Aktivity – Debatný klub

Prvý východoslovenský turnaj v debate

Uplynulý víkend sa mesto Prešov stalo dejiskom 1. východoslovenského turnaja v debate. Náš debatný klub pod vedením Olívie Jánošíkovej z IB DP1 mal neľahkú úlohu, museli priniesť silné argumenty na tému: Medzinárodné spoločenstvo by malo politicky a ekonomicky tlačiť Izrael do dvojštátneho riešenia situácie v Palestíne. Našim debatérom sa to podarilo! Turnaj vyhral zmiešaný tím STRG, ktorého súčasťou je aj naša žiačka Daniela Gumanová z IB DP1, ktorá sa stala aj rečníčkou turnaja. Víťazom gratulujeme a prajeme im ešte veľa príjemných debát!

Druhý Východoslovenský debatný turnaj

Našu školu na tomto debatnom turnaji reprezentovali tri tímy. Tím v zložení Bianka Harachová (3.A), Katka Cebáková (3.D) a Marek Radačovský (3.D) si vydebatoval na turnaji 3. miesto. Bianka sa zároveň stala 4. najlepšou rečníčkou turnaja. Gratulujeme. A námet na debatu pre vás, ktorú si vyskúšali aj naši debatéri na turnaji: Účinkovanie detí v showbiznise by malo byť zakázané. Tak „dodebatovania.“

Olympiáda kritického myslenia

Tešíme sa, že do pilotného kola Olympiády kritického myslenia sa z našej školy zapojilo 32 žiakov. Súťažili v konkurencii takmer 1100 študentov a študentiek zo všetkých kútov Slovenska.

Z našej školy sa najlepšie darilo Michalovi Petrusovi z 2.B, ktorý sa umiestnil na 19. mieste v rámci celého Slovenska. Gratulujeme a držíme palce v ďalšom kole.

Prvý Východoslovenský regionálny turnaj

Posledný novembrový víkend sa štyri tímy z našej školy zúčastnili debatnej súťaže.

Debatovalo sa na tézu: Európska únia by štátom mala odobrať členské benefity za porušenie zásad právneho štátu. Téza to teda nebola jednoduchá a naši debatéri sa počas príprav na ňu veľa naučili. A ako sa nám darilo? Bianka Harachová z 3.A sa umiestnila na 11. mieste spomedzi všetkých rečníkov turnaja. Ďakujeme za reprezentáciu školy.

Šrobárka s názorom 2: Debata učitelia — žiaci

Vo štvrtok 18. novembra 2021 sa v online prostredí MS Teams uskutočnila druhá zo série plánovaných diskusií v rámci projektu Šrobárka s názorom. Tentokrát sme zvolili formát debaty, kde sa proti sebe so svojimi argumentami postavili učiteľský (p. r. Frankovičová, p. p. Šolcová, p. p. Kurcinová) a študentský tím (M. Radačovský a K. Cebáková z 3.D a B. Harachová z 3.A). Debatovali sme o tom, či by forma maturitnej skúšky mala zostať, alebo by sa mala pozmeniť.

Prvý celoslovenský debatný online turnaj

Súťažnú debatnú sezónu v tomto školskom roku úspešne začal náš tím Šrob 10 v zložení Alexandra Garberová (2.B), Michal Petruš (2.B) a Martin Marcinčák (2.C) účasťou na turnaji.

Na debatnom turnaji sa debatovalo na štyri improvizované tézy. Teda tému debaty sa dozvedeli až priamo na turnaji a mali k dispozícii 45 minút na prípravu svojich argumentov. Ako debatéri priznali, najlepšie sa cítili v téze: Ženy by mali odmietnuť gestá džentlmenstva od mužov. Saške Garberovej sa podarilo získať 8. miesto v kategórii individuálnych rečníkov. Ďakujeme za reprezentáciu školy.

Debatéri na Hodžovom fóre

Debatný klub v Sučanoch už po 17-krát organizoval debatný turnaj s názvom Hodžovo fórum.

Zo Šrobárky sa ho zúčastnili Alexandra Garberová (1.B), Michal Petrus (1.B) a Annamária Hintošová z 1.E, ktorá takto zhrnula ich pôsobenie: Debatovalo sa v štyroch kolách. Dve boli na pripravovanú tézu, ktorá znela: Rodičia by mali pri výchove svojich detí uplatňovať tigrie rodičovstvo. Bola to pre nás výborná skúsenosť a veľmi sme si tento turnaj užili.

Druhé a tretie miesto v debatnom turnaji

Laura Priatková zo 4.C triedy dosiahla so svojím tímom na debatnom turnaji výborné výsledky. V súťaži tímov sa umiestnila na 3. mieste a v súťaži rečníkov o pár bodov zaostala za víťazom a patrí jej druhé miesto. Na základe úspechov aj z predchádzajúcich turnajov má jej tím istý postup na celoslovenské finále. Gratulujeme.

Druhý východoslovenský regionálny turnaj

Víkend 6. – 7. február 2021 patril druhému online turnaju. Našu školu reprezentovalo 11 žiakov. Debatovali na zaujímavé tézu: Demokratické krajiny by svojim občanom mali zakázať cestovanie do nedemokratických štátov, ktorých ekonomika je závislá na turizme.

Tím Šrob 1 v zložení Michal Sopoliga, Matúš Hadžega zo 4.D a Marek Radačovský z 2.D sa umiestnili na 3. mieste. Mišo sa stal zároveň 5. najlepším rečníkom turnaja. Gratulujeme k úspechu a držíme palce všetkým debatérom v ďalších turnajoch.

Prvé miesto na regionálnom turnaji

Naša študentka Laura Priatková, 4.C, v tomto školskom roku debatuje v zmiešanom tíme v západoslovenskom regióne. Víkend, 5. – 6. december 2020, patril prvému turnaju.

Debatovalo sa na tézu: Turecku by malo byť odobraté členstvo v NATO. Laura so svojím tímom získala prvé miesto a zároveň sa stala druhou najlepšou rečníčkou turnaja. Gratulujeme.

Exhibičná debata (online)

V školskom roku 2020/21 sme pre našich prvákov pripravili exhibičnú debatu v netradičnom formáte. Bolo to v online priestore Teams večer 22. októbra 2020. Debatovali sme na tézu: Muži to majú v spoločnosti ťažšie ako ženy.

O úspechu debaty svedčí fakt, že sa prváci pridali medzi debatérov Šrobárky. Ďakujeme všetkým za účasť a držíme palce na online turnajoch.

Ktokoľvek, kto ešte váha a chce sa pridať, nás poteší.
Kontakt: Filip Kocúr, 3.D a Ema Marcinčinová, 2.A

Celoslovenský online debatný turnaj

Naša žiačka Laura Priatková zo 4.C sa cez víkend 3. – 4. októbra 2020 zúčastnila online turnaja v debatovaní. Debatovali sa výlučne improvizované tézy, teda témy, ktoré sa debatéri dozvedeli priamo na turnaji a po krátkom prípravnom čase idú na debatu.

Laure sa darilo výborne. Stala sa druhou najlepšou rečníčkou turnaja. Gratulujeme.

Druhý východoslovenský regionálny turnaj

Aj debata patrí medzi tie aktivity, ktorá sa presunula do online prostredia. Debatné turnaje sa začali organizovať na tzv. webových konferenčných platformách.

Jeden z takýchto turnajov sa konal tento víkend, 9. – 10. mája 2020, konkrétne druhý východoslovenský regionálny turnaj. Nášmu tímu v zložení Kristína Závodníková, Matúš Hadžega a Michal Sopoliga (všetci z 3.D) sa darilo vynikajúco. Obsadili 1. miesto. Gratulujeme a držíme palce pri možnom postupe na celoslovenský turnaj.

Prvé kolo Východoslovenského debatného turnaja Slovenskej debatnej ligy

14. – 15. februára 2020 sa v Košiciach 14 našich žiakov zúčastnilo debatnej súťaže. Debatovalo sa na tézu: Demokratické krajiny by mali sankcionovať spoločnosti, ktoré sa dobrovoľne prispôsobujú pravidlám cenzúry v nedemokratických režimoch.

Na šiestom mieste sa umiestnil tím Šrob 1 v zložení Kristína Závodníková, Matúš Hadžega, Michal Sopoliga z 3.D triedy. V súťaži rečníkov sa najlepšie na 9. mieste umiestnil Ján Trenčák zo 4.C triedy. Ďakujeme za reprezentáciu školy.

Východoslovenský debatný začiatočnícky turnaj

V dňoch 18. a 19. októbra 2019 sa na Súkromnom gymnáziu, Dneperská uskutočnil prvý tohtoročný turnaj. Debatná sezóna sa začala v novom formáte. Tentokrát všetky tímy debatovali improvizované tézy, teda témy, ktoré sa dozvedeli priamo na turnaji a mali hodinu na prípravu argumentov.

Jednou z takýchto tém bola: Maturita z matematiky by mala byť povinná. Turnaja sa zúčastnilo 21 tímov, spolu 63 rečníkov. Naša žiačka Bianka Harachová z 1.B sa stala 7. najlepšou rečníčkou turnaja.

Exhibičná debata

Vo štvrtok 12. septembra 2019 sa na pôde našej školy uskutočnila exhibičná debata pre prvákov. Debatovalo sa na dve tézy:

• Trest smrti by mal byť znovu zavedený.
• Existuje tabletka X, po ktorej užití sa už nikdy nezamilujete. (Ako osemnásťroční ľudia by ste túto tabletku užili.)

Prváci tak mohli na vlastné oči vidieť priebeh stredoškolskej debaty, dozvedieť sa o jej benefitoch a benefitoch debatného klubu na Šrobárke. Na chvíľu sa zahrali na rozhodcov a hlasovali, ktorý tím danú debatu vyhrá. Veríme, že obe debaty mali úspech a tešíme sa na nových členov.

Akademické majstrovstvá Česka a Slovenska v debate – prvé miesto!

Po tom, ako naša žiačka Laura Priatková postúpila v najväčšej debatnej súťaži v Česku a na Slovensku v Brne do finále Akademických majstrovstiev Česka a Slovenska v debate, po dnešnom finálovom kole sa dnes so svojím spoludebatérom tešia z 1. miesta a prepisujú dejiny akademických debát. Po 15 rokoch zvíťazili stredoškoláci v Akademických majstrovstvách Česka a Slovenska! Gratulujeme k veľkému úspechu!

Mimoriadne úspešné zavŕšenie debatnej ligy – celoslovenský úspech!

V dňoch od 27. do 29. apríla 2019 sa uskutočnil 20. ročník finálovej súťaže Slovenskej debatnej ligy. V Bratislave sa tentokrát zišlo 5 tímov z východu, 6 zo stredného Slovenska a 9 tímov zo západu. Naše gymnázium reprezentoval tím v zložení Marek Hanispal (4.A), Martin Svoreň (3.D) a Ján Trenčák (3.C). Laura Priatková (2.C) bola súčasťou zmiešaného tímu.

Debata začala základným kolom, ktoré pozostávalo z 2 improvizovaných debát a 2 pripravených téz. Chlapci zo Šrobárky vyhrali pripravované debaty, ale na postup do štvrťfinále to nestačilo. Napriek tomu im blahoželáme, dostať sa na celoslovenské kolo je už samo o sebe úspechom!

Farby Šrobárky ďalej reprezentovala Laura Priatková, ktorá so svojím tímom postúpila cez základné kolo, štvrťfinále, semifinále a úspešne zaklopala na finálové dvere! Finálové kolo debatnej ligy sa konalo na pôde NRSR a Laura Priatková a jej tím finále vyhrali!

Blahoželáme a sme hrdí, že východ po dlhých rokoch úspešne ovládol debatnú ligu! Veľká vďaka patrí všetkým debatérom, ktorí usilovne pracovali celý školský rok a ešte raz srdečná gratulácia Laure Priatkovej z 2.C!

Tézy:

základné kolo: 2 pripravované debaty na súhlasnej aj nesúhlasnej strane: „V Európe by mali byť do roku 2025 zakázané spaľovacie motory.“
2 improvizované tézy:
„Cirkevní predstavitelia a predstaviteľky by nemali podporovať politické hnutia.“
„Lekári a lekárky by mali mať právo predpísať experimentálnu liečbu aj bez vedomia pacienta/pacientky.“

štvrťfinále: „Ženy v rodinách by mali byť finančne ohodnotené za domáce práce.“

semifinále: „Štát by mal financovať vývoj a distribúciu realistických androidov, čo simulujú romantické vzťahy.“

finále: „Od roku 2025 by mali byť v Európe zakázané spaľovacie motory.“

Postup do finálovej debaty Slovenskej debatnej ligy

Naša žiačka Laura Priatková z 2.C s tímom postúpili do finálovej debaty proti tímu zo Sučian. Dva najúspešnejšie tímy Slovenskej debatnej ligy jubilejného XX. ročníka Slovenskej debatnej ligy sa po celoročnej snahe stretnú v Rokovacej sále NR SR, zasadnú do poslaneckých lavíc a predvedú svoje rečnícke umenie, odborné vedomosti, argumentačné a improvizačné schopnosti na kontroverznú tézu „Od roku 2025 by mali byť v Európe zakázané spaľovacie motory“. Gratulujeme a prajeme veľa úspechov!

V pondelok 29. apríla 2019 od 10:00 bude živé vysielanie finálovej debaty na stránke Národnej rady Slovenskej republiky.

Posledný regionálny turnaj v debate na Šrobárke a opäť úspešne!

V dňoch 15. – 16. marca 2019 sa uskutočnil posledný východoslovenský regionálny turnaj stredoškolskej debatnej ligy v tomto školskom roku. Tentokrát sa debatéri stretli na pôde našej školy. Šrobárka hostila 17 tímov, ktoré predvádzali svoje rečnícke umenie na vopred zadanú tézu „Vedecké publikácie by mali byť zdarma prístupné verejnosti.“

Naši experti v debate opäť nesklamali a na domácej pôde získali krásne 2. a 3. miesto. Laura Priatková, Radovan Hodor a ich tímový kolega vyrečnili už spomínané 2. miesto a stupeň víťazov doplnil tím v zložení Marek Hanispal, Ján Trenčák a Martin Svoreň. Všetci spomínaní nás budú reprezentovať na celoslovenskom kole v stredoškolskej debate.

Laure Priatkovej bola uplynulý víkend osudová dvojka, pretože okrem 2. miesta v tímovej súťaži získala 2. miesto aj ako rečníčka turnaja. Marek Hanispal medzi rečníkmi získal pekné 9. miesto.

Všetkým debatérom ďakujeme a postupujúcim prajeme veľa rečníckych úspechov na celoslovenskom kole!

Ďalší úspech pre debatérov!

V dňoch od 8. do 9. februára 2019 sa uskutočnil 3. východoslovenský regionálny turnaj stredoškolskej debatnej ligy. Tentokrát sa debatéri stretli na pôde Gymnázia na Trebišovskej ulici v počte 36 rečníkov, ktorí vytvorili 12 tímov. Naše gymnázium reprezentovalo 6 študentov, bohužiaľ, prváci si cibrili svoje lyžiarske schopnosti, a preto z týchto pochopiteľných dôvodov na turnaji chýbali.

Debatovalo sa na pripravovanú tézu „Európska únia by mala viesť informačnú vojnu ako odpoveď na zvýšenú podporu populizmu.“ Súčasťou debaty boli aj dve improvizované tézy, pri ktorých naši študenti zastávali súhlasnú aj nesúhlasnú stranu.

Najlepším tímom regionálky sa stal tím našej Laury Priatkovej z 2.C, ktorá sa stala spolu so svojím spoludebatérom aj rečníčkou turnaja! Na víťaznej listine nechýbal ani Ján Trenčák z 3.C, ktorý sa stal 10. najlepším rečníkom.

Všetkým debatérom ďakujeme a prajeme aj naďalej veľa rečníckych úspechov!

Najlepším tímom turnaja Šrobárčania

V dňoch od 14. do 15. decembra 2018 sa uskutočnil 2. východoslovenský regionálny turnaj stredoškolskej debatnej ligy. Tentokrát sa debatéri stretli v Michalovciach v počte 57 debatérov, ktorí vytvorili 19 tímov. Naše gymnázium reprezentovalo 23 študentov.

Debatovalo sa na pripravovanú tézu „Štát by mal stanoviť dôchodkový strop“. Súčasťou debaty boli aj dve improvizované tézy, pri ktorých naši študenti zastávali súhlasnú aj nesúhlasnú stranu.

Z výsledkovej listiny sme nadšení, pretože najlepším tímom regionálky sa stal tím ŠROB5 v zložení Marek Hanispal, Ján Trenčák a Martin Svoreň. Opäť nesklamala ani Laura Priatková, ktorá sa stala 3. najlepšou rečníčkou turnaja.

Všetkým debatérom ďakujeme a prajeme veľa rečníckych úspechov.

Rečníčkou turnaja Šrobárčanka!

V dňoch od 19. októbra do 20. októbra 2018 sa uskutočnil tohtoročný 1. východoslovenský regionálny turnaj stredoškolskej debatnej ligy. Turnaj sa odohrával v priestoroch Gymnázia na Poštovej ulici. Celkový počet debatujúcich tímov bol 22, takže do turnaja sa zapojilo 66 debatérov. Našu školu reprezentovalo 22 študentov. Niektorí z nich sa stretli s debatou prvýkrát.

Debatovalo sa na pripravovanú tézu „Európska únia by mala posilniť sankcie voči Rusku“. Skúškou rečníctva boli pre našich debatérov dve improvizované tézy, ktoré sa dozvedeli priamo na mieste a na každú z nich mali len hodinu prípravného času.

Veľké uznanie si spomedzi debatérov zaslúži Laura Priatková z 2.C. Spolu so svojím tímom vyhrala 1. východoslovenský regionálny turnaj a ona sama bola aj vyhlásená za rečníčku turnaja, dosiahla najväčší priemer rečníckych bodov.

Všetkým debatérom ďakujeme a prajeme veľa dobrých téz do ďalších regionálnych turnajov, nech Vám to reční.

Úspechy debatného krúžku

Naši debatéri sa zúčastnili 4 východoslovenských regionálnych kôl súťaží v debate, ktoré organizuje Slovenská debatná asociácia. V 1. regionálnej súťaži získali krásne 3. miesto za najlepší tím: Nicol Filipová a Lenka Lukáčová z 4.C, Karolína Morvayová z 4.D. Do finále debatnej ligy, ktoré sa uskutoční v dňoch od 28. do 29. apríla 2018, postúpili Soňa Nemčoková z 1.D, Laura Priatková z 1.C a Ján Trenčák z 2.C. Držíme palce a prajeme veľa šťastia!

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT