Spoločenské vedy 2022


Rok historických výročí

Rok historických výročí je popularizačná súťaž, ktorú každoročne organizujú naši učitelia dejepisu.

Tento rok sme sa zamerali na aj tieto výročia. Vylodenie v Normandii, kde úlohou žiakov bolo navrhnúť pomník padlým vojakom. Pri výročí SNP žiaci lúštili zašifrovanú správu pre partizánov. A záverečná úloha patrila hitu Radio Gaga od skupiny Queen, kde sa zamýšľali nad rádiom ako kultúrnym médiom vtedajšej doby.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a blahoželáme víťazkám a víťazom:

1. miesto — Dana Nemcová, Janka Piková, Martin Marko (2.A)

2. miesto — Daniel Hredzák, Alex Frankovič, Samuel Suchý (1.C)

3. miesto — Laura Rodziňáková, Alexandra Polanová, Marianna Rigová (1.D)

Exkurzia v Archíve mesta Košice

Študenti 3. ročníka sa v rámci seminára z dejepisu zúčastnili exkurzie v Archíve mesta Košice, ktorá ponúkla jedinečný pohľad do histórie mesta. Počas návštevy mali možnosť preskúmať rôzne časti archívu vrátane moderných depozitárov, kde sú dokumenty uložené v špeciálnych podmienkach na ochranu pred poškodením.

Najväčším lákadlom exkurzie bolo prezeranie erbových listín a ďalších historicky významných dokumentov, ktoré Košice získali v priebehu svojej bohatej histórie. Prostredníctvom odborného výkladu pána archivára sa študenti oboznámili s procesmi spracovania, uchovávania a ochrany archívnych materiálov, ktoré sú realizované pomocou najmodernejších technológií.

Okrem toho si prezreli aj najstaršie dokumenty a listiny napísané na pergamene, zdobené voskovými a kovovými pečaťami, ktoré svedčia o významných udalostiach minulosti.

Táto exkurzia študentom nielenže umožnila nahliadnuť do historického bohatstva uchovávaného v archíve, ale tiež im priblížila praktické využitie dejepisnej terminológie a metód v reálnom prostredí.


Deň otvorených dverí agentúr OSN

Pri príležitosti Svetového dňa OSN sa študenti našej školy zúčastnili Dňa otvorených dverí agentúr OSN, ktorý prebiehal v priestoroch košického Eurodomu.

Eurodom sa v tento deň premenil na centrum dialógu a spolupráce. Študenti sa prostredníctvom interaktívnych workshopov dozvedeli o aktivitách a cieľoch jednotlivých agentúr OSN, ktoré pôsobia na Slovensku. Dozvedeli sme sa viac o aktivitách a podnetných projektoch Unicefu, o fungovaní Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov a mnoho ďalších zaujímavých informácií o OSN.

Deň otvorených dverí agentúr OSN v Košiciach bol vhodnou príležitosťou ako predstaviť vznik a význam OSN a upriamiť pozornosť na to, ako globálne problémy 21. storočia ovplyvňujú náš každodenný život a ako môžeme prispieť k ich riešeniu.

Beseda o práci v Európskom parlamente

Dňa sa na našej škole uskutočnila zaujímavá beseda s našou absolventkou Janou Šuverovou, ktorá pracuje ako odborníčka na jazyky a interkultúrnosť pre Európsky parlament.

Na besede sa žiaci 3.D, 3.E a MYP4 triedy mali možnosť dozvedieť o každodenných výzvach a nárokoch, ktoré táto práca prináša, o možnostiach stáže v Európskom parlamente, kde si môžu vyskúšať prácu v medzinárodnom prostredí, získať cenné skúsenosti a rozvíjať svoje jazykové schopnosti v praxi.

Pani Šuverová tiež predstavila projekt My House of European History — online platformu vytvorenú Európskym parlamentom, ktorá umožňuje zdieľať osobné príbehy, fotografie a skúsenosti súvisiace s európskou históriou. Žiaci boli pozvaní, aby sa zapojili a objavovali históriu Európy cez skutočné príbehy ľudí z rôznych krajín, čím môžu lepšie pochopiť rôznorodosť európskej identity.

Beseda priniesla množstvo užitočných informácií a inšpirácie pre tých, ktorí uvažujú o práci v medzinárodnom prostredí.


Besedy na hodinách geografie

Našim cieľom je v škole vytvoriť podnetné prostredie, ktoré motivuje žiakov k objavovaniu a vedeckému skúmaniu. Preto sme v novembri na hodinách geografie zrealizovali prednášky na dve rôzne témy. Doc. RNDr. Štefan Koco, PhD. z Prešovskej univerzity ukázal našim študentom súčasné prepojenie geografie a informatiky.

V spolupráci so SHMÚ nám pani Ing. Helena Hlavatá, PhD. predstavila súčasné trendy monitoringu predpovedí počasia. Spoluprácou s vedeckým prostredím sa snažíme, aby naši žiaci videli možnosti, ktoré im veda ponúka v ich budúcej kariére.

Prázdninový fotopríbeh

Mať nápad a zrealizovať ho je zručnosť, ktorá je pre každého z nás dôležitá. To je podstatou školskej online geografickej súťaže Prázdninový fotopríbeh. Naši žiaci dostali za úlohu predstaviť svoje letné cestovateľské zážitky v podobe, ktorá je pre nich zaujímavá. Vytvorili videá, prezentácie, či zaujímavé slogany.

Blahoželáme víťazom — 1. miesto: Vivienne Sojková (MYP 4), 2. miesto: Tomáš Šulek (2.B), 3. miesto: Zuzka Zelená (2.B) a Zuzka Cirbusová (2.A).


Súťaž FiNNkvíz — finančná gramotnosť

Každá súťaž študentov nejakým spôsobom obohatí, ale víťazstvo vo FiNNkvíze organizovanom Nadáciou NN dvoch našich šikovných chlapcov obohatilo aj doslovne. V krajskom kole v súťaži o finančnej gramotnosti Peter Jožefi z 1.C za umiestnenie na 1. mieste vyhral 200 € a Mark Takáč z 2.C za 2. miesto získal 100 €. Sofia Rafaelisová z 2.D bola ocenená vecnou cenou za tiež výborné umiestnenie.

Okrem toho súťaž preverovala skutočne praktické zručnosti a znalosti a sme radi, že mnoho našich študentov v nej obstálo výborne. Z celkového počtu 1149 zapojených sme v prvej dvadsiatke mali hneď niekoľkých.

Výsledková listina našich najúspešnejších:

1. miesto — Peter Jožefi z 1.C;
2. miesto — Mark Takáč z 2.C;
Sofia Rafelisová z 2.D;
4. miesto — Magdaléna Pavlovová z 2.B;
5. miesto — Natália Opavská z 2.E;
6. miesto — Saskia Barnová z 1.B;
10. miesto — Daniel Ján Galdun z 2.D;
11. miesto — Lenka Spustová z 2.D;
14. miesto — Simona Nemergutová z 2.B;
15. miesto — Martin Lacko z 1.A;
16. miesto — Šimon Škombár z 1.C;
17. miesto — Michal Kostelník z 2.C;
18. miesto — Samuel Filip z 2.C;
19. miesto — Samuel Tomka z 2.C.

Workshop so zástupcom Európskej komisie

Európska komisia je kľúčovým hráčom v štruktúre EÚ, zodpovedným za vykonávanie európskych zákonov a ochranu záujmov EÚ.

Viac nám o tom prišiel porozprávať Filip Chráska, ktorý pracuje ako poradca pre finančné nástroje EÚ v sektore financií v Bruseli.

Dozvedeli sme sa, že EK urobila z boja proti zmene klímy jednu zo svojich hlavných priorít. Momentálne sa zameriava na zníženie emisií skleníkových plynov. Aj v U. S. Steel Košice sa hľadajú nové technológie. Prechod na ekologickejšiu výrobu ocele si ale vyžiada redukciu pracovných miest. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo pán Chráska zavítal do Košíc a pri tejto príležitosti sa stretol s našimi tretiakmi a štvrtákmi. Tí ho veru nešetrili otázkami o spravodlivej transformácii, o pretekoch za čistejšou oceľou, o drahej energii či konkurencii z Ázie. Spoločne však dospeli k záveru, že zelená cesta do budúcnosti je pre nás prioritná.

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT