V rámci predmetu geografie sa aj triedy 2.A a 2.C v tomto školskom roku venovali učivu Priemysel Slovenska. Rozhodli sme sa navštíviť a spoznať výrobu v dvoch priemyselných odvetviach, vo farmaceutickom a kožiarskom priemysle.

Firma Imuna Šarišské Michaľany sa špecializuje napríklad na výrobu tekutých liekových foriem (infúzne, irigačné, dialyzačné), ktorých výrobu sme mali možnosť vidieť. Prekvapili nás prísne a premyslené hygienické podmienky, v ktorých sa proces realizuje. Po prehliadke sme sa autobusom presunuli do Liptovského Mikuláša, kde sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedna spoznávala historické centrum a jeho pamiatky (súdnu sieň v múzeu, kde bol údajne súdený Jánošík a miestnu synagógu).

Druhá skupina bola na prehliadke kožiarskeho závodu. Viac ako 300 zamestnancov spracúva denne 100 ton surových hovädzích koží, ročne približne 34 tisíc ton. Produkty závodu môžeme po ich ďalšom spracovaní nájsť v luxusných autách (asi 60 % produkcie), lietadlách, vyrába sa z nich luxusná obuv, kožené kabelky a pod. Jednou zo špecialít slovenského SlovTanu je spracovanie koží z kengúr. Vyrábajú sa z nich najmä kopačky pre svetové športové značky. Ďakujeme obom spoločnostiam a ich pracovníkom, že nám umožnili navštíviť a vidieť proces výroby.

Fotogaléria — Exkurzia Imuna Šarišské Michaľany a SlovTan Contract Liptovský Mikuláš