Vedeli ste, že až 36% úrazov detí a mládeže sa stáva doma? Že najčastejšou príčinou vzniku domáceho úrazu sú pády? Alebo že až 75% všetkých úrazov sa stáva v prítomnosti našich blízkych? Štatistiky tiež uvádzajú, že chlapci majú dvakrát vyššiu úrazovosť ako dievčatá, najčastejšie poranená býva horná končatina a najčastejší typ poranenia je pomliaždenina, zlomenina a otvorená rana.
Ako ste na tom s vedomosťami a skúsenosťami v podávaní prvej pomoci? Vedeli by ste pohotovo zareagovať a s chladnou hlavou pomôcť príbuznému v ťažkej chvíli? Dokázali by ste zachrániť život? Ak si myslíte, že áno, tak to môžete dokázať. Natočte krátke video v trvaní 60 – 90 sekúnd, v ktorom zachytíte, ako by sme mali správne postupovať pri riešení jednej z nižšie uvedených situácii, ako správne vykonávať KPR (kardiopulmonálnu resuscitáciu), čo si všímať ako prvé a na čo by sme určite nemali zabúdať.
- Situácia 1:
- Tvoj súrodenec išiel do pivnice pre zemiaky na nedeľný obed. Ty máš už hotovú aj polievku, ale súrodenec so zemiakmi ešte stále neprišiel. Vyberieš sa teda za ním do pivnice. Nájdeš ho ležať nehybného pod schodmi. Je očividne v bezvedomí, a keď k nemu pribehneš, všimneš si, že na predlaktí má otvorenú zlomeninu, ktorá krváca.
- Situácia 2:
- Sedíš na terase, len tak si prezeráš sociálne siete a zrazu počuješ, ako ktosi veľmi ticho volá o pomoc. Zistíš, že je to sused, ktorý na záhrade hrabal lístie. Zakričíš, či je v poriadku, avšak vidíš, ako kľačí na zemi, chytá si hrudník a lapá po dychu. Okamžite k nemu pribehneš, ale on už je v bezvedomí.
- Situácia 3:
- Máš online hodinu, no z kuchyne začuješ hlasné buchnutie. Ideš sa teda hneď pozrieť, čo sa stalo. Zisťuješ, že mamka pri varení obeda chcela vziať z linky koreniny. Tie však boli veľmi vysoko, a tak sa musela postaviť na stoličku. Nanešťastie z nej spadla a ty ju nachádzaš na podlahe, v bezvedomí a zistíš, že pri páde so sebou strhla aj panvicu plnú rozpáleného oleja, ktorý jej škaredo popálil celé stehno.
- Situácia 4:
- Podľa vlastného scenára, len nech je tam zachytené správne KPR a ešte iné zranenie, vyžadujúce vašu pomoc.
- Podmienky a pripomienky súťaže:
-
- Video má mať minimálne 60 a maximálne 90 sekúnd
- Na každom videu musí byť zachytená KPR a správne podaná prvá pomoc aj pri danom zranení
- Termín – hotové video posielajte najneskôr do 18. decembra 2020 do polnoci
- Videá nahrávajte na Microsoft Stream (súčasť Office 365) a zazdieľajte ich so všetkými troma profesorkami v porote
- Vo videu máte spracovať iba jednu z ponúkaných situácií
- Zapojte aj členov rodiny alebo kamarátov
- Správnosť postupu pri poskytovaní prvej pomoci budú hodnotiť pani profesorky – Fabriciová, Novotná a Prokaiová
- Všetci aktéri videí získajú jednotku z biológie
- Absolútny víťaz získa vecnú odmenu hneď ako sa vrátime do škôl
- Videá budú publikované (po ukončení súťaže) na stránke a sociálnych sieťach našej školy
- Prosím o maximálnu zodpovednosť a pozornosť pri natáčaní, nech sa nikto ozaj nezraní (až takto autentickí byť nemusíte)
- A pre inšpiráciu…
- … že netušíš, čo je to KPR? Tak sleduj: