Ako tradične aj tento rok sme sa zapojili do súťaže v prednese ruskej prózy a poézie Ruské slovo. Témou aktuálneho ročníka súťaže boli Kalendárne sviatky. V kategórii prózy nás v Krajskom kole reprezentovala Sophia Cinová z 2.B. Máme krásne 2. miesto.
Krajské kolo súťaže sa konalo prezenčne na GTA v Košiciach. Súťaž „Zručnosť, elán, nápaditosť, invencia, tvorivosť“ je zameraná na programovanie, elektroniku a strojárstvo v 8 kategóriách určených žiakom SŠ, SOŠ a gymnázií. Cieľom je podpora a vyhľadávanie talentovaných a nadaných žiakov SŠ, rozvíjanie tvorivých kompetencií žiakov, odborno-teoretické vedomosti a odborno-praktické schopnosti a zručnosti v elektrotechnike a elektronike, programovaní a strojárstve.
Yevhenii Savytskyi získal 4. miesto v kategórii Grafik. Na ďalších miestach skončili Eva Agati — 7. miesto, Kseniia Iavorovych — 9. miesto (všetci z MYP4) a 11. miesto obsadil Miroslav Hlavička z MYP0.
Eduard Lehocký (1.B) obsadil 6. miesto v kategórii Elektronika a Tomáš Sedlák (3.C) skončil na 6. mieste v kategórii Webdeveloper.
Ďalšie umiestnenia: Eduard Lehocký (4.C) — 10. miesto a Michal Hoľan (4.C) — 13. miesto.
Na našu školu opäť zavítal Mikuláš so svojím tradičným sprievodom — anjelom a čertom. S úsmevom na tvári a košíkom plným sladkostí obdaroval všetkých žiakov, pričom anjel rozdával láskavé slová a čert sa postaral o trochu šibalskej zábavy so svojím uhlím.
Školu rozžiarili nielen vianočné svetielka, ale aj radosť a smiech študentov. Mikulášska návšteva nám pripomenula blížiace sa sviatky a priniesla do tried príjemnú vianočnú atmosféru. Celé ráno zneli vianočné melódie, ktoré ešte viac umocnili sviatočný duch.
Tešíme sa, že táto krásna tradícia opäť potešila všetkých prítomných a pripravila nás na očakávaný vianočný čas.
Rok historických výročí je popularizačná súťaž, ktorú každoročne organizujú naši učitelia dejepisu.
Tento rok sme sa zamerali na aj tieto výročia. Vylodenie v Normandii, kde úlohou žiakov bolo navrhnúť pomník padlým vojakom. Pri výročí SNP žiaci lúštili zašifrovanú správu pre partizánov. A záverečná úloha patrila hitu Radio Gaga od skupiny Queen, kde sa zamýšľali nad rádiom ako kultúrnym médiom vtedajšej doby.
Ďakujeme všetkým zúčastneným a blahoželáme víťazkám a víťazom:
1. miesto — Dana Nemcová, Janka Piková, Martin Marko (2.A)
2. miesto — Daniel Hredzák, Alex Frankovič, Samuel Suchý (1.C)
3. miesto — Laura Rodziňáková, Alexandra Polanová, Marianna Rigová (1.D)
Študenti 3. ročníka sa v rámci seminára z dejepisu zúčastnili exkurzie v Archíve mesta Košice, ktorá ponúkla jedinečný pohľad do histórie mesta. Počas návštevy mali možnosť preskúmať rôzne časti archívu vrátane moderných depozitárov, kde sú dokumenty uložené v špeciálnych podmienkach na ochranu pred poškodením.
Najväčším lákadlom exkurzie bolo prezeranie erbových listín a ďalších historicky významných dokumentov, ktoré Košice získali v priebehu svojej bohatej histórie. Prostredníctvom odborného výkladu pána archivára sa študenti oboznámili s procesmi spracovania, uchovávania a ochrany archívnych materiálov, ktoré sú realizované pomocou najmodernejších technológií.
Okrem toho si prezreli aj najstaršie dokumenty a listiny napísané na pergamene, zdobené voskovými a kovovými pečaťami, ktoré svedčia o významných udalostiach minulosti.
Táto exkurzia študentom nielenže umožnila nahliadnuť do historického bohatstva uchovávaného v archíve, ale tiež im priblížila praktické využitie dejepisnej terminológie a metód v reálnom prostredí.
Naše gymnázium sa opäť zapojilo do 18. ročníka celoslovenskej kampane Červené stužky. Červená stužka symbolizuje solidaritu v boji proti chorobe AIDS. — Svetový deň boja proti AIDS je významný deň, ktorý nám pripomína dôležitosť prevencie, vzdelávania a podpory ľudí žijúcich s HIV/AIDS.
V týždni od do sa rozdávali červené stužky. Žiaci z PEER skupín a dobrovoľníci rozdávali stužky v triedach a vytvorili „živú“ červenú stužku. Naši žiaci sa zapojili aj do výtvarnej súťaže v rámci kampane Červená stužka. Prostredníctvom svojich tvorivých diel naši žiaci vyjadrili podporu, solidaritu a povedomie o tejto vážnej téme. Sme hrdí na ich zapojenie a kreativitu!
Gymnázium budú reprezentovať výtvarné práce: Michaela Dzobová (2.C), Rebeca Szilassyová (2.A). Ďakujeme za podporu šľachetnej myšlienky.
V športovom stánku SOŠ PT Šaca sa konalo napínavé finále nohejbalu dievčat, na ktorom sa stretlo 6 skvelých tímov. Súťažiace predviedli výborné výkony, plné nasadenia a tímového ducha. Každé z družstiev bojovalo o víťazstvo až do posledného výkopu, čím prispeli k nezabudnuteľnej atmosfére. Všetky hráčky sa ukázali byť mimoriadne vyrovnané a plné talentu.
Po tuhých bojoch naše reprezentantky obsadili konečné 5. miesto, čo je vynikajúci výsledok vzhľadom na silnú konkurenciu. Tento turnaj bol skvelou príležitosťou na podporu a rozvoj športových talentov v regióne. Naše gymnázium reprezentovali: Veronika Ferková (4.B), Zuzana Maruščáková (3.A), Nikola Baloghová (3.B) a Lívia Lukáčová (1.A).
Charitatívny Mikulášsky beh je skvelou príležitosťou spojiť pohyb, radosť z predvianočnej atmosféry a pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú. Každý krok, ktorý účastníci urobia, bude nielen súčasťou športového zážitku, ale aj príspevkom k zlepšeniu života detí bojujúcich s rakovinou a ich rodín.
Vďaka vášmu účastníctvu a finančnému príspevku, ktorý poputuje neziskovej organizácii Svetielko pomoci, pomáhame zabezpečiť potrebnú podporu a starostlivosť pre malých onkologických pacientov. Vaša účasť tak má oveľa väčší význam, než len dosiahnutý čas — je to dar nádeje a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Do akcie sa už po tretí rok zapojila aj 3.C a malou troškou prispela na podporu.
Príďte si zabehať aj Vy zabehať budúci rok a prineste do tohto predvianočného obdobia nielen radosť, ale aj pomoc pre tých, ktorí sa nachádzajú v najťažších chvíľach svojich životov.
Počas dvoch novembrových týždňov hostila naša škola medzinárodný projekt Experience History (ExHis), podporovaný Európskou úniou. Jednalo sa o plastickú prezentáciu histórie a fungovania táborov Auschwitz-Birkenau, špeciálne navrhnutú pre mladých ľudí tak, aby im čo najvernejšie priblížila tému holokaustu.
Študenti našej školy, ale aj študenti iných základných a stredných škôl si mohli prehliadnuť vysoko detailný model táborov Auschwitz-Birkenau s rozlohou viac ako 30 m2. Odborné fakty im sprostredkovali naši zaškolení žiaci: Maxim Halama, Daniel Ján Galdun, Adam Lörinc, Dominik Jurči, Nina Gašparová a Tomáš Polomský. Prostredníctvom vedomostí, ktoré získali na úvodom workshope, ale aj cez osobné videovýpovede preživších holokaustu, priblížili svojim rovesníkom túto tragickú časť našej histórie. Svetovú históriu prepojili s regionálnou a poukázali aj na osudy košických židov, aby sa nám stali večným mementom.
Každoročne v novembri privítajú Michalovce na súťaži Horovov Zemplín milovníkov umeleckého prednesu. Aj v tomto roku medzi študentmi gymnázií, konzervatórií a stredných odborných škôl z rôznych okresov mala Šrobárka svoje zastúpenie. Na 48. ročníku tejto súťaže nás reprezentovali: Eliška Knižková (3.A), Diana Pavlíková (3.B) a Lucia Kubíková (2.D).
Hororov Zemplín je oslavou krásy slova a talentu, čo úspešne potvrdili aj naše recitátorky. Za svoje výnimočné výkony v prednese poézie boli ocenené odbornou porotou. Diana Pavlíková získala úžasné 1. miesto a Eliška Knižková obsadila krásne 2. miesto.
Všetkým našim recitátorkám ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a k dosiahnutým úspechom SRDEČNE BLAHOŽELÁME!
Riaditeľka Gymnázia, Šrobárova 1 oznamuje, že v zmysle § 150 ods. 5 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní udeľuje dňa (piatok) riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov.
6. dec
2024
Deň otvorených dverí
dopoludnia: o 8:00 a 10:30
popoludní: o 16:00 pre rodičov
Tešíme sa na Vás!
1. dec
2024
Jeden deň Šrobárčanom 2024 — národné kurikulum
Milí deviataci,
kapacity na aktivitu Jeden deň Šrobárčanom sa naplnili. Ďakujeme za Váš záujem a tešíme sa na spoločné stretnutie. Všetkým, ktorí sa prihlásili na aktivitu Jeden deň Šrobárčanom, čoskoro pošleme email s presnými informáciami.
Pre žiakov 5. a 9. ročníka, ktorí majú záujem o štúdium v medzinárodnom programe IB MYP, je prihlasovanie stále otvorené.
V prípade, že sa Vám nepodarilo prihlásiť a máte záujem o návštevu našej školy, tešíme sa na Vás na Dni otvorených dverí v Gymnáziu, Šrobárova 1 v Košiciach.
Vážení rodičia, milí priatelia Šrobárky a sympatizanti školy,
ďakujeme Vám za priazeň a ochotu venovať 2 % z dane nášmu Občianskemu združeniu Priatelia Šrobárky aj v roku 2024. S Vašou pomocou sa nám opäť podarilo získať krásnu sumu 8 585 €.
Získané finančné prostriedky nám pomáhajú zlepšiť pracovné prostredie pre žiakov a pedagógov, modernizovať školské vybavenie a učebné pomôcky, čím skvalitňujeme vzdelávanie na Šrobárke.
História našej Šrobárky siaha do roku 1891, je teda jednou z najstarších škôl v Košickom kraji. To, že má taký úctyhodný „vek“, a stále v nej pulzuje študentský život, svedčí o pretrvávajúcom záujme o štúdium u mnohých generácií našich žiakov. Štýlová historická budova s výbornou polohou a dostupnosťou je medzi košickými gymnáziami najvyhľadávanejšou. Dnes je to moderná dynamická škola so 630 žiakmi a je jednou z piatich škôl na Slovensku, ktoré sú súčasťou medzinárodnej siete IB World Schools. Zárukou kvalitného vzdelania sú pedagógovia, zahraniční lektori a vysokoškolskí učitelia, rešpektujúci rozmanité osobnosti žiakov. Najdôležitejším poslaním nášho gymnázia je pripraviť žiakov na vysokoškolské štúdium doma i v zahraničí. Renomé nám tvoria naši absolventi, medzi ktorými sú významné osobnosti z oblasti vedeckého, umelecko-kultúrneho či spoločensko-politického života. Profil našej školy dotvárajú pravidelne organizované aktivity. Mnohé z nich majú dlhú tradíciu, iné sú mladšie. Jedno však majú spoločné — poskytnúť mladým ľuďom možnosť sebarealizácie v tom, v čom vynikajú.
Naša škola sa spolupodieľala na vzdelávaní a výchove mnohých úspešných a významných osobností
Martin Čičvák
Slovenský divadelný režisér a dramatik, študoval na JAMU v Brne a na Dartington College of Arts v Londýne.
Pôsobí v Čechách, je kmeňovým režisérom pražského činoherného klubu.
09.02.2024 mala v NDKE premiéru Brechtova hra Pán Puntila a jeho sluha Matti v režijnom naštudovaní Martina Čičváka, v Prahe režíroval predstavenie muzikálu Anjel Pána v divadle Karlín.
Dr.h.c. prof. PhDr. Ján Sabol, DrSc.
Špičkový jazykovedec, literárny vedec, rešpektovaný pedagóg, medzinárodne uznávaný fonetik, fonológ, morfológ a morfonológ, vynikajúci odborník v oblastiach štylistiky, verzológie, semiotiky, matematickej jazykovedy, umenovedy, biblistiky a mediológie.
Emeritný profesor Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Štefan Hudák
Patril k silnej scénografickej generácii, ktorá začala svoju tvorbu na sklonku 60-tych rokov, pôsobil v Štátnom divadle v Košiciach a v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.
prof. RNDr. Peter Samuely, DrSc.
Vedúci vedecký pracovník v Ústave experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied.
Člen vedeckého kolégia Slovenskej akadémie vied pre matematiku, fyziku a informatiku.
doc. Mgr. Tomáš Vinař, PhD.
Pracuje ako vysokoškolský pedagóg na Katedre aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
Laureát ocenenia ESET Science Award — výnimočný vysokoškolský pedagóg za rok 2019.
Vyštudoval PhD. na Univerzite vo Waterloo v Kanade, neskôr pôsobil ako postdoktorandský vedecký pracovník na Cornellovej Univerzite v USA.
Je garantom študijného programu Dátová veda a podieľa sa na vyučovaní predmetov v oblastiach bio informatiky, algoritmov a dátových štruktúr a strojového učenia.
doc. PhDr. Ján Pavlík
Vedúci katedry filozofie Vysokej školy ekonomickej v Prahe, Fakulta informatiky a štatistiky.
Člen Akademického senátu Vysokej školy ekonomickej v Prahe.
Peter Kusek
Vedie tím Programu aplikovaného výskumu investícií v rámci globálnej praxe pre financie, konkurencieschopnosť a inovácie vo Svetovej banke, v oblasti reforiem investičného prostredia radil viac ako 40 vládam na celom svete.
Magisterský titul získal v oblasti hospodárskej politiky a medzinárodného rozvoja na Woodrow Wilson School of Public and International Affairs na Princetonskej univerzite.
Bakalárske štúdium absolvoval v odbore ekonómia na University of the South.
MUDr. Richard Raši, PhD., MPH
Minister zdravotníctva SR v rokoch 2008 – 2010.
V roku 2010 zvolený za primátora Košíc a poslanca Národnej rady SR.
Poslanec Národnej rady SR v rokoch 2012 – 2016.
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu v rokoch 2018 – 2020, v súčasnosti minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
prof. JUDr. Alexander Bröstl, CSc.
Pôsobil ako konzul Veľvyslanectva ČSFR v Číne (Peking) v rokoch 1992 – 1994.
Dekan Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v rokoch 1994 – 1996.
V rokoch 2000 – 2007 pôsobil ako sudca Ústavného súdu SR, v rokoch 2011 – 2012 bol členom Súdnej rady SR.
Pôsobil ako prorektor pre zahraničné vzťahy a legislatívu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 2007.
1. januára 2018 mu prezident SR Andrej Kiska udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
prof. Ing. Viktor Zábavník, CSc.
Emeritný profesor Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach.
Absolvent Hutníckej fakulty Vysokej školy banskej v Ostrave, habilitoval a inauguroval sa na Hutníckej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach.
Je autorom, resp. spoluautorom 7 vynálezov, 140 vedeckých prác uverejnených v domácich a zahraničných odborných časopisoch, 1 monografie a 7 vysokoškolských skrípt.
Gymnazium Srobarova 1 Kosice is a candidate school*) for the MYP. This school is pursuing authorization as an IB World School. IB World Schools share a common philosophy — a commitment to high-quality, challenging, international education — that we believe is important for our students. *) Only schools authorized by the IB Organization can offer any of its four academic programmes: the Primary Years Programme (PYP), the Middle Years Programme (MYP), the Diploma Programme (DP), or the Career-related Programme (CP). Candidate status gives no guarantee that authorization will be granted. For further information about the IB and its programmes visit www.ibo.org.
Gymnázium Šrobárova 1 Košice je kandidátskou školou*) pre MYP. Táto škola sa usiluje o autorizáciu, aby sa stala IB World School. IB World Schools zdieľajú spoločnú filozofiu — záväzok ku kvalitnému, náročnému, medzinárodnému vzdelávaniu, o ktorom sme presvedčení, že je dôležité pre našich žiakov. *) Iba školy autorizované organizáciou IB môžu ponúkať ktorýkoľvek zo štyroch akademických programov: Program pre základné školy (PYP), Program pre stredné školy (MYP), Diplomový program (DP) alebo Program pre kariéru (CP). Štatút kandidáta nedáva záruku, že autorizácia bude udelená. Ďalšie informácie o IB a programoch nájdete na stránke www.ibo.org.