Záver tohto školského roka bol bohatý nielen na študijné výsledky, ale aj mimoškolské aktivity, výlety či exkurzie. Jednou z nich bola aj naša poznávacia exkurzia do Talianska, kde sme študenti 3.B a 3.D mali možnosť skonfrontovať svoje vedomosti zo štúdia predmetov umenie a kultúra a dejiny umenia so skutočnými dielami majstrov, reálnymi pamiatkami.

V termíne 21. – 26. júna 2023 sme navštívili miesta, ktoré dodnes sprítomňujú niekdajšie veľké kultúrno-historické dianie, centrá umeleckého života velikánov akými boli Michelangelo, Leonardo, Raffael, Brunelleschi či Bernini.

Svoju cestu za umením sme začali prehliadkou Florencie — starobylej metropoly malebného Toskánska a kolísky renesancie (Bazilika di Santa Croce, Dóm Santa Maria del Fiore, Ponte Vecchio, okolie galérie Uffizi…). Ďalší deň sme sa presunuli do mesta kamenných veží San Gimignano, prezývaného stredoveký Manhattan, kde sme si vychutnali aj pravé talianske „gelato“ — najlepšiu zmrzlinu na svete. Pri radnici, v ktorej známy taliansky básnik Dante Alighieri kedysi vystúpil so svojím politickým prejavom, sme si urobili spoločné foto a pokračovali v ceste do neďalekej Sieny. Prechádzkou kľukatými uličkami s miernym stúpaním i klesaním sme sa dostali až na Piazza del Campo, najkrajšie stredoveké námestie v Taliansku, kde to už dýchalo prípravami na každoročné historické dostihy — Palio. Potom naša cesta viedla už do Ríma — „večného mesta“ a jedného z najkrajších miest na svete (Piazza Navona, Anjelský hrad, Španielske schody, Fontána di Trevi, Pantheon, Koloseum, Forum Romanum, Piazza della Republica, Pamätník Viktora Emanuela II.) Naše putovanie za umením pod horúcim talianskym slnkom bolo náročné, ale rovnako úchvatné. Jeho vyvrcholením bola prehliadka Vatikánu (Bazilika sv. Petra, Vatikánske múzeá, Sixtínska kaplnka), kde sme mohli obdivovať monumentálnosť architektúry, veľkoleposť sochárskych diel a majstrovské fresky.

Taliansko nám ponúklo okrem stretnutia s umením antiky, stredoveku, renesancie či baroka tiež prekrásnu scenériu viníc, olivových hájov, chuť pravej talianskej pizze, cestovín, šunky, syra a úžasnej zmrzliny. A na svoje si prišli aj milovníci/-čky módy… a nakupovania. Čo dodať na záver už v čase prázdnin?

Dolce far niente!

Fotogaléria — Na ceste za umením – exkurzia do Talianska