Fyzika


Populárno-náučná prednáška Na horizonte čiernej diery

Keď príde na tému vesmír, väčšina z nás zbystrí pozornosť. V prípade našich žiakov to nie je inak. Prvý februárový piatok k nám zavítal astrofyzik doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD. z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, aby našim študentom predniesol populárno-náučnú prednášku s názvom Na horizonte čiernej diery.

Takmer 80 žiakov našej školy si tak v priebehu dvoch vyučovacích hodín priamo od odborníka so zatajeným dychom vypočulo ako čierne diery vznikajú, ako ich vedci objavujú a skúmajú, aké majú vlastnosti a že len nedávno sa astronómom podarilo prvýkrát odfotografovať okolie čiernej diery.

Ďakujeme pánovi docentovi za zaujímavú popularizačnú prednášku a jeho čas, ktorý nám venoval.

Kvantárium Vysoké Tatry — svetelné javy

Laser show Fantóm Opery, video mapping Čarovný Dom, kreslenie svetlom, Interaktívne exponáty a ďalšie fyzikálne záhady sme si s triedou 3.A pozreli na Hrebienku vo Vysokých Tatrách v galérii svetla. Svetlo nás sprevádza odjakživa, zdá sa nám samozrejmé a bežné a starodávne, ale presvedčili sme sa, že nám ponúka stále nové a sofistikovanejšie možnosti využitia.

Populárny kvíz na Šrobárke

Predstavte si plnú aulu našej školy v jeden štvrtok popoludní. Troj – päťčlenné tímy študentov, študentiek, profesorov a profesoriek sa skláňajú nad stolom, radia sa, odpovedajú na otázky, ktoré im dajú kvízmajsterky. Koľko krčných stavcov má žirafa? Ako vyzerá plemeno psa hovawart? Ktorá speváčka získala najviac Grammy?…

História, biológia, geografia, matematika, hudba, šport, film a mnohé ďalšie. Spolu 50 otázok pre našich zúčastnených znamenalo 90 minút zábavy, získania nových poznatkov a spoločne stráveného času. Ďakujeme všetkým zúčastneným a srdečne Vás pozývame na ďalšie kolo.

Umiestnenia:

1. miesto — tím Všetky štyri a ja: Lenka Ondášová, Ema Lorencová, Pavlína Janeczková, Lukáš Csontos (všetci 4.B)

2. miesto — tím Novotnej zlatíčka: Tímea Kováčová, Nina Hažlinská, Katarína Šebáková, pp Zuzana Novotná

3. miesto — tím Teória chaosu: Denisa Tóthová, Zina Hluchá, Michaela Pogányová, Ján Lévai, pp Ladislav Spišiak.

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT