Aktivity – Chémia

Populárny kvíz na Šrobárke

Predstavte si plnú aulu našej školy v jeden štvrtok popoludní. Troj – päťčlenné tímy študentov, študentiek, profesorov a profesoriek sa skláňajú nad stolom, radia sa, odpovedajú na otázky, ktoré im dajú kvízmajsterky. Koľko krčných stavcov má žirafa? Ako vyzerá plemeno psa hovawart? Ktorá speváčka získala najviac Grammy?…

História, biológia, geografia, matematika, hudba, šport, film a mnohé ďalšie. Spolu 50 otázok pre našich zúčastnených znamenalo 90 minút zábavy, získania nových poznatkov a spoločne stráveného času. Ďakujeme všetkým zúčastneným a srdečne Vás pozývame na ďalšie kolo.

Umiestnenia:

1. miesto — tím Všetky štyri a ja: Lenka Ondášová, Ema Lorencová, Pavlína Janeczková, Lukáš Csontos (všetci 4.B)

2. miesto — tím Novotnej zlatíčka: Tímea Kováčová, Nina Hažlinská, Katarína Šebáková, pp Zuzana Novotná

3. miesto — tím Teória chaosu: Denisa Tóthová, Zina Hluchá, Michaela Pogányová, Ján Lévai, pp Ladislav Spišiak.

Návšteva Interaktívnej periodickej tabuľky na UPJŠ

V dňoch a si žiaci 1.D a 1.E triedy prehĺbili poznatky získané na hodinách chémie návštevou Interaktívnej periodickej tabuľky na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika, ktorá obsahuje 80 reálnych chemických prvkov. Dozvedeli sa veľa nových, zaujímavých informácií o mnohých chemických prvkoch, o ich vlastnostiach a reaktivite. Vyskúšali si ovládanie takejto tabuľky a pozreli množstvo zaujímavých pokusov.

Exkurzia — Brno

Ako vyzerá Van der Graafov generátor? Aké množstvo oxidu uhličitého vznikne pri naštartovaní auta? Ako vyzerajú zdieľané laboratória a aký je študentský život v Brne? Toto a mnoho viac sa dozvedeli študenti na exkurzii v dňoch a .

Prvá zastávka sa konala vo vedecko-technickom centre Aurelium v Bratislave, kde sa prelína zábava s učením. Objavovanie a experimentovanie v centre vedy je ponúkané nie prvoplánovo, ale atraktívnou a zábavnou formou pomocou hier a pokusov, keď dochádza k nenásilnému objasňovaniu vedeckých informácii. Vyše 180 ďalších hravých exponátov a zážitkov mohli študenti vidieť vo Vida science Brno. Na ploche 6200 metrov štvorcových sa nachádzali tématické celky ako mikrosvet, bunka, ľudské telo, planéta a fyzikálne experimenty. Večer prišli bývalí Šrobárčania porozprávať o štúdiu a živote v Brne.

Na druhý deň nás čakal Ceitec — mladé a dynamické vedecké centrum, kde sme mali možnosť vidieť 3 špičkové zdieľané laboratóriá a dozvedeli sme sa napríklad, že Brno patrí medzi najväčších výrobcov elektrónových mikroskopov. Poslednou zastávkou bolo Mendelovo múzeum, kde sme sa dozvedeli zaujímavosti o živote Johanna Gregora Mendela a vypočuli si zaujímavosti o genetických modifikáciách.

#ErasmusDays 2023 — Job shadowing v Poznani

V dňoch 2. a 3. októbra 2023 pani profesorky Fabriciová, Hribová a pán profesor Lukačín navštívili Medzinárodnú školu v Poznani v rámci programu Erasmus+. Pozreli sa na hodiny chémie, biológie, angličtiny, EE, fyziky či matematiky, rozprávali sa s IB študentami aj učiteľmi a okrem zážitkov si odniesli aj niekoľko nápadov a inšpirácií, ktoré využijú na svojich hodinách a podelia sa o ne s kolegami.

Erasmus+ Job shadowing in Poznań

At the beginning of October, Miss Fabriciová, Mrs Hribová and Mr Lukačín visited International School of Poznan via programme Erasmus+. They observed chemistry, biology, physics and mathematics lessons, spoke to IB students and teachers and they came back inspired with several ideas they would like to implement in their lessons and share with their colleagues.

Deň plný vedy na PF UPJŠ

PF UPJŠ v Košiciach oslávila 60. výročie, a my sme boli pri tom. Študenti z triedy 2.D sa v piatok 26. mája 2023 zúčastnili podujatia Deň plný vedy organizovaného pre školy a verejnosť pri príležitosti osláv tohto významného jubilea.

Zasúťažili si v riešení sudoku, a vypočuli si zaujímavé prednášky: „Ako nám môže biofyzika pomôcť v 21. storočí“ a „Waves, Vibrations, Sounds and Melodies — Journey from Ear to Brain“. Taktiež si prezreli interaktívne stánky, z ktorých najväčší úspech mal stánok biológie so živými plazmi.

Krajské kolo Chemickej olympiády (kategória B)

Dňa 13. apríla 2023 sa v priestoroch Chemických vied Prírodovedeckej fakulty na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach uskutočnilo krajské kolo Chemickej olympiády kategórie B, teda 2. ročník gymnázia.

Našu školu reprezentovali 3 žiaci 2. ročníka a to: Filip Hnát (II.A), Denis Zajak (II.B) a Viktória Petrová (II.E). Svojimi vedomosťami a nadobudnutými zručnosťami veľmi úspešne konkurovali študentom z iných škôl. Stali sa úspešnými riešiteľmi a obsadili 8., 11. a 18. miesto.

K ich úspechu im gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

Beseda s bývalými Šrobárčanmi

Čím všetkým si musí prejsť študent medicíny, veteriny, farmácie alebo psychológie? Ako zvládnuť štúdium a nezblázniť sa alebo aké je uplatnenie po vysokej škole?

Všetky tieto otázky zodpovedali našim tretiakom a maturantom z biológie a chémie bývalí Šrobárčania: MUDr. Ondrej Zahornacký, PhD., Mgr. Jozef Košč, MVDr. Michal Kolesár a Mgr. Katarína Sendrei.

Ďakujeme za Váš čas a naozaj podnetnú diskusiu.

Experimentálne laboratórne cvičenia v rámci programu Chemgeneration

Študenti voliteľného predmetu cvičenia z chémie a maturanti z chémie si v dňoch 21. októbra a 11. novembra 2022 prakticky precvičili svoje zručnosti na experimentálnych laboratórnych cvičeniach v rámci programu Chemgeneration na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach.

Téma „Vieš čo piješ?“ ich vtiahla do problematiky sladených nápojov, ktorých zloženie experimentálne overovali. Zisťovali, koľko sacharidov a rôznych farbív obsahujú sladené nápoje, obľúbené najmä u mladej generácie.

Laboratórne cvičenia boli realizované zábavnou a súčasne náučnou formou, študentom sa vyučujúce z fakulty venovali individuálne a praktickými ukážkami dotvárali skvelý a nezabudnuteľný zážitok.

Chceme sa poďakovať celému tímu Chemgeneration, ktorý sa na organizácii týchto cvičení podieľal. Osobitne ďakujeme najmä doc. Alene Fedoročkovej a jej realizačnému tímu za to, že nám umožnili zúčastniť sa na experimentálnych laboratórnych cvičeniach v takom počte. Táto skúsenosť bola pre výber budúceho povolania študentov veľmi obohacujúca a inšpirujúca.

Exkurzie na Ústave chemických vied UPJŠ

„Bez usilovnej pracovitosti niet talentov ani géniov.“

Týmto mottom sa riadil Dmitrij Ivanovič Mendelejev a práve jeho Periodickú sústavu prvkov v interaktívnom prevedení mohli vidieť triedy 2.D, 2.E a seminaristi z chémie.

V spolupráci s UPJŠ a Ústavom chemických vied mohli naši študenti vidieť laboratóriá, skúsiť si vyrobiť farebnú gélovú sviečku, vidieť sloniu zubnú pastu a naživo pozorovať väčšinu chemických prvkov. Taktiež sa mohli dozvedieť informácie o štúdiu na Prírodovedeckej fakulte.

Exkurzia v čistiarni odpadových vôd

Voda je tá najdôležitejšia a najužitočnejšia kvapalina na celom svete — denne ju pijeme, denne v nej umývame, perieme oblečenie a ochladzujeme sa počas horúčav. Je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života a preto by sme mali o nej vedieť aj to, ako ju čistiť. To sa rozhodli urobiť študenti II.B triedy v piatok 21. októbra 2022 na exkurzii v Čistiarni odpadových vôd v Kokšov-Bakši.

Spolu so sprievodným slovom prešli študenti rozľahlým areálom celej čističky, kde boli postupne oboznámení s mechanickým, ako aj biologickým čistením tejto vzácnej tekutiny. Záverečné motto — neznečisťovať vodu!

Návšteva učiteľov prírodných vied na Šrobárke

Dňa 28. septembra 2022 naše gymnázium navštívila skupina 15 učiteľov matematiky a prírodných vied z Belgicka, Slovinska, Poľska a Česka, ktorí v tomto týždni na pôde PF UPJŠ absolvujú kurz ďalšieho vzdelávania zameraný na bádateľsky orientovanú výučbu. Počas návštevy Šrobárky mali možnosť sledovať vyučovaciu hodinu matematiky, fyziky a chémie a spoločne diskutovali o programe IB DP.

