Nadácia ESET pripravila v tomto školskom roku pilotný ročník súťaže umelecko-vedeckých projektov PBL — Project Based Learning — Spoločne meníme svet. Hlavným partnerom PBL výzvy bol Festival Starmus a ambasádorom PBL výzvy bol Jean-Michel Jarre.

Naši žiaci Katarína Bartková, Karolína Takáčová, Samuel Maščeník, Dominik Mikula a Erik Seman z 3.A sa pod tímovým menom FIVEMUS zapojili do tejto výzvy. Od októbra 2023 pracovali na projekte, zúčastňovali sa online podujatí, odpovedali na otázky, plánovali, hľadali riešenia, učili sa tímovej spolupráci.

Ich projekt — Ekologická alternatíva zotierania tabúľ — splnil podmienky PBL hodnotenia, vedeckého aj umeleckého hodnotenia. Tím FIVEMUS sa v konkurencii ďalších 63 tímov z celého Slovenska umiestnil na skvelom 5. mieste vo svojej kategórii.

Ako odmenu získal tím účasť na festivale Starmus, kde mohli žiaci svoj projekt verejne odprezentovať a tiež sa zúčastnili podujatia STARMUS for SCHOOL, kde sa stretli s hviezdami svetového formátu. Naživo mali možnosť zažiť osobnosti ako Garik Israelian — astrofyzik z Inštitútu astrofyziky na Kanárskych ostrovoch, Richard Marko — generálny riaditeľ spoločnosti ESET, Jane Goodall — anglická etologička a ochrankyňa prírody, Chris Hadfield — astronaut, ktorý velil medzinárodnej vesmírnej stanici. Neopakovateľnú atmosféru festivalu v spoločnosti týchto úžasných osobností sme si všetci užili a budeme na tieto vzácne chvíle ešte dlho spomínať.

Fotogaléria — Šrobárka na festivale STARMUS v Bratislave