Aktivity – Nemecký jazyk

Celoslovenské kolo súťaže Jazykový kvet v písaní poviedok — 8 skvelých umiestnení

SJL: 2. miesto — Lucia Čigášová, 3. miesto — Adela Kováčová, Emília Štroffeková

ANJ: 2. miesto — Sofia Kniežová

NEJ: 3. miesto — Alexandra Piatková

ŠPJ: 3. miesto — Alžbeta Lisiková

RUJ: 2. miesto — Matúš Sisol

FRJ: 1. miesto — Nina Karabinošová, 2. miesto — Veronika Barilíková

Srdečne blahoželáme!

Skúšky DSD 1

Deutsches Sprachdiplom je medzinárodný certifikát, ktorý potvrdzuje úroveň ovládania nemeckého jazyka u cudzincov. Tento certifikát je uznávaný na celom svete.

Skúška sa skladá z dvoch častí. Písomná časť sa zameriava na čítanie, písanie a porozumenie textu, ústna zase na komunikáciu. Úlohy sú navrhnuté tak, aby testovali schopnosť študentov komunikovať a porozumieť nemeckému jazyku v rôznych kontextoch.

22 našich žiakov skúšku DSD1 po náročnej príprave v tomto roku absolvovalo a veríme, že budú úspešní a obdržia certifikát, ktorý potvrdzuje ich jazykové schopnosti a otvorí im dvere k mnohým príležitostiam.

Šrobárka — studnica jazykových talentov?

Viete, že na Šrobárke máme mnoho tvorivých hláv, naozajstných budúcich spisovateľov a spisovateliek? Ak neveríte, čítajte. Ukázalo sa totiž, že slovenská súťaž Jazykový kvet je skutočnou studnicou rodiacich sa talentov.

V piatok, sme odovzdali certifikáty deviatim (čítaš dobre: deviatim!!!) študentom postupujúcim z krajského do celoslovenského kola tejto súťaže v jednej z disciplín – v písaní poviedok. Zaujíma vás, ktorí to boli? Nech sa páči:

Slovenský jazyk: Lucia Čigášová, Adela Kováčová, Emília Štroffeková

Anglický jazyk: Sofia Kniežová

Ruský jazyk: Matúš Sisol

Nemecký jazyk: Alexandra Piatková

Španielsky jazyk: Alžbeta Lisiková

Francúzsky jazyk: Veronika Barilíková, Nina Karabinošová

Vidíte správne: všetky jazyky vyučované na Šrobárke tu našli svoje zastúpenie. Máme veľkú radosť, srdečne blahoželáme a prajeme mnoho ďalších spisovateľských úspechov!

Úspech našich žiakov v krajskom kole ONEJ — máme 1. a 2. miesto

Dňa sa na FF UPJŠ konalo krajské kolo ONEJ, v ktorom nás úspešne reprezentovali naši druháci. Filip Findorák z 2.C získal v kategórii 2C krásne 2. miesto a Michal Kostelník z 2.C si v kategórii 2A vybojoval úžasné 1. miesto a postup do celoslovenského kola. Za úspešnú reprezentáciu chlapcom ďakujeme a Michalovi držíme palce!

Okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku — máme 1. miesto

Dňa sa v priestoroch Gymnázia Milana Rastislava Štefánika uskutočnilo Okresného kola Olympiády v nemeckom jazyku.

Našu školu reprezentovali v kategórii 2A: Michal Kostelník z II.C a Natália Antlová z II.D a v kategórii 2B: Filip Hnath z III.A a Olívia Jánošíková z IP DP1. Zúčastnení žiaci súťažili v písomnej (počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a test) a ústnej časti (opis obrázka a voľný rozhovor na vybrané témy).

Umiestnenia v kategórii 2A: M. Kostelník — 1. miesto, N. Antlová — 6. miesto.
Umiestnenia v kategórii 2B: F. Hnath — 7. miesto, O. Jánošíková — 8. miesto.

Michal Kostelník, ktorý sa v kategórii 2A umiestnil na 1. mieste, bude našu školu reprezentovať na Krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku.

Filip Findorák, z II.C, postupuje v kategórii 2C automaticky zo školského kola na Krajské kolo ONEJ.

Obom žiakom blahoželáme a držíme im prsty.

Erasmus+: Prípravná návšteva z Nemecka

V rámci programu Erasmus+ ku nám zavítali kolegovia z nemeckého partnerského gymnázia Staatliches Gymnasium „Am Lindenberg“ v meste Ilmenau. Programom prípravnej návštevy boli hospitácie a plánovanie spoločného projektu našich a nemeckých žiakov v budúcom školskom roku. Hosťom sme okrem Šrobárky ukázali aj naše krásne mesto. Veríme, že sa im u nás páčilo a už teraz sa tešíme na spoločnú projektovú prácu.

Skúšky DSD 2

V decembri, keď sa už všetci tešíme na Vianoce, zložili naši štvrtáci skúšku Sprachdiplom (DSD 2).

Po písomnej časti (), ktorú vyhodnocuje tím vyškolených odborníkov v SRN, na nich čakala ešte ústna skúška (), ktorá preverila ich jazykové kompetencie. Každý z nich prezentoval aktuálnu spoločenskú tému na odbornej úrovni s následnou diskusiou v nemeckom jazyku. Komisia hodnotila okrem jazyka aj schopnosti myslieť, riešiť problém z viacerých uhlov pohľadu a nachádzať riešenia. Všetky uvedené fakty sa pritom museli opierať o relevantné zdroje informácií a štatistické údaje.

Crash-Tage DSD 2

Po roku si opäť naši štvrtáci v dňoch a prešli intenzívnym kurzom „Crash-Tage DSD 2“. Pod vedením nemeckej lektorky sa v úvode venovali príprave na písomnú časť a vyskúšali si všetky jej časti — čítanie s porozumením, posluch s porozumením a sloh.

Druhá časť prípravy bola zameraná na ústnu časť — prezentáciu a krátky referát na aktuálnu tému. Veríme, že táto príprava pomôže žiakom zvládnuť túto náročnú skúšku, ktorá ich onedlho čaká. Držíme im prsty.

Skúšky DSD 1 úspešne zvládnuté

Naša škola patrí medzi najproduktívnejšie školy na východnom Slovensku s jazykovými certifikátmi z nemčiny DSD 1 a DSD 2, ktoré ponúkame žiakom už od roku .

29 úspešným žiakom sme spolu s vedením školy diplom DSD 1 odovzdali v rámci Dní nemčiny 2023 za prítomnosti vedúceho kultúrneho oddelenia Veľvyslanectva SRN v Bratislave pána Stefana Kruschkeho a odborného poradcu a koordinátora nemeckej Centrály pre zahraničné školstvo pána Christopha Henßena (ZfA).

Srdečne všetkým žiakom blahoželáme a držíme palce pri skúškach DSD 2!

Deutsche Sprachtage 2023

Nemčina ako šanca pre lepšie pracovné príležitosti, nemčina ako šanca študovať na kvalitnej európskej univerzite, nemčina ako šanca spoznať inú kultúru.

sme na našej škole privítali učiteľov a žiakov stredných a základných škôl, s ktorými sme spoločne objavovali možnosti a príležitosti, ktoré nemčina ako cudzí jazyk prináša so sebou.

Pre učiteľov boli v spolupráci s Goetheho inštitútom pripravené workshopy a prednášky zamerané na inovatívne vyučovacie metódy, pre žiakov zas zaujímavé aktivity. Ukážkovú otvorenú hodinu nemčiny odprezentovala p. p. Michaela Kováčová s triedou 1.D (DSD-skupina). Všetkým zúčastneným učiteľom a žiakom ďakujeme za prípravu a účasť na tomto podujatí.

Povedali sme ÁNO jazykom!

Ak sa chceš vo svete cítiť slobodne a neobmedzene, uč sa rečiam. To je každoročne hlavný odkaz Európskeho dňa jazykov.

26. septembra 2023 ani naša Šrobárka nestála bokom. Veď škála jazykov, ktoré ponúka k štúdiu, je skutočne široká. Animátori sa činili a ponúkli našim prvákom aktivity v jazyku anglickom, ruskom, nemeckom, španielskom a francúzskom.

Či už to boli vedomostné kvízy, spev, anglický valčík alebo petang, žiaci sa dobre zabavili a odmenou im boli nové poznatky o jazyku a kultúre prezentovaných krajín.

Najžiadanejšou aktivitou bola ochutnávka rozmanitých národných jedál. Naši žiaci pokúšali naše chuťové poháriky koláčikmi, šalátmi, tortami a zákuskami z rozličných kútov sveta.

Iste uznáte, že Európsky deň jazykov 2023 zaujal všetky naše zmysly a potvrdil príslovie: Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.

Ak sa vám naše podujatie páčilo, pomôžte nám aj tento rok obhájiť prvenstvo o najinovatívnejšie podujatie a zahlasujte za našu školu na tomto linku.

Eljub — Europäische Jugendbegegnungen

V tomto roku sa naša škola zapojila do európskeho projektu „eljub“ (Europäische Jugendbegegnungen — Európske mládežnícke výmeny). Tieto stretnutia v meste Krems an der Donau v Rakúsku sú venované živej medzikultúrnej výmene mladých ľudí. Európsky parlament udelil projektu v roku 2021 Cenu európskeho občana.

Stretnutia eljub E-Book Woche sa prvý júlový týždeň zúčastnili tri dievčatá z 3.D (DSD-skupina). Spolu so študentami z iných krajín (Poľsko, Česko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Albánsko, Rumunsko a Bulharsko) sa podieľali na zhotovení online knihy. Okrem workshopov o aktuálnych témach mohli objavovať krásy okolia. Spoločne zavítali do mestečka Dürnstein, kde bol väznený anglický kráľ Richard Levie srdce, či do údolia Wachau, ktoré je zaradené do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Celým údolím preteká rieka Dunaj, ktorá vytvára krásne scenérie. V programe nechýbala návšteva elektrárne, kina či spoločné varenie. Projektovým jazykom bola nemčina, čo prispelo k zlepšeniu jazykových kompetencií všetkých zúčastnených študentov.

In diesem Jahr war unsere Schule ein Teil des europäischen Projekts „eljub“ (Europäische Jugendbegegnungen). Diese Treffen in der Stadt Krems an der Donau in Niederösterreich orientieren sich an den lebendigen interkulturellen Austausch von Jugendlichen. Dieses Projekt wurde im Jahr 2021 von dem Europäischen Parlament mit dem Europäischen Bürgerpreis ausgezeichnet.

Am eljub — Treffen E-Book Woche nahmen in der ersten Juliwoche drei Mädchen aus der Klasse 3.D (DSD – Gruppe) teil. Zusammen mit den Studenten aus den anderen Ländern (Polen, Tschechien, Ungarn, Österreich, Deutschland, Albanien, Rumänien und Bulgarien) beteiligten sie sich an der Arbeit an dem online Buch. Die Workshops über die aktuellen Themen wurden durch Ausflüge in die nähere Umgebung ergänzt. Sie besichtigten das Städtchen Dürnstein, wo einst der englische König Richard Löwenherz gefangen gehalten wurde, wie auch das Tal Wachau, das zum Weltkulturerbe Unesco gehört. Durch das ganze Tal fließt der Fluss Donau, der mit der Zeit wunderschöne malerische Landschaften geschaffen hat. Das Programm umfasste auch einen Besuch im Elektrokraftwerk, im Kino oder das gemeinsame Kochen. Da die Projektsprache Deutsch war, hat es in großem Maße zur Verbesserung der Sprachkenntnisse der teilgenommenen Studenten beigetragen.

Danke und Tschüss, Cora!

Po ročnom pobyte na Slovensku odchádza naša nemecká dobrovoľníčka Cora Bittner, ktorá u nás pracovala v rámci projektu „Kulturweit“. Tento projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy.

Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje. Cora podporovala na Šrobárke vyučovanie nemčiny, zúčastňovala sa na vyučovacích hodinách, pomohla s prípravou skúšok DSD 1 a 2, debaty v nemeckom jazyku a pri projektoch PK NEJ. Zároveň spoznávala Slovensko, našu kultúru a naučila sa aj čo-to po slovensky.

Kvíz „Deutschland International“

Naše žiačky z 3.D (skupina DSD) si 5. júna 2023 okrem nemčiny preverili aj svoje znalosti o Európskej únii. Spolu s našou dobrovoľníčkou Corou sa totiž zapojili do súťaže Online-Schulquiz „Deutschland International“, ktorú organizuje združenie Bürger Europas e.V.

Otázky boli zamerané na témy ako práca v EÚ, migrácia, integrácia alebo antirasizmus. Dievčatá podali skvelý výkon a dokonca svojich súperov z nemeckého gymnázia porazili. Blahoželáme!

Jazykový kvet — máme tri 1., dve 2. a dve 3. miesta

Dňa 18. apríla 2023 sa v Košiciach konalo krajské finále súťaže Jazykový kvet v prednese poézie, prózy a drámy v cudzom jazyku. V kategórii III. našu školu reprezentovalo až 18 šikovných Šrobárčanov a Šrobárčaniek, ktorí si vo svojej kategórii odniesli úžasné popredné umiestnenia v španielskom, francúzskom, nemeckom, ruskom a anglickom jazyku.

Scénka La vida de Diego priniesla našim španielčinárom z II.D 1. miesto a postup na celoslovenské kolo. Filip Gallovič zo IV.E získal 1. miesto v kategórii III. v prednese poézie v španielskom jazyku a Anastázia Kuffová vyhrala 1. miesto v prednese poézie vo francúzskom jazyku. Obaja tiež postupujú na celoslovenské kolo súťaže, ktoré sa bude konať v Nitre. Za nás jedno veľké enhorabuena, félicitation!

Darilo sa nám aj v nemeckom a ruskom jazyku, kde sme si odniesli dve 2. miesta a jedno 3. miesto a to vďaka Danke Šolcovej (2. miesto) a Saške Piatkovej (3. miesto) za nemecký jazyk a Eliške Knižkovej (2. miesto) za ruský jazyk. Dievčatá, ste jednoducho skvelé, ďakujeme!

Scénkou Mourinho’s story pobavili chlapci z 2.A divákov a získali veľa fanúšikov najmä medzi najmladšími účastníkmi súťaže (viď foto). Porota im udelila slušné 3. miesto. Chlapci, patrí vám potlesk za odvahu, congrats!

Všetkým zúčastneným ďakujeme za úsilie a odhodlanie a tešíme sa z ich talentov!

Jazykový kvet — celoslovenské kolo — krásny úspech

Súťaže Jazykový kvet (Language flower) sa naše žiačky a žiaci zúčastnili tento rok prvýkrát. Svojimi tvorivými poviedkami v slovenskom, anglickom, nemeckom, ruskom a francúzskom jazyku presvedčili porotu šiesti z pätnástich súťažiacich Šrobárčanov.

Najväčší úspech mali poviedky v slovenskom jazyku. V celoslovenskom finále získala Bronislava Najvirtová (II.D) 2. miesto, Adela Kováčová (I.A) 3. miesto a Lorena Vojtková (II.C) 4. miesto.

Výborné 2. miesto vo svojej kategórii patrí Anastázii Kuffovej (IV.B) s poviedkou vo francúzštine a Matúš Sisol (II.C) získal rovnako tak krásne 2. miesto za ruský jazyk.

Anglický jazyk skvele reprezentovala Sofia Kniežová (II.E), ktorá sa umiestnila na 4. mieste.

Výherkyniam a výhercovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa inšpirácie pri písaní!

Úspech v nemeckej debate

Projekt Jugend debattiert international má vo vyučovaní NEJ na našej škole pevné miesto. Snažíme sa rozvíjať kritické myslenie u žiakov a vyjadriť svoj názor, čo je pre demokratickú spoločnosť nevyhnutné.

Dňa 31. marca 2023 sa na pôde Šrobárky uskutočnilo východoslovenské a stredoslovenské finále tejto súťaže. Debatovalo sa na tému: Mali by si slovenskí žiaci povinne urobiť „vodičský preukaz“ na používanie sociálnych sietí?

Našu školu výborne reprezentovali Simona Šmagalová (3.D) a Rebeka Olejníková (3.D). Simona Šmagalová postúpila do celoslovenského finále, ktoré sa uskutoční v júni v Bratislave.

Za reprezentáciu dievčatám ďakujeme a Simone držíme palce!

Celoštátne kolo Olympiády v nemeckom jazyku

Po dvoch rokoch dištančnej formy sa tento školský rok konalo Celoštátne kolo Olympiády v nemeckom jazyku v prezenčnej forme.

Samotná súťaž v kategóriách 1A,B,C,2A,B,C,D sa uskutočnila na Gymnáziu sv. Uršule v centre Bratislavy. Víťazi krajských kôl z celého Slovenska súťažili v písomnej a ústnej časti.

Po vyhodnotení v jednotlivých kategórií sa žiaci, sprevádzajúci rodičia a učitelia, členovia odborných porôt presunuli do Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca, kde sa konalo slávnostné odovzdávanie cien.

Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien prebehlo za účasti zástupcov veľvyslanectiev a zahraničných inštitútov.

Náš žiak, Filip Findorák, z I.C triedy, ktorý súťažil v kategórii 2A, sa s počtom bodov 82, umiestnil na 5. mieste. Srdečne blahoželáme!

Ústne skúšky DSD1

Počas maturitných písomiek nezaháľali ani naši tretiaci, ktorí absolvovali ústnu časť medzinárodnej skúšky DSD1. Každý z nich si pripravil prezentáciu na zaujímavú tému a tú musel pred skúšobnou komisiou obhájiť.

Šrobárka patrí do siete škôl podporovaných Nemeckou centrálou pre zahraničné školstvo a môže vykonávať skúšky DSD (Deutsches Sprachdiplom) pre získanie Jazykového diplomu z nemeckého jazyka na úrovni A2/B1 a B1/B2. Skúšku, ktorá je žiadaná na celom svete, si tak môžu naši žiaci urobiť priamo na pôde školy.

Workshop Jugend debattiert international

V piatok 17. februára 2023 sa na našej škole konal workshop pre záujemcov o medzinárodnú súťaž v nemeckej debate Jugend debattiert international. Zavítali ku nám žiaci z košických a prešovských gymnázií, aby sa spoločne s bývalým úspešným účastníkom tejto súťaže na debatu pripravili. Poďakovanie za organizáciu patrí našej lektorke Kyre Grewe, ktorá si taktiež so žiakmi precvičila štruktúru debaty a upozornila na jej dôležité časti. 31. marca 2023 sa bude konať východoslovenské finále medzi školami a tento workshop bol vydarenou prípravou pre všetkých zúčastnených.

Nemčina je jazykom úspechu a inteligencie

Nemčina je v Európskej únii najpoužívanejší rodný jazyk. Je to aj obchodný jazyk, keďže Nemecko má najsilnejšiu ekonomiku v Európe. A tiež oficiálny jazyk vedy, pretože Nemecko ako krajina vedie v oblasti vedy a výskumu.

Znalosť nemeckého jazyka ponúka nové kariérne príležitosti, ktoré sú častokrát nadpriemerne ohodnotené. Na Slovensku pôsobí cez 2 000 rakúskych a 600 nemeckých firiem a práve znalosť nemeckého jazyka môže byť kľúčom k vysnívanému zamestnaniu.

Na Šrobárke sa v triedach s rozšíreným vyučovaním NEJ majú naši žiaci možnosť venovať tomuto jazyku naozaj dôkladne a dokonca si bezplatne urobiť medzinárodné certifikáty DSD1 a DSD2. Žiaci základných škôl boli zvedaví, ako to na hodine nemeckého jazyka u nás vyzerá, a tak sme ich pozvali na otvorenú hodinu, ktorá sa konala 2. marca 2023. Zavítali medzi nás žiaci zo ZŠ Novomeského 2, ZŠ Kežmarská 28 a ZŠ Staničná 13 a spoločne so žiakmi z DSD tried sa venovali nemčine. Nechýbali interaktívne hry, debata v NEJ či práca so slovnou zásobou. Potešilo nás, že sa našim hosťom otvorená hodina páčila a videli, že učenie jazykov môže byť aj zábavné.

Krajské kolo olympiády v nemeckom jazyku — máme 1., 2. a 3. miesto!

