V dňoch od 27. do 29. apríla 2019 sa uskutočnil 20. ročník finálovej súťaže Slovenskej debatnej ligy. V Bratislave sa tentokrát zišlo 5 tímov z východu, 6 zo stredného Slovenska a 9 tímov zo západu. Naše gymnázium reprezentoval tím v zložení Marek Hanispal (4.A), Martin Svoreň (3.D) a Ján Trenčák (3.C). Laura Priatková (2.C) bola súčasťou zmiešaného tímu.

Debata začala základným kolom, ktoré pozostávalo z 2 improvizovaných debát a 2 pripravených téz. Chlapci zo Šrobárky vyhrali pripravované debaty, ale na postup do štvrťfinále to nestačilo. Napriek tomu im blahoželáme, dostať sa na celoslovenské kolo je už samo o sebe úspechom!

Farby Šrobárky ďalej reprezentovala Laura Priatková, ktorá so svojím tímom postúpila cez základné kolo, štvrťfinále, semifinále a úspešne zaklopala na finálové dvere! Finálové kolo debatnej ligy sa konalo na pôde NRSR a Laura Priatková a jej tím finále vyhrali!

Blahoželáme a sme hrdí, že východ po dlhých rokoch úspešne ovládol debatnú ligu! Veľká vďaka patrí všetkým debatérom, ktorí usilovne pracovali celý školský rok a ešte raz srdečná gratulácia Laure Priatkovej z 2.C!

Tézy:

základné kolo: 2 pripravované debaty na súhlasnej aj nesúhlasnej strane: „V Európe by mali byť do roku 2025 zakázané spaľovacie motory.“
2 improvizované tézy:
„Cirkevní predstavitelia a predstaviteľky by nemali podporovať politické hnutia.“
„Lekári a lekárky by mali mať právo predpísať experimentálnu liečbu aj bez vedomia pacienta/pacientky.“

štvrťfinále: „Ženy v rodinách by mali byť finančne ohodnotené za domáce práce.“

semifinále: „Štát by mal financovať vývoj a distribúciu realistických androidov, čo simulujú romantické vzťahy.“

finále: „Od roku 2025 by mali byť v Európe zakázané spaľovacie motory.“