Akreditácia pre program Erasmus+ mládež (2024)
Číslo zmluvy 2024-1-SK01-KA121-SCH-000200425
- Program
- Erasmus+
- Kľúčová akcia
- Vzdelávacia mobilita jednotlivcov
- Typ akcie
- Akreditované projekty mobility učiacich sa a zamestnancov v sektore školského vzdelávania
- Výzva
- 2024
- Kolo
- 1 kolo
- Začiatok projektu
- 01/06/2024
- Koniec projektu
- 31/08/2025
- Trvanie projektu (mesiace)
- 15 mesiacov
Skupinové mobility
Košice, Slovensko (Objavovanie Slovenska s partnermi z Ilmenau)
Projektové stretnutie v rámci programu Erasmus+ privítalo v Košiciach našich partnerov z nemeckého gymnázia Staatliches Gymnasium „Am Lindenberg“ v meste Ilmenau, ktorí nás navštívili v dňoch od do . Stretnutie bolo nielen príležitosťou na výmenu skúseností, ale aj na utuženie vzájomných vzťahov a spoznanie krás Slovenska. Počas spoločného programu sme pripravili bohatý itinerár, ktorý zahŕňal aj návštevu kultúrnych a prírodných pamiatok v okolí.
Vybrali sme sa na výlet do Solivaru v Prešove, kde sme sa oboznámili s fascinujúcou históriou tejto technickej pamiatky. Následne sme navštívili kaštieľ v Betliari, prešli sa v Jasovskej jaskyni a vychutnali si krásy Vysokých Tatier, kde sme absolvovali turistickú trasu zo Štrbského plesa na Popradské pleso. Počasie nám prialo a mohli sme sa kochať nádhernými scenériami našich veľhôr.
Košice sme partnerom predstavili aj prostredníctvom významných historických a kultúrnych miest, ako sú synagóga, Východoslovenské múzeum a dominanta mesta, Dóm sv. Alžbety. Naši nemeckí kolegovia sa tiež zúčastnili koncertu v Dome umenia a stretnutie sme zakončili príjemným posedením a zábavou pri bowlingu.
Projekt Erasmus+ prináša množstvo príležitostí, ktoré sú kľúčové nielen pre osobný rozvoj, ale aj pre budúcu kariéru účastníkov. Účasť na takomto programe umožňuje nadväzovať nové kontakty, spoznávať rôzne kultúry, zlepšovať jazykové zručnosti a rozširovať odborné znalosti. Tieto skúsenosti môžu byť v budúcnosti cenným prínosom, pretože zvyšujú konkurencieschopnosť účastníkov na trhu práce, podporujú ich samostatnosť, adaptabilitu a schopnosť pracovať v medzinárodných tímoch. Erasmus+ je tak investíciou do budúcnosti, ktorá podporuje kariérny rast a rozvoj.
Das Gymnasium Šrobárova aus Košice begrüßte im Rahmen des Erasmus+-Programms unsere Partner vom Gymnasium in Ilmenau, die uns vom 21.10. bis 26.10.2024 besuchten. Das Treffen bot nicht nur die Gelegenheit zum Erfahrungsaustausch, sondern auch zur Stärkung der gegenseitigen Beziehungen und zur Entdeckung der Schönheiten der Slowakei. Wir hatten ein abwechslungsreiches Programm vorbereitet, das den Besuch kultureller und natürlicher Sehenswürdigkeiten in der Umgebung umfasste.
Wir machten einen Ausflug nach Solivar in Prešov, wo wir uns mit der faszinierenden Geschichte dieses technischen Denkmals vertraut machten. Anschließend besuchten wir das Schloss in Betliar, erkundeten die Jasov-Höhle und genossen die Schönheiten der Hohen Tatra, wo wir eine Wanderung vom Štrbské Pleso zum Popradské Pleso unternahmen. Das Wetter spielte mit, und wir konnten die herrlichen Berglandschaften bewundern.
In Košice stellten wir unseren Partnern auch bedeutende historische und kulturelle Orte wie die Synagoge, das Ostslowakische Museum und das Wahrzeichen der Stadt, den Dom der Heiligen Elisabeth, vor. Unsere deutschen Kollegen besuchten zudem ein Konzert im Kunsthaus, und wir beendeten das Treffen mit einem gemütlichen Bowlingabend.
Das Erasmus+-Projekt bietet zahlreiche Möglichkeiten, die nicht nur für die persönliche Entwicklung, sondern auch für die zukünftige Karriere der Teilnehmenden von großer Bedeutung sind. Die Teilnahme an einem solchen Programm ermöglicht es, neue Kontakte zu knüpfen, verschiedene Kulturen kennenzulernen, Sprachkenntnisse zu verbessern und Fachwissen zu erweitern. Diese Erfahrungen können in der Zukunft wertvoll sein, da sie die Wettbewerbsfähigkeit der Teilnehmenden auf dem Arbeitsmarkt erhöhen, ihre Selbstständigkeit, Anpassungsfähigkeit und Fähigkeit zur Zusammenarbeit in internationalen Teams fördern. Erasmus+ ist somit eine Investition in die Zukunft, die das berufliche Wachstum und die Entwicklung unterstützt.
Košice, Slovensko (Návšteva z českého gymnázia v Neratoviciach)
sme na železničnej stanici privítali nenápadnú, ale veselú skupinku z českého Gymnázia Františka Palackého v Neratoviciach. Keď sme tých istých ľudí odprevádzali po týždni na vlak do Prahy, objímali sme sa a lúčili s priateľmi. Týždeň utiekol rýchlo, ale vzťahy, ktoré počas neho vznikli, určite vydržia dlhšie. Napokon vzájomné vzťahy a to, čo nás spája, teda spoločná história, umenie a literatúra, boli aj témou nášho Erasmu.
Hneď v pondelok si naši žiaci pripravili kvízy a úlohy zamerané na podobnosti a odlišnosti nášho jazyka. Spoločne sme aj vytvárali cinquain a tvorili „pražácko-východňarsky“ slovník. Utorok sme venovali tomu, aby sme návšteve ukázali Košice. Výhľad z Chrámu sv. Alžbety či podzemie mesta dotvorili obraz o tom, aké krásne mesto plné histórie máme. Vo Východoslovenskom múzeu sme si prostredníctvom interaktívnej výstavy o gotike a baroku zopakovali aj vedomosti z literatúry a umenia. Na stredu bol naplánovaný výlet do Vysokých Tatier. Počasie sme ovplyvniť nedokázali, ale dobrá nálada a chuť spoznávať spôsobili, že aj napriek upršanému a chladnému počasiu sme si túru na Popradské pleso užili. Nasledujúci deň patril opäť kultúre a literatúre. Na vzácne zbierky a zaujímavý výklad o uchovávaní starých kníh sme sa boli pozrieť v Lyceálnej knižnici v Kežmarku. Návštevou Dreveného artikulárneho kostola aj Nového evanjelického kostola sme dotvorili predstavu o dejinách východného Slovenska. V piatok sme sa boli pozrieť na literatúru z inej strany. V Múzeu obetí komunizmu v Košiciach sme sa dozvedeli aj o temnejších dejinách našej kultúry, o tom, ako sa písali a šírili samizdaty. Piatkový večer napokon patril imatrikulačnému plesu našich prvákov a našim českým priateľom sme tak ukázali, aká je tá naša Šrobárka — akčná, kreatívna, plná nápadov a skvelých akcií.
It was on September 28 when we welcomed a modest but cheerful group from the František Palacký Grammar School in Neratovice, Czech Republic at the train station. When we were seeing the same people off to catch the train to Prague a week later, we hugged and said goodbye to a group of friends. The week passed quickly, but the relationships that were formed during it will surely last longer. After all, mutual relationships and the things that connect us—our shared history, art, and literature—were the focus of our Erasmus project.
Right on Monday our students prepared quizzes and tasks focused on the similarities and differences in our languages. Together we also created cinquains and compiled a „Pražácko-Východňarsky“ (Prague-Eastern dialect) dictionary. On Tuesday we dedicated the day to showing our guests around Košice. The view from St. Elizabeth’s Cathedral and the underground part of the city completed the picture of what a beautiful, history-filled city we have. In the East Slovak Museum we revisited our knowledge of literature and art through an interactive exhibition on Gothic and Baroque styles.
Wednesday’s plan was a trip to the High Tatras. Although we couldn’t control the weather, the good mood and eagerness to explore meant that, despite the rainy and cold conditions, we enjoyed our hike to Popradské Pleso. The next day was once again dedicated to culture and literature. We visited the Lyceum Library in Kežmarok to see rare collections and hear an interesting lecture on the preservation of old books. Our visit to the Wooden Articular Church and the New Evangelical Church further enriched our understanding of the history of eastern Slovakia.
On Friday we took a different approach to literature. At the Museum of Victims of Communism in Košice we learned about the darker aspects of our culture’s history, including how samizdat literature was written and circulated. Friday evening concluded with the initiation ball for our first-year students, where we showed our Czech friends what Šrobárka is all about—action, creativity, full of ideas, and amazing events.