Naši talentovaní žiaci Hugo Gradov a Julka Nemethová sa zúčastnili prestížnej fyzikálnej súťaže Turnaj mladých fyzikov (TMF) v gréckom meste Thessaloniki.
Podujatie sa konalo – , pričom naši žiaci vystúpili ako hostia gréckeho národného kola. V silnej konkurencii viacerých tímov sa im podarilo získať vynikajúce 3. miesto, čo je skvelý úspech — najmä v medzinárodnom prostredí s vysokou úrovňou prezentácií a náročných tém.
Srdečne blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu našej školy aj Slovenska!
Krajské kolo Dejepisnej olympiády už pozná svojich víťazov a my sa tešíme z úspechu našich žiakov. V kategórii A sme získali hneď dve postupové miesta na celoslovenské kolo!
1. miesto si vďaka vedomostnému testu a úspešnej obhajobe práce vybojoval Maxim Halama. Na 2. mieste sa s malým bodovým rozdielom umiestnil Tomáš Polomský.
Obom srdečne blahoželáme a držíme palce v celoslovenskom kole!
V medzinárodnej súťaži Matematický Klokan náš študent Ondrej Kováč (2.C) získal plný počet bodov v kategórii Kadet G12. Umiestnenia v prvej desiatke celoslovenského poradia získali:
Kategória Junior G34 — Daňo Tomáš (8. miesto) Kategória Kadet G12 — Kováč Ondrej (1. miesto), Jožefi Peter (7. miesto), Šedovič Samuel (7. miesto) Kategória Školák 6 — Petrovaj Martin (5. miesto), Dušička Filip (9. miesto)
Našim úspešným matematikom gratulujeme, ďakujeme za vzornú reprezentáciu a prajeme veľa ďalších vzrušujúcich zážitkov s matematikou.
Geografický korešpondenčný seminár (GeoKos) je súťaž, v ktorej študenti riešia aktuálne problémy, ktoré sa bytostne dotýkajú nás všetkých. Tento rok boli témami chudoba a dopady klimatických zmien.
Sme hrdí, že medzi úspešnými riešiteľmi boli aj naše šikovné žiačky: Timea Kováčová získala zlaté umiestnenie, Rebeca Szilassyová a Matilda Dittelová získali strieborné umiestnenie.
Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.
Jugend debattiert international — východoslovenské finále
V piatok sa na našej škole uskutočnilo východoslovenské finále súťaže Jugend debattiert international. Zúčastnilo sa ho 12 škôl zo Slovenska, ktoré debatovali na tému „Mala by byť podpora používania umelej inteligencie vo vyučovaní na slovenských školách?“
Naša škola mala dvoch zástupcov, Miriam Kuľkovú a Tomáša Kmetza, ktorí veľmi presvedčivo debatovali. Zo 12 účastníkov postúpili štyria, pričom Tomáš Kmetz získal jedno z týchto miest. Srdečne gratulujeme a prajeme mu veľa úspechov v júni na semifinále v Bratislave!
Olympiáda kritického myslenia pomáha mladým orientovať sa v záplave informácií a vytvárať si vlastné názory na základe overených faktov.
Dňa sa na našej škole konalo on-line krajské kolo OKM. Zúčastnilo sa ho 9 študentov v kategórii 1 a 10 študentov v kategórii 2.
Našu školu úspešne reprezentovala Olívia Jánošíková, ktorá v silnej konkurencii obsadila výborné 2. miesto v kategórii 2 a postúpila tak na celoslovenské kolo OKM.
Olívii srdečne blahoželáme, ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a prajeme veľa úspechov v celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční v júni v Bratislave.
Naši žiaci Matilda Dittelová a Hugo Gradov svojou usilovnosťou a nadšením pre vedu dosiahli skvelý úspech v krajskom kole Geologickej olympiády a postúpili do celoslovenského kola.
Srdečne blahoželáme a držíme palce v ďalšej fáze súťaže!
Dňa sa štyri dobrovoľnícke skupiny zložené z našich tretiakov zapojili do tradičnej zbierky Deň narcisov a zbierali finančné príspevky na podporu liečby onkologických ochorení.
Ako každý rok ste mohli stretnúť našich žiakov na chodbách Šrobárky aj v uliciach Košíc. Novinkou tohto ročníka bola spolupráca s viacerými firmami.
Vďaka veľkému nasadeniu a štedrosti darcov sa tento rok podarilo vyzbierať úžasných 2 426 €!
Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, firmám a darcom za podporu a pomoc!
Slovenský folklór a tradície sú neoddeliteľnou súčasťou našej histórie a kultúrneho dedičstva. V predveľkonočnom čase si maturanti z dejín umenia spestrili hodiny seminára návštevou Regionálneho centra remesiel ÚĽUV v Košiciach, čím si prehĺbili svoje vedomosti z oblasti folklóru aj o umelecký zážitok.
V galérii na výstave Tradícia netradične: Ľan a konopa sa študenti dozvedeli veľa zaujímavostí o výrobe textilu. Okrem tradičného mužského i ženského odevu (rukávce, čepce, gate, rubáš) a úžitkových textílií (kútna plachta, prestieranie), ako aj rozličných techník spracovania rastlinnej priadze (tkanie, vyšívanie, čipkárstvo, modrotlač) si pozornosť študentov získala aj tvorba kmeňových výtvarníčok ÚĽUV-u i súčasných dizajnérov. Títo umelci, vychádzajúc z tradičných motívov a technických postupov, s výtvarným citom navrhujú efektné kolekcie bytových textílií i odevov.
V rámci predveľkonočného predstavenia remesiel naši maturanti navštívili aj tvorivé dielne, kde si pani lektorky ÚĽUV-u pre nich pripravili živé ukážky zdobenia kraslíc tromi rôznymi technikami. Ďalší remeselní majstri im zážitkovou formou predstavili výrobu prútených korbáčov.
Na Slovensku sa zachovalo množstvo zvykov, remesiel a umeleckých prejavov, ktoré odrážajú bohatú históriu a rozmanitosť regiónov, ako aj remeselnú zručnosť a kreativitu našich predkov. Touto návštevou si študenti uvedomili, že folklór a tradície nie sú len spomienkou na minulosť, ale sú aj zdrojom identity a inšpirácie pre súčasnosť. Slovenské zvyky a remeslá sú živou súčasťou kultúry, ktorú je potrebné chrániť a odovzdávať ďalším generáciám.
Študenti 1.E si spestrili vyučovaciu hodinu umenia a kultúry návštevou Dómu sv. Alžbety. Prehliadkou dómu, spojenou aj s odborným výkladom, si rozšírili už získané teoretické poznatky o gotickom umení, zároveň sa dozvedeli aj množstvo zaujímavostí.
Tento najväčší kostol na Slovensku (päťloďový, s plochou interiéru 1 200 m2 a kapacitou vyše 5 000 ľudí) je zároveň aj najvýchodnejšie ležiacou gotickou katedrálou francúzskeho štýlu v Európe. Už v exteriéri študentov upútali bohato dekorované portály, ktoré patria k vrcholom stredovekého kamenárskeho umenia v Európe. Ich pozornosť si získal aj stredoveký chrlič vody na západnej fasáde Matejovej veže. Ako sa študenti dozvedeli, má podobu ženy, ktorá pravdepodobne znázorňuje manželku staviteľa Štefana. Touto formou ju vraj majster potrestal za nadmerné pitie vína. Sochársku podobizeň majstra Štefana Šrobárčania našli v interiéri kostola. Tu mali predovšetkým možnosť obdivovať krásu gotických klenieb, lomených oblúkov, vitrážových okien i tabuľových malieb, ktoré sú súčasťou hlavného oltára sv. Alžbety. Prehliadka interiéru pokračovala unikátnym zdvojeným točitým schodiskom, vedúcim na kráľovskú emporu. Z výšky sa študentom naskytol jedinečný pohľad, ktorý v nich umocnil pocit monumentálnosti i krásy gotickej architektúry. Potom študenti navštívili kryptu Františka II. Rákocziho.
Návštevu Dómu sv. Alžbety 1.E ukončila výstupom na severnú Žigmundovu vežu, ktorá je vysoká 59,7 metrov. V stiesnenom priestore študenti zdolali 160 schodov a napriek chladnému a veternému počasiu tešili sa z výhľadov na naše krásne mesto.
Pri príležitosti Dňa Zeme sme na Šrobárke zorganizovali swap oblečenia, kde si žiaci mohli vymeniť kúsky zo svojich šatníkov a dať im druhú šancu. Spoločne sme tak podporili myšlienku udržateľnej módy a znižovania odpadu.
Geografiu sme tento raz presunuli z učební do prírody — vyučovanie prebiehalo v blízkom parku, kde sme priamo v teréne skúmali témy spojené so životným prostredím.
Spojenie učenia, pohybu a ochrany prírody nám pripomenulo, prečo je dôležité starať sa o našu Zem každý deň, nielen symbolicky.
O kráse cestovania sa už povedalo mnoho pekného. My sme sa na našej exkurzii od do presvedčili, že je to všetko pravda. Videli sme Nice aj Cannes a krásy Azúrového pobrežia. V meste Figueres sme obdivovali slobodu tvorivého umeleckého ducha, ktorú Salvator Dalí vložil do svojich surreálnych diel.
A potom Barcelona! Nádherná a divotvorná Sagrada Familia, rušná La Rambla, komorné Pueblo Español, socha Columba ukazujúceho na more a úzke uličky historického mesta. Cez tichú Gironu v piatok sme v sobotu prišli do luxusného Monaca, kde pred známou budovou kasína parkovali top svetové značky rýchlych áut, v prístave zase jachty rôznych veľkostí a na kopci nás svojou expozíciou očarilo Oceánografické múzeum s výbehom pre korytnačky. A odvšadiaľ krásne výhľady na šíre more.
Merci à la France et à Monaco, et au revoir. Gracias, España, adios.
V stredu sa uskutočnilo krajské kolo stredných škôl RCM v plávaní chlapcov a dievčat. Naši žiaci predviedli bojovné výkony a dosiahli viacero výborných individuálnych výsledkov.
Adriana Kovalčíková získala 2. miesto v disciplíne 50 m voľný spôsob a 3. miesto v 50 m znak. Richard Fotul si vybojoval 3. miesto v disciplíne 100 m voľný spôsob.
Ďakujeme všetkým reprezentantom za ich skvelé výkony a nasadenie!
V dňoch – sa na našej škole konal ďalší ročník tradičnej charitatívnej akcie Šrobárska tehla. Ide o výnimočné podujatie, ktorého cieľom nie je len spojiť školskú komunitu, ale najmä pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.
Počas troch dní žiaci, učitelia aj rodičia prinášali trvanlivé potraviny a drogériu, ktoré boli následne odovzdané Centru Dorka. Vďaka veľkorysosti a solidarite všetkých zúčastnených sa aj tento rok podarilo vyzbierať množstvo potrebných vecí, ktoré spríjemnia každodenný život rodinám v ťažkej životnej situácii.
Veľké ďakujeme patrí každému, kto sa zapojil, priniesol niečo zo srdca alebo pomohol s organizáciou. Aj vďaka vám má Šrobárska tehla 2025 skutočnú váhu — nielen symbolickú, ale predovšetkým ľudskú.
Počas prvého aprílového víkendu hostilo Gymnázium J. A. Raymana v Prešove debatérov východného Slovenska, ktorí si zmerali svoje rečnícke schopnosti už na poslednom tohtoročnom východoslovenskom turnaji.
Téza bola viac ako zaujímavá: „Európska únia by mala zaviesť výrazné protekcionistické opatrenia.“
Víťazným tímom, ktorý si najlepšie poradil so spomínanou tézou, sa stal zmiešaný tím, ktorého súčasťou bola aj naša žiačka Olívia Jánošíková z IB DP 2 a zaručil si postup do celoslovenského kola! Blahoželáme a tešíme sa na finále!
Náš študent Filip Olej získal 3. miesto v krajskom kole Ekonomickej olympiády. Svojím výkonom si zabezpečil postup do celoslovenského kola, kde bude reprezentovať našu školu medzi najlepšími mladými ekonómami z celého Slovenska.
Gratulujeme a držíme palce v ďalšom kole!
Víťazky okresného kola HVIEZDOSLAVOVHO KUBÍNA 2025
Mesiac marec je každoročne bohatý na recitačné súťaže a tou najprestížnejšou je Hviezdoslavov Kubín. V tomto roku v okresnom kole mala IV. – V. kategória ozaj bohatú účasť recitátorov poézie aj prózy, ktorí predviedli skvelý výkon a svojím prednesom sprostredkovali prítomným divákom krásny umelecký zážitok.
Porota mala neľahkú úlohu z množstva súťažiacich vybrať tých najlepších. O to viac nás v tejto silnej konkurencii teší náš šrobársky úspech!
V okresnom kole 71. ročníka Hviezdoslavovho Kubína našu školu reprezentovali v prednese poézie Janka Piková (2.A) a Diana Pavlíková (3.B) a v prednese prózy Lucia Kubíková (2.D).
Umelecký prednes si vyžaduje zaujatie, talent i cieľavedomú prácu a za to všetko naše dievčatá získali krásne umiestnenie: Janka Piková — 1. miesto (poézia) Diana Pavlíková — 2. miesto (poézia) Lucia Kubíková — 3. miesto (próza)
Dievčatám SRDEČNE BLAHOŽELÁME!
Víťazke Janke a Eliške Knižkovej (3.A), účastníčke minuloročného celoslovenského kola, zároveň DRŽÍME PALCE v krajskom kole, ktoré sa uskutoční v Michalovciach.
Naši žiaci Hugo Gradov z 1.B a Júlia Némethová z 2.B získali 1. miesto v celoštátnom kole 33. ročníka Turnaja mladých fyzikov, ktoré sa uskutočnilo v dňoch – v Bratislave. Súťaže sa zúčastnilo 9 družstiev, vrátane zahraničných hostí zo Švajčiarska. Finálové kolo prebehlo v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, čo dodalo podujatiu slávnostnú atmosféru.
Julka a Hugo boli súčasťou zmiešaného tímu, ktorý si musel poradiť s náročnými fyzikálnymi problémami a obhajobou riešení pred odbornou porotou v anglickom jazyku. Vďaka svojmu nasadeniu, vedomostiam a tímovej práci pomohli svojmu tímu dosiahnuť najvyššie ocenenie. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy!
„Digitálne technológie vo výučbe priniesli viac škody ako úžitku.“ O tejto téze si učitelia a žiačky z MYP 0 zadebatovali v aule plnej Šrobárčanov. Bola to akcia plná skvelých argumentov, nápadov, ale aj humoru.
Naši šikovní študenti — Tomáš Polomský, Maxim Halama a Adam Lorinc — reprezentovali školu na krajskom kole Dejepisnej súťaže českých a slovenských gymnázií a vybojovali krásne 4. miesto.
Zároveň sme mali tú česť byť organizátormi tohto krajského kola, čo ešte viac umocnilo zážitok z podujatia. Ďakujeme a gratulujeme!
Dňa boli v historickej budove NR SR v Bratislave ocenení absolventi zlatej úrovne DofE. Slávnosť plná silných príbehov, emócií a zaslúženého potlesku, bola odmenou pre všetkých Dofákov za ich drinu a vytrvalosť.
Našimi prvými zlatými Dofe-Šrobárčanmi sú Alexandra Hindošová, Tímea Kováčová, Angelica Scarlett Zini, Simona Šmagalová a Erik Seman. Veľký obdiv im na ceremónii vyjadrili rôzne známe osobnosti, napr. britský veľvyslanec Nigel Baker, herečka Lujza Garajová-Schrameková, športový komentátor F1 Števo Eisele, olympionik Matej Tóth či herec Jakub Jablonský. Zhodli sa na tom, že DofE má pozitívny dopad na psychický rozvoj, duševné zdravie, angažovanosť, ale aj zamestnateľnosť mladých ľudí.
V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť ani na našich DofE vedúcich a expedičákov, bez ktorých by toto všetko nebolo možné. Ďakujeme!
Skvelá správa! Vyhrali sme regionálne kolo! Dievčatá podali neuveriteľný výkon, každá hráčka prispela svojou energiou, nasadením a tímovým duchom k tomu, že sme sa stali víťazkami. Každý zápas bol výzvou a dokázali sme, že sme silný tím. Víťazstvom sme si zabezpečili postup do krajského kola. Držíme palce.
O postup sa zaslúžili žiačky: Lara Isabel Bernáth, Hana Janočková, Zoja Jevčáková, Tereza Kožiaková, Alžbeta Lisiková, Olívia Medvecová, Lucia Mihoková, Emma Neradová, Veronika Neradová, Viktória Pisarčíková.
V dňoch a sa na našej škole uskutočnili ústne skúšky DSD I, ktorých sa zúčastnilo 26 žiakov tretieho ročníka. Skúška prebiehala v dvoch častiach a preverovala jazykové schopnosti žiakov v rámci komunikácie a prezentácie na zvolené témy.
V úvodnej časti absolvovali žiaci krátky rozhovor, v ktorom diskutovali o každodenných témach, ako sú rodina, škola, šport, zdravý životný štýl či zvyky a tradície. Táto časť slúžila na overenie ich schopnosti spontánne reagovať a viesť plynulý dialóg.
V druhej časti prezentovali žiaci svoje pripravené témy. Medzi najčastejšie spracované oblasti patrilo cestovanie, voľnočasové aktivity, ale aj predstavenie rôznych krajín a miest. Každý z účastníkov mal za úlohu nielen informovať o vybranej téme, ale aj odpovedať na otázky skúšobnej komisie, čím preukázali svoju schopnosť vyjadrovať sa plynule a argumentovať.
Úspešné absolvovanie ústnej skúšky predstavuje dôležitý krok k získaniu jazykového diplomu DSD I, ktorý potvrdzuje úroveň nemeckého jazyka B1 a otvára žiakom ďalšie možnosti na štúdium či pracovné príležitosti v nemecky hovoriacich krajinách.
An den Tagen des und fanden an unserer Schule die mündlichen Prüfungen des DSD I statt, an denen 26 Schülerinnen und Schüler des dritten Jahrgangs teilnahmen. Die Prüfung bestand aus zwei Teilen und überprüfte die sprachlichen Fähigkeiten der Schüler in den Bereichen Kommunikation und Präsentation zu ausgewählten Themen.
Im ersten Teil führten die Schüler ein kurzes Gespräch, in dem sie über alltägliche Themen wie Familie, Schule, Sport, einen gesunden Lebensstil sowie Bräuche und Traditionen diskutierten. Dieser Abschnitt diente dazu, ihre Fähigkeit zur spontanen Reaktion und zur flüssigen Gesprächsführung zu überprüfen.
Im zweiten Teil präsentierten die Schüler ihre vorbereiteten Themen. Zu den am häufigsten bearbeiteten Bereichen gehörten Reisen, Freizeitaktivitäten sowie die Vorstellung verschiedener Länder und Städte. Jeder Teilnehmer hatte die Aufgabe, nicht nur über sein gewähltes Thema zu informieren, sondern auch die Fragen der Prüfungskommission zu beantworten und somit seine Fähigkeit zur fließenden Ausdrucksweise und Argumentation unter Beweis zu stellen.
Das erfolgreiche Bestehen der mündlichen Prüfung stellt einen wichtigen Schritt zum Erwerb des DSD-I-Sprachzertifikats dar, das das Deutschniveau B1 bestätigt und den Schülern weitere Möglichkeiten für das Studium oder berufliche Chancen in deutschsprachigen Ländern eröffnet.
Vo štvrtok sa žiačky 1. – 3. ročníka zúčastnili Európskeho dňa žien a dievčat v IKT, ktorý sa konal v priestoroch Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Dievčatá mali možnosť objavovať, učiť sa a najmä získať inšpiráciu — informatika im totiž vôbec nemusí byť cudzia.
Počas troch hodín navštívili viaceré interaktívne stanovištia, kde si vyskúšali virtuálnu realitu, prácu s robotmi a overili si svoje schopnosti v teste IT zručností. Zaujímavým bodom programu bolo aj stretnutie so študentkami košických univerzít, ktoré im priblížili štúdium informatiky ako zábavnú, kreatívnu a zážitkovú cestu.
Veľkým lákadlom bola aj herná zóna, kde si dievčatá mohli vyskúšať inú stránku moderných technológií alebo si dokonca natočiť 360° video.
Podujatie obohatili aj inšpiratívne rozhovory s mladými ženami pôsobiacimi v IT sfére. Na záver sa žiačky s nadšením zapojili do tomboly.
Noc literatúry bola plná krásnych slov, silných príbehov a výnimočných výkonov našich študentov. Triedy sa premenili na miesta plné emócií, jazykov a literárneho ducha.
V cudzích jazykoch aj vo vlastných textoch zaznela tvorivosť, odvaha a vášeň pre slovo. Vďaka študentom, ktorí sa s odhodlaním postavili pred publikum, mala Noc literatúry jedinečnú atmosféru.
Cez prózu a autorské príspevky sme si pripomenuli, akú silu má hovorené slovo. Tento večer ukázal, že cudzí jazyk nie je prekážkou, ale bránou do iného sveta. Ďakujeme všetkým, ktorí čítali, počúvali a podporili tento krásny večer!
V marci sme si pripomenuli Svetový deň vody, ktorý OSN vyhlásila už v roku . Pri tejto príležitosti bola vyhlásená na škole výtvarná súťaž na tému, ktorú určila OSN „ĽADOVÉ POKLADY V OHROZENÍ“.
V kategórii A štandardných prác sa stala suverénnou víťazkou Oleksandra Fetishcheva z 1.C s prácou pomenovanou „Overflow“.
Začiatok marca už tradične patril súťaži Stredoškolská odborná činnosť (SOČ), ktorá si dlhodobo drží obľubu medzi našimi študentmi a študentkami. Tento rok sa do školského kola, ktoré prebehlo 4. marca 2025, zapojilo 12 žiakov s jedenástimi prácami v šiestich odborných komisiách.
Súťažné práce boli veľmi kvalitné a preukázali osobné zanietenie, samostatnú prácu a hlboký záujem o zvolené témy. Odborné komisie mali naozaj náročnú úlohu vybrať tie najlepšie z nich.
Osem skvelých prác postúpilo do Krajského kola, ktoré sa konalo 24. marca 2025. Naši žiaci v ňom opäť potvrdili svoje kvality — získali dve tretie miesta a to Šimon Sobek z II.C v odbore Informatika a Nina Gašparová s Emmou Močilenkovou z III.B v odbore História, filozofia, právne vedy.
Veľké poďakovanie patrí všetkým súťažiacim za ich úsilie a kvalitné výstupy, ako aj pedagógom za odborné vedenie a podporu.
Úspech našej študentky v súťaži Zlatá klapka 2025!
Hlavnú cenu — CENU MINISTRA ŠKOLSTVA, VÝSKUMU, VÝVOJA A MLÁDEŽE SR získala naša žiačka Diana Kráľová z 3.A so svojím príspevkom ŠTUDENTSKÉ SLOVO – 50, ktorú osobne udelil minister školstva Tomáš Drucker na galavečere 13. ročníka celoslovenskej súťaže Zlatá klapka.
Porota ocenila využitie reportážnych záberov, archívnych materiálov a rozhovorov s relevantnými respondentmi, ktoré boli originálne kombinované s ukážkami z hraného audiovizuálneho diela a umeleckou interpretáciou tvorby bývalých redaktorov.
Za trinásť rokov sa do Zlatej klapky prihlásilo 1500 súťažiacich, ktorí do všetkých kategórii spolu poslali viac ako 1250 príspevkov. Na to, aby si ich naša porota pozrela, potrebovala viac ako 90 hodín. Archív Zlatej klapky eviduje 401 spravodajských a publicistických príspevkov, alebo 329 hraných filmov. Našu súťaž za 13 rokov podporilo 11 ministrov školstva.
Súťaž Zlatá klapka patrí medzi najprestížnejšie kreatívne projekty na Slovensku a získať cenu Ministerstva školstva je obrovským úspechom. Naša žiačka nielenže výborne reprezentovala školu, ale aj celú komunitu. Svojím talentom a úsilím dokázala, že tvrdá práca sa vypláca.
Niekedy netreba ísť ďaleko, aby človek zažil niečo výnimočné. Náš Erasmus v Čechách v dňoch – v spolupráci s Gymnáziom F. Palackého v Neratoviciach bol dôkazom toho, že skutočné čaro nevzniká v diaľke, ale v ľuďoch. Nešlo len o školský projekt a napĺňanie jeho cieľov. Bola to cesta, na ktorej sme si vytvorili silné priateľstvá, také, ktoré pretrvajú a budú pokračovať aj po návrate domov. Spoločný smiech, úprimné rozhovory a objatia pri lúčení — to všetko nás spojilo viac, než sme čakali.
Spoločne sme spoznávali kultúru počas netradičného divadelného predstavenie v divadle Rokoko a prehliadky zákulisia Národného divadla. Spoločnú históriu sme si pripomenuli na výstave venovanej Karlovi Krylovi či dejinám Čechov a Slovákov v 20. storočí. Nezabudli sme ani na prírodné krásy a prešli sa „Máchovým krajom“ Kokořínsko a blížiacu sa Veľkú noc sme obdivovali cez zvyky našich predkov v skanzene Přerov.
Ukázali sme Čechom kúsok východniarského temperamentu a vrátili sa s novými zážitkami a vedomosťami, ktoré nám pomáhajú rásť nielen ako študentom, ale aj ako ľuďom. Okrem osobných zážitkov sme si odniesli aj veľa z našej spoločnej histórie, a to všetko v atmosfére plnej smiechu a radosti.