Dňa 13. októbra 2022 študenti 4.A triedy strávili vyučovacie hodiny slovenského jazyka a literatúry a umenia a kultúry v multimediálnom Múzeu obetí komunizmu v Košiciach.

Čitateľskú skúsenosť z tvorby Georga Orwella a Alexandra Solženicyna z hodín literatúry si rozšírili o príbehy obetí komunizmu na Slovensku. Hlavná expozícia v suteréne múzea priblížila študentom praktiky totalitného režimu. Započúvali sa do príbehov ľudí, ktorí boli deportovaní do gulagov či pracovných táborov, spoznali životné osudy tých, ktorí trpeli v politických procesoch, ktorí zažili násilnú kolektivizáciu alebo utrpenie pre náboženské presvedčenie. Krátke videopríbehy im odkryli svedectvá Slovákov, ktorí napriek rôznym formám perzekúcie a ponižovaniu dokázali znášať toto utrpenie statočne a zotrvať v pravde.

Na centrálnej stene výstavnej siene sa pomocou projektora zobrazovali mená odsúdených za politické trestné činy po jednotlivých krajoch, okresoch a obciach, čo na návštevníka múzea veľmi zapôsobí. Našich študentov rovnako zaujala aj interaktívna mapa obetí komunizmu na Slovensku, zobrazujúca počty perzekvovaných osôb v jednotlivých obciach, menné zoznamy popravených, zomrelých vo väzniciach či usmrtených na hraniciach. V kinosále, ktorá zároveň slúži ako učebňa, Šrobárčania so sprievodcom diskutovali a mali možnosť nájsť konkrétnu obec so zoznamom perzekvovaných osôb. Študenti sa zaujímali o miesta, odkiaľ pochádzajú oni sami alebo ich rodiny, príbuzní.

Pri príležitosti Dňa samizdatu (12. október) študenti pokračovali v prehliadke v Knižnici samizdatu a exilovej literatúry Rudolfa Fibyho, ktorá je súčasťou múzea a obsahuje zbierky periodického samizdatu, samizdatové knihy, ako aj exilovú literatúru, ktorá počas komunizmu bola zakázaná a pašovala sa zo zahraničia. Študenti si tak uvedomili hodnotu slobody prístupu k informáciám, slobodu myslenia a života, ktorú dnes možno berieme ako samozrejmosť. V závere prehliadky si Šrobárčania s veľkým záujmom vyskúšali písanie na písacích strojoch, ktoré kedysi slúžili na rozmnožovanie a šírenie zakázanej literatúry a periodík.

Vyučovacie hodiny strávené v Múzeu obetí komunizmu boli efektívne stráveným časom na uvedomenie si skutočných hodnôt, ale aj faktu, že obete komunizmu nám pripravili cestu k dnešnej slobode.

„Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.“ — výrok Václava Havla z roku 1989, ktorý sa stal symbolom Nežnej revolúcie a zjednocujúcim heslom boja proti komunizmu.

Fotogaléria — Šrobárka v Múzeu obetí komunizmu