaz Nigarsbreen, kde sa mohli ľadovca dokonca aj dotknúť. Očarení krásou severskej prírody cestou späť navštívili aj hlavné mesto Dánska – Kodaň, kde ich privítala socha Malej morskej víly. Posledné peniaze minuli v najdlhšej nákupnej pešej zóne na svete Strogeta.

Južná Európa

Nezabudnuteľné cestovateľské zážitky sa Šrobárčanom podarilo získať počas 10-dňovej expedície po južnej Európe. Páčilo sa im spojenie moderných miest Nice, Saint Tropez a Monaka s historickým charakterom Barcelony, Predjamského hradu, doplnené o prírodné úkazy Plitvických jazier a Postojnskej jamy. Miestni sprievodcovia v Španielsku a v Monaku ich previedli najkrajšími časťami týchto oblastí a doplnili výklad o vlastné skúsenosti, a tak z každého miesta vyťažili maximum. Možnosti vidieť historické pamiatky, zažiť miestnu kultúru a ochutnať národné jedlá boli neoceniteľnými skúsenosťami. Voľný čas trávili so spolužiakmi a kamarátmi z iných tried na plážach tzv. azúrového pobrežia vo Francúzsku a Španielsku. Na tento výlet určite nezabudnú a na mnohé z miest sa iste ešte raz vrátia!

Veľká Británia a Holandsko

Jarné prázdniny v roku 2017 sa niesli v znamení exkurzie Bruggy – Londýn – Edinburg – Amsterdam, ktorej sa zúčastnili žiaci 2. a 3. ročníka. Na začiatku tejto cesty ich očarilo starobylé centrum Brugg a ochutnávka pravej belgickej čokolády v múzeu čokolády. Takto posilnení nasledujúce 2 dni strávili prehliadkami najznámejších pamiatok Londýna: Buckingham palace, Westminister Abbey, Big Ben či múzea voskových figurín Madame Tussauds. Previezli sa na známom London Eye a nakúpili na slávnej Oxford Street. Plní zážitkov sa z Londýna presunuli do historického Edinburgu. Tam si pozreli kráľovský zámok s korunovačnými klenotmi, prešli sa historickým centrom mesta s katedrálou St. Giles a užili si večerné nákupy na Princess Street. Aj spiatočná cesta na Slovensko ponúkla množstvo zážitkov, ako návštevu hradu Harryho Pottera, známej kaplnky Rosslyn z Da Vinciho kódu a záver exkurzie patril brusiarni diamantov v Amsterdame.

Francúzsko

Tisíce žiariacich svetielok na brehoch Seiny, takýto pohľad sa naskytol žiakom Šrobárky krátko pred pristátím na Aéroport d’Orly v Paríži. Počas trojdňovej exkurzie obdivovali architektonické skvosty a dominanty francúzskej metropoly a vychutnávali atmosféru históriou a umením dýchajúcich parížskych uličiek. Tour Eiffel, ikonický symbol Paríža, si ich podmanila nielen pozoruhodnou konštrukciou, ale aj výhľadom na rozľahlé centrum Paríža. Každý zatúžil mať „Eiffelovku na dlani“, preto žiaci navštívili Trocadéro. Druhý deň sa tešili predovšetkým milovníci umenia. Galéria Louvre odhalila svoje poklady, neobišli ani preslávený Notre-Dame a majestátny Arc de Triomphe. Deň sa zavŕšil prechádzkou po Champs-Elysées. V predposledný deň exkurzie sa vydali po stopách najväčších kráľov Francúzska, ktoré ich zaviedli do Invalides a Versailles Chateau. Prešli sa zámockými komnatami i záhradami. Podvečer sa stal poslednou zastávkou čarovný Montmartre. Nabalení suvenírmi a zážitkami opustili Paríž a vrátili sa domov.

Taliansko

Naši žiaci sa zúčastnili aj dvoch exkurzií do Talianska. Prvá z nich ponúkla návštevu talianskych miest Miláno, Sirmione, Verona a Benátky. Horúca prechádzka Milánom im umožnila obdivovať Milánsky Dóm a prekrásny výhľad na samotné mesto z jeho strechy. Okrem ďalších pamiatok – víťazný oblúk, opera LaScala… si užili aj nákupy v tejto mekke módy. Futbalových fanúšikov potešila prehliadka štadióna San Siro, kde im umožnili vstup do Siene slávy, do šatní súčasných futbalistov AC a Interu Miláno. Cesta ďalej pokračovala do mestečka Sirmione, ktoré leží pri najväčšom jazere Talianska Lago di Garda. Ďalšia zástavka výpravy bola v meste lásky – Verone, kde si pozreli Amfiteáter či známy Júliin dom. Záver exkurzie patril Benátkam. Loďou sa dostali na Námestie sv. Marca a nasledovala prehliadka mesta. Videli Dožov palác, Zvonicu či Most vzdychov. Popoludnie patrilo nákupom, pravému talianskemu gelatto či silnému espressu.

Počas 6 dní druhej exkurzie navštívili miesta veľkého kultúrno-historického diania a centrá niekdajšieho umeleckého života. Vo Florencii, kolíske renesancie, obdivovali krásu Brunelleschiho architektúry, sochárske skvosty Michelangela, Giottove fresky v Bazilike Santa Croce, spolu s náhrobkami najväčších dejateľov Talianska. Pravú taliansku atmosféru ponúklo mestečko Lucca, známe ako „mesto 100 kostolov“ a rodisko hudobného skladateľa Giacoma Pucciniho. V Pise na Námestí zázrakov mali možnosť zažiť skutočný vizuálny zázrak v podobe Katedrály Nanebovzatia Panny Márie, Baptistéria sv. Jána a neopakovateľnej Šikmej veže. A keďže „všetky cesty vedú do Ríma“, tak aj exkurziu zavŕšili v tomto večne pulzujúcom meste. S úžasom obdivovali pamiatky staroveku – Koloseum, Pantheon, Forum Romanum, víťazné stĺpy i oblúky. Neopakovateľné čaro talianskej metropoly si vychutnali na Španielskych schodoch, pri Berniniho Fontáne štyroch riek na Piazza Navona či magickej Fontáne di Trevi. Vyvrcholením putovania za umením boli Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka, kde s úžasom obdivovali dielo génia Michelangela Buonarrotiho.

Úchvatné Taliansko si získalo srdcia našich študentov a všetci pevne veria, že na tieto miesta sa určite opäť vrátia.

Nemecko

Pre žiakov DSD-tried škola pravidelne organizuje exkurzie do SRN. Počas nich navštívili krásne saské mesto Drážďany. Pri prechádzkach týmto útulným mestečkom obdivovali historické budovy a nevynechali ani prehliadku najväčšej pýchy mesta — galérie Zwinger. Tam ich očarili obrazy starých majstrov a výstava porcelánu. Potom ich už privítalo hlavné mesto Nemecka Berlín. V úvode sa kochali historickými pamiatkami východnej časti mesta, medzi ktorými nechýba Brandenburská brána, Pergamonské múzeum, Ulica Unter den Linden, Humboldtova univerzita a mnoho ďalších. Záver exkurzie patrí budove Reichstagu a západnej časti mesta so známou ulicou Kurfürstendamm.

Rakúsko

V predvianočnom období sa pre žiakov Šrobárky už tradične organizuje exkurzia do čarokrásnej Viedne. Hlavné mesto Rakúska má pre každého niečo — osobitú atmosféru, nostalgické kaviarne, modernú architektúru, veľkú životnú energiu a cisársku noblesu. Tú žiaci pocítia pri návšteve letného sídla Habsburgovcov — zámku Schönbrunn. V programe exkurzie nechýba prehliadka najznámejších pamiatok Viedne — Hofburgu, Dómu sv. Štefana, radnice, a, samozrejme, vianočných trhov. Viedeň je vraj najkrajšia práve v predvianočnom období, kedy žiari tisícami svetiel. Nadýchajú sa tu vône vianočného punču, ochutnajú miestne špeciality, a aj nakúpia drobné darčeky. Atmosféra Vianoc v tejto metropole a dobroty z vianočných trhov urobia z exkurzie nezabudnuteľný zážitok.

Maďarsko

Pre našich žiakov je lákadlom aj poznávacia a už aj tradičná exkurzia do hlavného mesta Maďarska Budapešti. Na začiatku navštívia Tropikárium, kde zažijú neopakovateľnú atmosféru tropického pásma, na vlastné oči uvidia exotické zvieratá v prostredí, ktoré sa podobá ich prirodzenému, a zblízka môžu pozorovať pestrofarebný podmorský svet. Atraktívnou časťou exkurzie je prehliadka mesta, pri ktorej nechýbajú najznámejšie pamätihodnosti Budapešti – Rybárska bašta, budova Parlamentu, Kostol kráľa Mateja či Bazilika Svätého Štefana. Na exkurzii v predvianočnom období si užijú aj atmosféru vianočných trhov v krásne vyzdobenom centre mesta.

Poľsko

Žiaci 3. ročníka sa zúčastňujú dejepisnej exkurzie do Poľska. Prvou zastávkou je koncentračný tábor v Osvienčime, ktorý sa smutne zapísal do histórie. Navštívia miesta, kde počas 2. svetovej vojny zahynulo viac než milión ľudí. Nacizmus tu ukázal svoju najkrutejšiu podobu. Žiaci si môžu pozrieť fotky, tajne urobené väzňami, miesta krutého mučenia a otrasných životných podmienok, ako aj fotografie umučených ľudí a vo výklade výborne pripravených sprievodcov dokonca nechýbajú spomienky z osobných stretnutí s ľuďmi, ktorí na vlastnej koži prežili, kam nacionalizmus a radikalizmus vedú. V tej chvíli si všetci uvedomíme, aký nebezpečný môže byť extrémizmus, ktorý je u nás na vzostupe. Jednoznačne pochopíme, že pre spoločnosť nie je tou správnou cestou.

Po Osvienčime čaká na žiakov prehliadka Krakova. Prejdú sa nádvorím hradu Wawel, pozrú si katedrálu, impozantnú dobovú architektúru a nádherne vyzdobené centrum mesta.

V rámci exkurzie navštívime aj mestečko Wieliczka, ktoré preslávila najmä svetoznáma soľná baňa, zapísaná aj do zoznamu UNESCO. Zaujímavosťou tejto atrakcie je, že na rozdiel od podzemných jaskýň vznikla kompletne celá len vďaka ľudskému úsiliu a tvrdej práci. Ľudia z celého sveta tu obdivujú nádherné sochy vytesané z kamennej soli, soľnú dlažba a soľná kaplnka, O tom, že soľ bola nad zlato, sa vraj turisti môžu presvedčiť v Krakove, ktoré vyrástlo a zbohatlo z výnosov za vyťaženú soľ.

Česko

Exkurzie v posledné dni školského roka sú krásnou odmenou za tvrdú prácu. Trieda 1.D sa takto v roku 2019 odmenila a jej žiaci vycestovali do Prahy, aby obdivovali jej krásy, chute a vône. Praha má mnoho podôb, v historickom centre sme prešli Václavské námestie, postáli pri soche Svätého Václava a pamätníku Jánovi Palachovi pred budovou Národného múzea. Videli sme aj apoštolov v orloji na Staromestskom námestí a prešli sme celú Kráľovskú cestu až na Hradčany, kde sme obdivovali prekrásny interiér Katedrály Sv. Víta a malebnosť Zlatej uličky. Prešli sme sa po starých Zámockých schodoch a slávnej Parížskej ulici.

Pochutnali sme si na tradičnej českej kuchyni, bez sviečkovej by to nešlo. Navštívili sme aj miesta, kde radi trávia čas domáci, a tak sme večer pobudli na Náplavke, ktorá nás očarila neopakovateľnou atmosférou, rovnako ako nočná Praha s jej dychberúcimi scenériami. Národní technické muzeum a Letenské sady dali bodku za výletom, na ktorý budeme dlho spomínať.