Teplý deň babieho leta (14. októbra 2022) žiaci 3.A triedy využili na to, aby navštívili tri zaujímavé pamiatky našich dejín v Kežmarku.

Prvou zastávkou bolo evanjelické lýceum (ako ináč — na Hviezdoslavovej ulici), ktoré navštevovali viaceré osobnosti slovenskej histórie, napr. literáti P. O. Hviezdoslav, J. Chalupka, J. Kráľ, J. Jesenský, M. Kukučín, P. J. Šafárik… Výstavba školy sa začala v roku 1774 a už o dva roky sa v nej učilo. Postupne sa však dostavovala a dnešnú podobu získala až v roku 1865. V roku 1981 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Šrobárčania sa prešli po miestach, kde v laviciach sedeli a po chodbách kráčali tisícky žiakov rôznych národností i vierovyznaní. Zoznámili sa aj so školským poriadkom, ktorý bol oveľa prísnejší ako ten dnešný šrobársky, nehovoriac o trestoch, ktoré by si nechcel zopakovať ani ten najväčší huncút. Pár sekúnd v karceri (väzenie — maličká miestnosť na státie v tme) bolo pre odvážlivcov z Košíc zábavných, ale zostať tam dva dni… Aj Hviezdoslav sa tu trikrát ocitol — dvakrát za neskorý príchod (keď dva dni cestoval z domu) a za výtržnosť v krčme (pobil sa s maďarským výtržníkom, ktorý sa vysmieval zo slovenčiny).

V súčasnosti je v lýceu zachovaná Lyceálna knižnica, ktorá je najväčšou školskou historickou knižnicou v strednej Európe. Slúžila pre potreby žiakov, učiteľov, ale aj obyvateľov mesta. Vznikla postupným dokupovaním, ale aj darovaním kníh. Obsahuje 55 prvotlačí a obrovské množstvo originálov, ktoré na svete existujú len v minimálnych počtoch. Dokopy je v knižnici 150 000 diel. Sú také vzácne, že ich nemožno ani fotiť. Preto jediné fotky vznikli počas exkurzie v študovni, kde sú uložené kópie.

Ako druhú pamiatku tretiaci navštívili Kostol Najsvätejšej Trojice, známy ako Drevený artikulárny kostol. Vysvätený bol v roku 1717, iba 75 dní po podpísaní zmluvy so staviteľom. Má pôdorys rovnoramenného gréckeho kríža. Vzácny je najmä tým, že napriek okolnostiam daným artikulami (článkami povoľujúcimi stavbu), napr. plytké základy, drevený materiál, močaristé podložie, žiadna ochrana pred vojskom, sa ho podarilo zachovať v takmer pôvodnom stave dodnes. Vďaka tejto autentickosti je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Kostol je stále aktívny, pre výbornú akustiku slúži evanjelickým veriacim, ale aj milovníkom hudobného umenia. So svojou kapacitou 1541 miest je skvelým priestorom na organizovanie koncertov.

Artikulárny kostol slúži veriacim v lete, v zime sa sťahujú do kamenného Nového evanjelického kostola, ktorý stojí v jeho susedstve. Táto poloha bola vybraná preto, lebo sa rátalo s tým, že drevený kostol dlho stáť nevydrží. Je to moderná eklektická (napodobňuje viaceré slohy) stavba plná symetrie, ktorej súčasťou je kupola, zvonica a mauzóleum Imricha Thökölyho, majiteľa Kežmarského hradu. Zvláštnosťou jednoloďového kostola je vyvýšený oltárny priestor na úrovni poschodia.

Prehliadka tohto kostola ukončila pobyt Šrobárčanov v Kežmarku, ktorý ich vrátil do slávnej histórie našich predkov.

Fotogaléria — Literárno-historická exkurzia do Kežmarku