Krajské kolo chemickej olympiády

Dňa 12. mája 2022 sa na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ uskutočnilo krajské kolo chemickej olympiády kategórie C, na ktorom našu školu reprezentoval Denis Zajak z 1.B.

Denis sa stal úspešným riešiteľom, obsadil 4. miesto. Srdečne blahoželáme!

Krajské kolo Chemickej olympiády (kategória C)

Vo štvrtok 13. mája 2021 sa zúčastnili 4 žiaci našej školy – úspešní riešitelia školského kola – online krajského kola Chemickej olympiády kategórie C. Najviac sa darilo Borisovi Pasterňákovi z 1.E, ktorý sa stal úspešným riešiteľom. Ostatným zúčastneným: Danielovi Kalakayovi, Kataríne Klikovej a Lei Matisovej z 1.C ďakujeme za účasť.

Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu školy a veríme, že sa zúčastnia aj ďalších ročníkov CHO.

Víťazstvo v celoslovenskom kole SOČ v odbore Chémia a potravinárstvo

S veľkou radosťou oznamujeme, že naša šikovná Šrobárčanka Diana Šaffová z 3.C je víťazkou celoslovenského kola 43. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti v odbore Chémia a potravinárstvo.

Pod vedením pani profesorky Mgr. M. Fabriciovej napísala prácu na tému Pýr plazivý – burina, potrava, liečivo, ktorá sa vo veľkej konkurencii prác umiestnila na 1. mieste.

Srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej Šrobárky!

Krajské kolo Chemickej olympiády kategórie B

Vo štvrtok 8. apríla 2021 sa zúčastnili 5 žiaci našej školy – úspešní riešitelia školského kola – online krajského kola Chemickej olympiády kategórie B. Nenechali sa zahanbiť, čomu nasvedčujú nasledovné výsledky – najlepšie sa umiestnil a obsadil vynikajúce 4. miesto Richard Spišák z 2.D, zabojovala aj Soňa Suchá z 2.E, ktorá skončila na výbornom 8. mieste.

Dievčatá Natália Harachová z 2.A a Lara Mia Holéczyová z 2.C sa stali riešiteľkami KK CHO.

Všetkým zúčastneným blahoželáme k úspechu, ďakujeme za reprezentáciu školy a veríme, že sa zúčastnia s takým istým nadšením, aj ďalších ročníkov CHO.

Krajské kolo SOČ

Dňa 31. marca 2021 sa uskutočnilo krajské kolo 43. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti. Tak ako väčšina aktivít v tomto období aj súťažná prehliadka najlepších prác sa musela uskutočniť v online priestore, aj napriek netradičnému prevedeniu naši študenti dali do toho všetko, blahoželáme im k nasledujúcim úspechom a ďakujeme za úžasnú reprezentáciu našej Šrobárky:

Diana Šaffová s prácou Pýr plazivý – burina, potrava, liečivo je víťazkou v odbore Chémia a potravinárstvo a postupuje do celoslovenského kola,

Klaudia Kováčová s prácou Metabolický syndróm u koní je úspešnou riešiteľkou v odbore Biológia,

Klára Hirmanová s prácou Súvis (ne)zanedbanej sexuálnej výchovy s interrupciami je úspešnou riešiteľkou v odbore Zdravotníctvo a farmakológia,

Tomáš Pukanský s prácou Úspešnosť tímov G2 a T1 v regionálnych a svetových šampionátoch je úspešný riešiteľ v odbore Matematika, fyzika a štatistika,

Adam Juroš s prácou Elektrické gitary je úspešný riešiteľ v odbore Matematika, fyzika a štatistika.

Chemická olympiáda (kategória B) – školské kolo

V piatok 12. marca 2021 prebehlo na našej škole online formou školské kolo Chemickej olympiády kategórie B (2. ročník). Zúčastnili sa ho šiesti žiaci, z ktorých sa až piati stali úspešnými riešiteľmi. Sú to títo žiaci: Natália Harachová, Tereza Šurinová (2.A), Lara Mia Holéczyová (2.C), Richard Spišák (2.D) a Soňa Suchá (2.E).

Všetkým ďakujeme za účasť a reprezentáciu, blahoželáme im k úspechu a držíme palce v krajskom kole CHO.

Školské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti

Dňa 8. marca 2021 sa konalo na Šrobárke školské kolo 43. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti.

Naši šikovní žiaci prezentovali výsledky svojich prác pred komisiami z radov našich profesorov v zložení: p. prof. Fabriciová, p. prof. Novotná, p. prof. Prokaiová, p. prof. Semešiová, p. prof. Spišiak a p. prof. Trebuňová.

Adam Juroš a Tomáš Pukanský v odbore Matematika, fyzika a štatistika,
Diana Šafová v odbore Chémia a potravinárstvo,
Klaudia Kováčová v odbore Biológia,
Klára Hirmanová v odbore Zdravotníctvo, farmakológia.

Srdečne blahoželáme postupujúcim Šrobárčanom a držíme im palce v krajskom kole.

Víťazstvo v krajskom kole SOČ

Srdečne blahoželáme Zuzane Rajčanovej z 3.A k 1. miestu v krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti a postupu do celoštátneho kola. Zuzka reprezentovala našu školu v odbore chémia a potravinárstvo pod odborným vedením pani profesorky Fabriciovej.

Laboratórne cvičenie so zameraním na nulový odpad

Dňa 29. novembra 2019 sa žiaci 3. ročníka, ktorí navštevujú voliteľný predmet cvičenia z chémie, zúčastnili na veľmi zaujímavom laboratórnom cvičení na FMMR TUKE so zameraním na nulový odpad.

Okrem toho, že z odpadovej vody získali pitnú vodu, zrecyklovali papier a vyrobili si z neho srdiečko. Z odpadových elektromateriálov vytvorili krásny cínový strom. Pracovníkom FMMR TUKE, ktorí sa im venovali, patrí srdečná vďaka, naši tretiaci sa už tešia na ďalšie zaujímavé laboratórne cvičenie.

Noc výskumníkov v Košiciach

Dňa 27. septembra 2019 sa žiaci 1.B a 1.D zúčastnili na populárno-vedeckom podujatí Noc výskumníkov, ktoré sa konalo v OC Atrium Optima.

Napriek obrovskému počtu návštevníkov sa naši žiaci oboznámili so zaujímavými ukážkami vedeckých pokusov a rôznymi pútavými exponátmi. Odniesli sme si aj darček zo stánku Tajomnej chémie – skúmavku pokrytú tenučkou vrstvičkou striebra. Toto podujatie je veľmi inšpiratívne pre budúcich mladých vedcov.

Vrátili sa o diplom bohatší

Výber žiakov 3.B a 3.C triedy spolu s p. prof. RNDr. Trebuňovou sa v piatok 27. septembra 2019, v rámci cvičení z chémie, zúčastnil experimentálnych laboratórnych cvičení na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE. Témou zaujímavých experimentov bolo Dosiahnutie nulového odpadu.

Študenti vo dvojiciach experimentovali a riešili úlohy ako filtrácia vody, recyklácia papiera a elektrolýza kovov. Pre študentov bola táto činnosť mimoriadne zaujímavá a ocenili aj ústretovosť celého kolektívu, ktorý pre nich tento program pripravil. Na záver sa každý z nich mohol popýšiť novým diplomom.

Interaktívne vzdelávacie podujatie – Chemgeneration

Dňa 30. mája 2019 sa naši tretiaci mali možnosť zúčastniť interaktívneho vzdelávacieho podujatia v rámci vedeckého programu Chemgeneration, ktorú zastrešuje FMMR TUKE v Košiciach v spolupráci so spoločnosťou BASF. Naši žiaci si vyskúšali rôzne postupy recyklácie odpadu a dozvedeli sa o ďalších možnostiach a výzvach cirkulárnej ekonomiky, ktorej cieľom je zaistiť udržateľný ekonomický rast i zdravé životné prostredie.

IT ScienceLab na Šrobárke

Naše gymnázium ako IT Akadémia partner spolupracuje na rozšírenej úrovni, ktorá umožňuje využívanie ITScienceLab pre stredné školy.

V rámci vybavenia ITScienceLab boli na školu dodané pomôcky pre informatiku, biológiu, fyziku, geografiu, matematiku, počítačové systémy a siete, internet vecí a informatiku v prírodných vedách a matematike. Súčasťou laboratória sú napríklad – 3D tlačiareň, Arduina a Raspberry pre informatiku, Vernier pre chémiu a fyziku, meteostanica, mikroskopy. Tieto pomôcky majú pomôcť inovovať vzdelávanie v rámci Školských vzdelávacích programov so zameraním na aktualizáciu obsahu, metód a foriem výučby matematiky, informatiky, prírodovedných predmetov smerom k dôslednej a zmysluplnej implemetácii IKT nástrojov do vzdelávania.

Logicko-vedomostná súťaž N-trophy

Traja žiaci z 2.B triedy – Veronika Vaszilyová, Daniel Greš a Peter Pauchlík sa zapojili do logicko-vedomostnej súťaže N-trophy, ktorá je určená pre stredoškolákov z celého Česka a Slovenska. Spoločne sa pasovali s úlohami z biológie, chémie, fyziky a logiky. Spomedzi 174 tímov sa umiestnili na krásnom 34. mieste. Srdečne blahoželáme.

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT