Technorama, CERN, Ženeva. Tri miesta a obrovské množstvo zážitkov počas jednej exkurzie. Technorama — významné európske centrum vedy, jedno z najväčších vzdelávacích zariadení na svete. Jej heslom je „vyskúšať, hrať sa a rozumieť“. V tomto centre sme strávili takmer celý prvý deň našej exkurzie a z viacerých úst bolo v počuť: „Aha, tak takto to funguje!“.

CERN — Európska organizácia pre jadrový výskum. Celý nasledujúci deň sme mali možnosť nakúkať cez dvere najväčšieho laboratória na svete. Najskôr pomocou interaktívnej prehliadky Science Gateway sme sa dozvedeli veľa o elementárnych časticiach, urýchľovačoch, detektoroch,… Obed sme strávili priamo v areáli CERNu v spoločnosti troch pánov inžinierov zo Slovenska, ktorí pracujú v CERNe na rôznych pozíciách, rôzne dlhý čas. Veľmi pekne im ďakujeme za príležitosť vypočuť rozprávanie o ich pracovných ale aj osobných skúsenostiach s účasťou na tomto obrovskom mierovom projekte. Popoludnie už bolo určené na prehliadku priestorov, kde sa priamo uskutočňujú a vyhodnocujú experimenty. Podarilo sa nám nazrieť o Datacentra a Továrne na antihmotu. Bolo to dychberúce!

Ženeva a náš tretí deň. Priemyselné, obchodné a finančné centrum svetového významu. Sídlo viacerých medzinárodných organizácií vrátane OSN. Prekrásne mesto na brehu Ženevského jazera, po ktorom sme si nenechali ujsť plavbu. Jeden deň na jej prehliadku bol naozaj málo.

Fotogaléria — Exkurzia Technorama, CERN, Ženeva