Dňa 15. februára 2023 sa uskutočnilo Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku.

Našu školu reprezentovali: Filip Findorák (1.C) a Michal Kostelník (1.C) v kategórii 2A. Filip Findorák získal krásne 1. miesto a Michal Kostelník 2. miesto.

Trojicu našich úspešných žiakov doplnila Tímea Kaliariková (4.D), ktorá v náročnej kategórii 2C získala pekné 3. miesto.

Srdečne blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu školy a Filipovi držíme prsty v celoslovenskom kole!

Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

V stredu, 15. februára 2023, sa v priestoroch našej školy konalo Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku.

Po dvojročnej online forme sa 33. ročník tejto súťaže uskutočnil opäť v prezenčnej forme.

Naša škola už po štvrtýkrát organizovala túto súťaž pre kategórie 1A,B,C a 2A,B,C,D.

V priestoroch našej školy súťažili žiaci v kategóriách 1A,B,C, ktoré sú určené žiakom základných škôl a osemročných gymnázií. Súťaž pozostáva z dvoch častí: písomnej a ústnej.

Tento ročník bol doteraz najpočetnejší, v jednotlivých kategóriách súťažilo spolu 46 žiakov.

Výhercom srdečne blahoželáme a držíme prsty v celoslovenskom kole tejto súťaže.

Okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku

Po dvoch rokoch sa dňa 18. januára 2023 na Gymnáziu M. R. Štefánika v Košiciach opäť prezenčne uskutočnilo okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku. Našu školu reprezentovali Filip Findorák (1.C) a Michal Kostelník (1.C) v kategórii 2A a Simona Šmagalová (3.D) a Rebeka Olejníková (3.D) v kategórii 2B. Do krajského kola súťaže postúpili Filip a Michal a v kategórii 2C nás tu bude reprezentovať aj Tímea Kaliariková (4.D). Blahoželáme a držíme palce!

Erasmus+: Po stopách židovskej histórie v Európe

V dňoch 4. – 9. decembra 2022 sa v nemeckom Saalfelde uskutočnilo prvé projektové stretnutie v rámci projektu Erasmus+: Po stopách židovskej histórie v Európe. Zúčastnili sa ho žiaci a učitelia z Nemecka, Litvy a Slovenska.

Čoraz častejšie sa v našej spoločnosti stretávame s antisemitskými postojmi. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre projekt, v ktorom sme sa zamerali na skúmanie židovskej histórie. Takýmto spôsobom totiž možno čeliť antisemitizmu a diskriminácii.

V našom programe nechýbala návšteva miest, ktoré súviseli so židovskou minulosťou regiónu. Dozvedeli sme sa o tragických osudoch židovských rodín priamo v Saalfelde. Pripomínajú nám ich pamätné mosadzné kocky Stolpersteine.

V Erfurte sme navštívili Starú synagógu, ktorá pochádza z 11. storočia. Je tu vystavený tzv. Erfurtský poklad a množstvo cenných rukopisov, ktoré vypovedajú o živote židovskej obce v stredoveku.

O holokauste sme sa počas stretnutia dozvedeli mnoho faktov, ale najviac emócií v nás určite vyvolala návšteva koncentračného tábora Buchenwald. Tu sme videli všetky tie miesta, ktoré sú dodnes synonymom krutosti.

Weimar, mesto Goetheho a Schillera, nás privítalo vianočnou atmosférou a vďaka našim partnerom sme sa čo-to dozvedeli o histórii mesta.

Počas celého projektového týždňa sme si posilňovali vedomie, že judaizmus je dôležitou súčasťou našej minulosti i súčasnosti.

Zároveň sme si zlepšovali digitálne a jazykové zručnosti, spoznávali zvyky a tradície hostiteľských rodín a užívali si krásnu vianočnú atmosféru nemeckých miest.

Erasmus+: Exploring Jewish History in Europe

From 4 to 9 December 2022, the first project meeting was held in Saalfeld, Germany, as part of the Erasmus+ project titled “Exploring Jewish History in Europe”. It was attended by students and teachers from Germany, Lithuania, and Slovakia.

In our society, we encounter anti-Semitic attitudes more and more often. For this reason, we decided on a project in which we would focus on the study of Jewish history. We believe this is how anti-Semitism and discrimination can be challenged.

Our programme included a visit to places connected with the region’s Jewish past. We learnt about the tragic fates of Jewish families in Saalfeld itself. These families are remembered through commemorative brass cubes called Stolpersteine.

In Erfurt, we visited the Old Synagogue, which dates back to the 11th century. The so-called Erfurt Treasure is on display here, along with a number of valuable manuscripts which tell us about the life of the Jewish community in the Middle Ages.

We learnt many facts about the Holocaust during the meeting, but the visit to the Buchenwald concentration camp certainly evoked the most emotions in us. Here we saw all the places that, to this day, are synonymous with cruelty.

Weimar, the city of Goethe and Schiller, welcomed us with a Christmas atmosphere, and thanks to our partners we learnt something about the history of the city.

Throughout the entire project week, we strengthened our awareness of Judaism as an important part of our past and present. At the same time, we improved our digital and language skills, got to know the customs and traditions of the host families, and enjoyed the beautiful Christmas atmosphere of German cities.

Študuj v Nemecku!

Od 11. do 16. decembra 2022 sa 20 žiakov tretieho a štvrtého ročníka (DSD-skupina) zúčastnilo projektu Schnupperbesuch v Spolkovej republike Nemecko. Projekt bol čiastočne hradený z grantu od nadácie BayBIDS — Bayerische Betreuungsinitiative. Programom bola návšteva niektorých vysokých škôl a univerzít v Bavorsku (LMU v Mníchove, OTH a UNI v Regensburgu). Žiaci tu boli informovaní o možnostiach štúdia, podmienkach prijatia, spoločenskom a športovom živote školy a prezreli si aj vysokoškolské priestory.

Dôležitým predpokladom na štúdium v Nemecku je ovládanie jazyka minimálne na úrovni B2. Jedným z uznávaných certifikátov na preukázanie jazykových znalostí je Sprachdiplom II (B2/C1), ktorý si môžu žiaci počas štúdia na Šrobárke urobiť. Pre našich žiakov boli získané informácie veľmi užitočné a určite im pomôžu pri rozhodovaní sa o budúcej vysokej škole.

V programe nechýbala ani kultúrno-historická prehliadka Mníchova a Regensburgu a návšteva nádherných vianočných trhov s množstvom dobrôt a atrakcií.

Zvíťazili sme v hlasovaní o najinovatívnejšie podujatie EDJ 2022

Milí Šrobárčania, srdečne ďakujeme za všetku podporu, energiu, radosť a nadšenie, s akými ste pripravovali oslavy Európskeho dňa jazykov na našej škole. Vďaka Vám sme zvíťazili v medzinárodnej konkurencii vyše tisícky škôl v hlasovaní o najinovatívnejšie podujatie EDJ 2022 a už teraz sa môžeme tešiť na ďalší ročník!

Ústne skúšky DSD2

Naše gymnázium má študijný program DSD (Deutsches Sprachdiplom) zaradený do svojho vzdelávacieho programu už od roku 1998. Sme zaradení do programu celosvetovej siete „Školy — partneri pre budúcnosť“, ktorý koordinuje Spolkové ministerstvo zahraničných vecí a realizujú ju Centrála pre zahraničné školstvo, Goethe inštitút, Nemecká akademická výmenná služba, Konferencia ministrov kultúry. Cieľom iniciatívy je upevňovať vyučovanie nemčiny ako cudzieho jazyka a pripravovať mladých ľudí na štúdium v Nemecku a rozvíjať ich kompetencie pre budúcu profesiu.

Po písomnej časti skúšky DSD2 nasledovala v čarovnom predvianočnom období (1. – 2. decembra 2022) ďalšia časť skúšky, na ktorej sa hodnotil ústny prejav v prítomnosti 3-člennej komisie. Naši štvrtáci si pripravili náročné témy z oblasti medicíny, ochrany životného prostredia, politiky, ekonómie či psychológie.

Žiaci skúšku úspešne zvládli a teraz si musia počkať na výsledky písomných úloh, ktoré sú centrálne opravované v Nemecku.

Veríme, že naši DSD-čkári získajú jazykový diplom, ktorý je „vstupenkou“ na vysoké školy v nemecky hovoriacich krajinách.

Písomné skúšky DSD2

Deutsches Sprachdiplom je medzinárodne uznávaná skúška z nemeckého jazyka pripravená stálou Konferenciou ministerstva školstva spolkových krajín SRN. Skúška sa skladá z posluchu s porozumením, čítania s porozumením, písomnej a ústnej komunikácii. Získanie DSD2 (Stufe 2) dokazuje jazykovú kompetenciu na úrovni B2/C1, ktorá sa vyžaduje na začatie vysokoškolského štúdia v Nemecku a Rakúsku.

22. novembra 2022 sa na našej škole konala písomná časť skúšok DSD2, ktorú po náročnej príprave absolvovalo 25 našich žiakov. O dva týždne ich čaká ešte ústna časť a my veríme, že sa im podarí získať tento náročný medzinárodný certifikát.

DSD2 Crash-Tage

V dňoch 15. – 16. novembra 2022 pripravila PK NEJ spolu s lektorkou Kyrou Grewe intenzívnu prípravu na skúšky DSD2 (tzv. Crash-Tage). Zúčastnil sa ho výber žiakov 4. ročníka. Cieľom bolo upevnenie a rozšírenie si vedomostí nadobudnutých počas predchádzajúcich rokov, komunikácia v nemeckom jazyku a príprava na úspešné zvládnutie skúšok.

Písomné skúšky DSD2 sa uskutočnia 22. novembra 2022. Držíme všetkým žiakom palce!

Spolupráca medzi školami (nemecký jazyk)

Na Šrobárke už tradične spolupracujeme s inými školami na rozličných projektoch. Tentokrát nás v piatok 21. októbra 2022 v rámci svojho jazykového projektového týždňa navštívili žiaci Evanjelickej spojenej školy v Prešove. Nemecká lektorka Kyra Grewe si pre nich spolu so žiakmi z 2.C (DSD) pripravila množstvo aktivít a hier. Veríme, že sa našim malým kamarátom u nás páčilo a odniesli si nové vedomosti a milé spomienky.

Slávnostné odovzdávanie jazykových diplomov DSD1

V aule školy sa dňa 13. októbra 2022 uskutočnilo slávnostné odovzdávanie Sprachdiplomov DSD1, ktoré si žiaci 4. ročníka prevzali z rúk p. Christopha Henßena (Nemecká centrála pre zahraničné školstvo), pani zástupkyne, nemeckej lektorky a učiteľov NEJ.

Nemecký jazykový diplom I. stupňa zodpovedá úrovni A2 alebo B1 Spoločného európskeho referenčného rámca. Diplom na úrovni B1 získal žiak, ktorý zvládol všetky 4 časti skúšky na úrovni B1 — čítanie, počúvanie, písomnú komunikáciu i ústnu komunikáciu. Príprava i samotná skúška bola bezplatná. Všetky finančné náklady boli plne hradené školou a nemeckou stranou, ktorá našu školu v tomto smere podporovala i materiálne.

Všetkým žiakom srdečne blahoželáme a držíme palce pri príprave na skúšky DSD2!

Nemecký koncert — ok.danke.tschüss

ok.danke.tschüss… sa nehovorí len na rozlúčku v Nemecku, ale je to aj kapela so štyrmi hudobníkmi z Mannheimu, ktorí sú na turné s Goetheho inštitútom v piatich krajinách regiónu strednej a východnej Európy.

Na Slovensku sa turné skupiny koná v rámci projektu Chcem (sa) učiť nemčinu, pričom sa naskytuje úplne nový pohľad na učenie a vyučovanie nemčiny — pre žiakov aj učiteľov. Na koncerte kapely „ok.danke.tschüss“ v Košiciach mali žiaci z tried I.C a I.D možnosť nasať atmosféru hudobného vystúpenia v rámci Európskeho dňa jazykov. Aj takouto atraktívnou formou sa dá učiť nemčina. Ovládanie cudzieho jazyka je totiž dnes nevyhnutnosťou a stále viac sa ukazuje dôležitosť druhého cudzieho jazyka po angličtine. Na Slovensku má práve nemčina veľký význam aj pri uplatnení sa na trhu práce.

Európsky týždeň jazykov 2022 — pondelok

Na svete existuje až 7000 jazykov, v Európe sa ich používa okolo 225. Európska únia má 24 úradných jazykov a viacjazyčnosť je jednou z jej základných zásad. Európania sa vo svojom bežnom živote čoraz častejšie stretávajú s cudzími jazykmi a je potrebné podporiť záujem o ich štúdium.

26. september bol EÚ vyhlásený za Európsky deň jazykov. Cieľom je upozorniť verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov, zvyšovanie mnohojazyčnosti a medzikultúrneho porozumenia.

Na Šrobárke si tento deň pripomíname každoročne a v tomto školskom roku to nebol len jeden deň, ale dokonca celý týždeň. Každý deň sme venovali jednému z jazykov, ktoré sa na Šrobárke vyučujú.

Európsky týždeň jazykov 2022 sme otvorili netradične — jazykovou ochutnávkou. Naši žiaci prezentovali úžasné dobroty typické pre jednotlivé národné a národnostné kuchyne.

Nová dobrovoľníčka na Šrobárke

„Kulturweit“, projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia, je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy. Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje.

V tomto školskom roku sme v septembri privítali Coru Bittner mesta Biberach an der Riß, ktorého úlohou bude podpora vyučovania nemčiny na našej škole — účasť na vyučovacích hodinách, pomoc s prípravou skúšok DSD 1 a 2, príprava prezentácií, debaty v nemeckom jazyku a pomoc pri projektoch PK NEJ. Cora sa na spoluprácu s našimi žiakmi teší a my jej prajeme pekný pobyt na Slovensku.

Letné prázdniny s nemčinou

Viktória Vanátová (3.D, DSD-trieda) získala počas letných prázdnin štipendium na mesačný pobyt v SRN v rámci programu Internationales Preisträgerprogramm — Deutschlandaufenthalt 2022 (Program na podporu vzdelávania zahraničných žiakov v nemeckom jazyku financovaný ZfA).

Program prebiehal v malých skupinách a Viktória mala možnosť spolupracovať so žiakmi z Brazílie, Portugalska, Francúzska a Arménska. Všetci boli ubytovaní v hostiteľských rodinách, čo bolo výbornou možnosťou spoznať zvyky a tradície nemeckých rodín.

Spoločne so zahraničnými žiakmi navštívili Bonn, Kolín, Mönchengladbach, Aachen, naše partnerské mesto Wuppertal, bavorskú metropolu Mníchov a hlavné mesto Berlín. V programe pobytu nechýbala prehliadka kultúrnych a prírodných pamiatok, múzeá či ochutnávka miestnych špecialít. Viktória hodnotí tento pobyt veľmi pozitívne, spoznala mnoho zaujímavých ľudí a miest a v neposlednom rade si zlepšila svoje jazykové schopnosti.

Tímea Kaliariková (4.D, DSD-trieda) sa v auguste zúčastnila štipendijného jazykového kurzu Goetheho inštitútu, ktorý získala ako ocenenie za 2. miesto v celoštátnom kole Olympiády v nemeckom jazyku. Intenzívny jazykový kurz v rozsahu 16 vyučovacích hodín predstavoval výbornú príležitosť rozvíjať komunikačné zručnosti a vedomosti z nemeckého jazyka, možnosť bližšie spoznať nemecké reálie, kultúru, nadviazať nové priateľstvá a bol veľmi zaujímavým obohatením letných prázdnin.

Danke und Tschüss, Leonie!

Po ročnom pobyte na Slovensku odchádza naša nemecká dobrovoľníčka Leonie Clausen, ktora u nás pracovala v rámci projektu „Kulturweit“. Tento projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy.

Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje. Leonie podporovala na Šrobárke vyučovanie nemčiny, zúčastňovala sa na vyučovacích hodinách, pomohla s prípravou skúšok DSD 1 a 2, debaty v nemeckom jazyku a pri projektoch PK NEJ. Zároveň trávila čas s našimi žiakmi, spoznávala Slovensko, našu kultúru a naučila sa aj čo-to po slovensky.

Projektové stretnutie Erasmus+ v Litve

Od 13. mája do 18. mája 2022 sa uskutočnilo už tretie stretnutie v rámci projektu K2 Erasmus+. Tentokrát sme zavítali do Litvy a hostiteľom bolo Gymnasium Hermanna Sudermanna v meste Klaipeda. Naši žiaci boli ubytovaní v hostiteľských rodinách a spolu s projektovými partnermi z Nemecka, Litvy a Poľska pracovali na spoločnom projekte Europäische Identitäten in Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft (Európske identity v minulosti, prítomnosti a budúcnosti).

V programe týždňového stretnutia nechýbalo ani spoznávanie litovských dejín, kultúry a zvykov.

Litovská republika je najväčšou z troch pobaltských krajín a od vyhlásenia nezávislosti v roku 1990 si utvára novú identitu. Zachováva si svoje staré tradície a vidno tu aj pozostatky sovietskej nadvlády. Od roku 2004 je členom Európskej únie.

V našom programe nechýbalo hlavné mesto Vilnius s nádherným historickým centrom, prehliadka miest Klaipeda, Palanga či návšteva úchvatnej prírodnej krásy na piesočnatom poloostrove Kuršská kosa, ktorý je na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Naši a zahraniční žiaci znovu vyberali z množstva fotografií tie najlepšie, ku ktorým vytvárali zaujímavé príbehy v jednotlivých jazykoch. Tie budú prezentované na výstave, ktorá sa uskutoční v rámci posledného projektového stretnutia v Poľsku.

From 13 to 18 May 2022, the third meeting within the K2 Erasmus+ project took place. This time we visited Lithuania where we were hosted by the Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazija in Klaipėda. Our students were accommodated in host families and together with our project partners from Germany, Lithuania, and Poland worked on the joint Europäische Identitäten in Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft (European Identities in the Past, Present, and Future) project.

The program of the week-long meeting also included getting to know Lithuanian history, culture, and customs.

The Republic of Lithuania is the largest of the three Baltic countries and has been forming a new identity since its declaration of independence in 1990. It preserves its old traditions, yet the remains of Soviet domination can still be felt. It has been a member of the European Union since 2004.

Our programme included a visit the capital, Vilnius, and its beautiful historic centre, a tour of Klaipėda and Palanga, and a hike through the breathtakingly beautiful Curonian Spit, which is on the UNESCO World Natural Heritage List.

The students once again selected the best images from a number of photographs, for which they created interesting stories in the languages of the project. The photographs and stories will be presented at the exhibition, which will take place as part of the last project meeting in Poland.

Nemecká gramatika (trochu) inak

Vzdelávanie by sa malo čo najviac pretvárať do praxe a nemalo by ostať len pri fádnom odpisovaní poznámok z tabule či nekonečnom memorovaní poznámok. Tohto kréda sa držali i žiaci na hodinách nemeckého jazyka, ktorí svoje gramatické znalosti pretavili do rôznorodých zaujímavých online cvičení pomocou stránky worldwall. Vďaka tejto aktivite si študenti nielenže precvičili svoje vedomosti, ale vytvorili cvičenia slúžiace aj pre ostatných učiacich sa.

Erasmus+ mobilita v Nemecku

V dňoch 4. – 15. apríla 2022 náš kolega Mgr. Marek Zvirinský, PhD. participoval na vzdelávacom kurze s názvom „Nemecký jazyk a kultúra pre učiteľov“, ktorý sa konal v Berlíne. Samotný kurz pozostával z viacerých vzdelávacích aktivít, prezenčnej výučby, ako aj tematických prehliadok mesta a jeho okolia so sprievodcom. Tu sa mali účastníci možnosť priamo oboznámiť s miestnou históriou a kultúrou.

Na prezenčnej výučbe sa nekládol dôraz len na všetky štyri zručnosti, ale predovšetkým na vzájomnú výmenu a diskusiu účastníkov, ktorí pochádzali z rôznych krajín a reprezentovali svoju kultúru a školské systémy Španielska, Maďarska, Nemecka a Číny.

Celoslovenské kolo Olympiády v nemeckom jazyku — krásne 2. miesto

Dňa 22. apríla 2022 sa v priestoroch IUVENTy uskutočnilo spoločné slávnostné vyhodnotenie online celoštátnych kôl (Olympiáda v španielskom jazyku, Olympiáda v nemeckom jazyku, Olympiáda v informatike, Olympiáda v anglickom jazyku).

Za našu školu sa podujatia zúčastnila Tímea Kaliariková z III.D, ktorá získala skvelé 2. miesto v Olympiáde v nemeckom jazyku.

Striebornú medailu odovzdala pani veľvyslankyňa Barbara Wolf. Tímea získala štipendium Goetheho inštitútu na jazykový kurz (BL alebo online).

V rámci programu mali príhovor Mgr. Peter Lenčo, PhD. — generálny riaditeľ IUVENTY, RNDr. Roman Lehotský — riaditeľ OPOPS, v rámci ONEJ PhDr. Helena Hanuljaková — predsedníčka COK ONJ, Barbara Wolf — veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko, prítomní boli aj zástupcovia z Goetheho inštitútu — M.A. Markus Huber — riaditeľ inštitútu a pán Christoph Henßen.

Medzinárodné projektové stretnutie Erasmus+

V dňoch 27. marca až 1. apríla 2022 sme v rámci projektu Erasmus+ (K2 Európske identity v minulosti, prítomnosti a budúcnosti) po dvoch rokoch konečne na Šrobárke privítali našich projektových partnerov z Nemecka, Poľska a Litvy. Zavítalo ku nám 6 zahraničných učiteľov a 16 žiakov, ktorí boli ubytovaní v slovenských rodinách, aby mali možnosť lepšie spoznať zvyky a tradície.

Našich hostí čakal na Slovensku bohatý program: prehliadka Košíc s Milanom Kolcunom, návšteva synagógy s našou bývalou pani riaditeľkou Janou Teššerovou, prehliadka Dómu sv. Alžbety či Východoslovenského múzea. Dva dni sme strávili v našich čarokrásnych Tatrách, kde nechýbala turistika a prechádzka okolo Štrbského plesa.

Nezabúdali sme ani na cieľ projektu, ktorým je záverečná výstava fotografií všetkého, čím sa naše krajiny odlišujú, ale aj čo ich spája. Žiaci zozbierali veľké množstvo fotografií z celého týždňa a k vybraným spoločne vytvorili zaujímavé príbehy.

Realizácia takýchto projektov umožňuje mladým ľuďom uvedomiť si dôležitosť štúdia cudzích jazykov a zároveň im vytvára príležitosť spoznať iné krajiny, kultúru a nadviazať nové priateľstvá. Veríme, že pobyt na Slovensku priniesol všetkým účastníkom nezabudnuteľné zážitky a cenné životné skúsenosti.

From 27 March to 1 April 2022, we welcomed our Erasmus+ project (K2 European Identities in the Past, Present, and Future) partners from Germany, Poland, and Lithuania at Šrobárka after two long awaited years. 6 teachers from abroad and their 16 students, who were accommodated in Slovak families so they could get to know our customs and traditions better, visited our school.

A rich programme awaited our guests in Slovakia: a tour of Košice with Milan Kolcun, a visit to the synagogue with our former headteacher Jana Teššerová, and a tour of the St Elizabeth’s Cathedral and the East Slovak Museum. We spent two days in our spellbinding Tatra Mountains, where we had our fair share of hiking and went for a walk around Štrbské pleso.

We also did not forget about the goal of the project, which is the final photography exhibition of everything that makes our countries different but also unites them. The students took many photographs throughout the whole week, and together they created compelling stories to accompany the selected images.

The implementation of international projects enables young people to realise the importance of learning foreign languages and, at the same time, creates an opportunity for them to get to know other countries and cultures and build new friendships. We hope that the stay in Slovakia afforded all its participants unforgettable experiences and invaluable life experience.

Celoslovenské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

23. marca 2022 sa uskutočnilo celoštátne kolo Olympiády v NEJ. Tímea Kaliariková z 3.D našu školu reprezentovala v kategórii 2B. Svoje kvality opäť potvrdila a umiestnila sa na fantastickom 2. mieste.

Srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

Jugend debattiert international

Dňa 1. apríla 2022 sa konalo východoslovenské a stredoslovenské finále debaty v NEJ Jugend debattiert international v Banskej Bystrici. Našu školu zastupovali Katarína Strončeková a Karolína Kundracíková z 3.D triedy (DSD-skupina). Téma debaty znela: Mali by niektoré vyučovacie hodiny na Slovensku v budúcnosti prebiehať online? (Soll der Schulunterricht in der Slowakei zukünftig teilweise online stattfinden?). Dievčatá síce do bratislavského finále v obrovskej konkurencii nemeckých bilingválnych škôl nepostúpili, našu školu však výborne reprezentovali. Ďakujeme!

Jazykový diplom DSD1

V marci, v čase, keď maturanti skladajú prvú časť skúšky dospelosti, čakala na našich tretiakov skúška DSD1 (Sprachdiplom).

9. marca 2022 absolvovalo 52 žiakov písomnú časť (posluch s porozumením, čítanie s porozumením a sloh) a v tomto týždni (15. – 18. marca 2022) ústnu časť, na ktorej okrem rozhovoru so skúšobnou komisiou prezentovali tému, ktorú si sami zvolili.

Nemecký jazykový diplom DSD1 zodpovedá Spoločnému európskemu referenčnému rámcu pre jazykové znalosti na úrovni B1. Diplom je žiadaný na celom svete, pretože má neobmedzenú platnosť, a je to jediná jazyková skúška, ktorá sa môže konať len v školských podmienkach a je nemeckou stranou organizovaná úplne bezplatne.

Krásny úspech na Krajskom kole Olympiády z NEJ

Dňa 16. februára 2022 sa uskutočnilo Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku.

Našu školu reprezentovali dve žiačky: Tímea Kaliariková, III.D — kategória 2B a Viktória Šimková, IV.C súťažila v kategórii 2C.

Obidve žiačky sa výborne umiestnili: Tímea obsadila krásne 1. miesto a postupuje na celoslovenské kolo, Viktória sa umiestnila na 2. mieste.

Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

Danke und Tschüss, Olivia!

Po ročnom pobyte na Slovensku odchádza naša dobrovoľníčka Olivia Schwersensky, ktorá u nás pracovala v rámci projektu „Kulturweit“. Tento projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy.

Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje. Olivia sa zapojila do života na Šrobárke, podporovala online vyučovanie nemčiny, pomohla s prípravou skúšok DSD 1 a 2, debaty v nemeckom jazyku a pri projektoch PK NEJ. Zároveň trávila čas s našimi učiteľmi a žiakmi, spoznávala Slovensko, našu kultúru a naučila sa aj čo-to po slovensky.

Olivii ďakujeme a prajeme veľa úspechov pri štúdiu na vysokej škole!

Hudobný projekt v NEJ

V hudobnom projekte sa žiaci 2.D (DSD-skupina) venovali modernej nemeckej hudbe. Pracovali v malých skupinách so skladbami, v ktorých sa autori zamerali na aktuálne témy ako medziľudské vzťahy, nenávisť, vojna, rasizmus a pod. Výsledkom skupinovej práce bolo odhalenie dôležitých posolstiev piesní, ktoré prezentovali pred triedou v NEJ.

Preukázali tým nielen svoje jazykové znalosti, ale aj pochopenie aktuálnych spoločenských problémov.

Úspech v prekladateľskej súťaži Juvenes Translatores (Mladý prekladateľ)

Dňa 27. januára 2022 sa uskutočnilo online vyhodnotenie lokálnej prekladateľskej súťaže Juvenes Translatores, ktorá prebehla v novembri minulého roka pod záštitou Generálneho riaditeľstva pre preklad na Slovensku. 150 študentov z celého Slovenska prekladalo z anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka do slovenského jazyka. Našu školu reprezentovali žiačky tretieho ročníka Sarah Jarková, Lea Bodnárová, Eva Melichová, Tímea Kaliariková a Anastázia Kuffová. Svoje vynikajúce vedomosti z nemeckého jazyka opätovne potvrdila Tímea Kaliariková z 3.D, ktorá sa spolu s ďalšími 7 súťažiacimi umiestnila na úžasnom 2. mieste. Zároveň súťažila v online prekladateľskom kvíze, kde sa v konkurencii 37 účastníkov umiestnila na 1. mieste. Čestné uznanie za výborný preklad získala aj Sarah Jarková z 3.E.

Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu a šírenie dobrého mena našej školy!

Okresné kolo olympiády v nemeckom jazyku

Srdečne blahoželáme našej žiačke Tímei Kaliarikovej z 3.D triedy k prvému miestu na Okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku v kategórii 2B. Blahoželáme Simone Šmagalovej z 2.D, ktorá skončila v kategórii 2A na 4. mieste.

Za pekné umiestnenia a reprezentáciu školy ďakujeme aj Rebeke Olejníkovej z 2.D a Antónii Ujcovej z 3.D.

Tímei držíme prsty v krajskom kole.

Inovatívne hodiny NEJ

So zavádzaním digitálnych technológií do prostredia škôl sme čoraz viac konfrontovaní s ich využívaním na vyučovacích hodinách. Interaktívne cvičenia totiž výrazne podporujú efektivitu osvojovania si poznatkov.

Nástroj Learning Apps patrí k novej generácii aplikácií, ktoré boli vytvorené priamo pre potreby učiteľov, a vďaka interaktívnym prvkom sa žiaci naučia viac, rýchlejšie a zaujímavejšie.

Na hodine NEJ mali žiaci 3. ročníka možnosť sami vytvoriť a sprístupniť online učebný materiál na tejto platforme. Počas skupinovej práce na tvorbe kvízu, napr. na spôsob televíznej súťaže Milionár, využili okrem poznatkov z nemeckej gramatiky aj poznatky z informatiky a vytvorili zaujímavé online nástroje, ktoré budú voľne dostupné všetkým.

Ústne skúšky DSD2

Už tradične sa v predvianočnom období v dňoch 13. decembra a 14. decembra 2021 konali ústne skúšky DSD2.

Sprachdiplom je jazyková skúška, ktorú organizuje KMK – Kultusministerium Deutschland, a je zameraná na rozvíjanie komunikačných zručností v nemeckom jazyku a rozšírenie slovnej zásoby. Písomnú časť skúšky absolvovali naši žiaci koncom novembra a netrpezlivo čakajú na výsledky.

V rámci ústnej skúšky na nich čakal súvislý jazykový prejav na základe zadaných pojmov a prezentácia a obhajoba vlastnej odbornej práce na rozličné témy (Fast fashion, Elektoauto, Migračná kríza, Doping v športe či Zdravá výživa).

Skúška oprávňuje ku štúdiu na vysokej škole v nemecky hovoriacich krajinách a certifikát je uznávaný v zahraničí ako doklad o jazykových schopnostiach uchádzača.

Vianoce v Nemecku

Vianoce sa oslavujú takmer po celom svete, každá krajina má ale svoje typické zvyky. Tie nemecké žiakom na hodinách NEJ predstavili naše dobrovoľníčky Leonie a Olivia.

V zaujímavej prezentácii priblížili históriu Vianoc, vianočné zvyky a pokrmy. Dozvedeli sme sa, že vianočný stromček ako symbol Vianoc k nám na Slovensko prišiel koncom 18. storočia práve z Nemecka, kde ako prví začali zdobiť stromčeky remeselníci vo svojich cechových domoch. Prvé ozdoby boli jablká a sladkosti. Tradícia postupného zapaľovania sviečok počas adventných nedieľ pochádza tiež z Nemecka. Obľúbeným vianočným jedlom je pečená hus a na predvianočných trhoch rozvoniavajú najčastejšie varené víno a pečené gaštany.

Na záver sa žiaci zabavili v pripravenej súťaži a kvíze, kde si zároveň precvičili slovnú zásobu k téme.

Frohe Weihnachten!

Školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

Ako každoročne, aj v tomto školskom roku, sa žiaci našej školy zúčastnili školského kola Olympiády v nemeckom jazyku.

Potešujúce je, že žiakov, ktorí sa prihlásili do súťaže, každý rok pribúda. Ústnu aj písomnú časť tejto súťaže sme rovnako ako minulý rok realizovali cez MS Teams.

Po vyhodnotení súťaže do okresného kola postupujú títo žiaci:

Kategória 2A: R. Olejníková a S. Šmagalová, z triedy II.D

Kategória 2B: T. Kaliariková a A. Ujcová, z triedy II.D

Priamo do krajského kola — Kategória 2C: V. Šimková, z triedy IV.C

Našim žiakom ďakujeme za zapojenie sa do súťaže držíme prsty.

Písomné skúšky DSD2

24. novembra 2021 sa uskutočnila písomná časť medzinárodne uznávanej jazykovej skúšky Deutsches Sprachdiplom na vyššej jazykovej úrovni B2/C1. 15 našich žiakov sa popasovalo s náročným posluchom, čítaním s porozumením a slohovou prácou na tému Nakupovanie cez internet. Tieto jazykové zručnosti budú centrálne opravované v SRN. Príprava na skúšku je súčasťou učebnej látky a obsahu hodín nemeckého jazyka a prebieha na vyučovacích hodinách pod vedením lektorky a učiteľov nemeckého jazyka. Ústna časť skúšky čaká žiakov v polovici decembra. Držíme im palce!

„Priatelia zo Šrobárky“ zvíťazili

Na našom gymnáziu kladieme veľký dôraz na vyučovanie cudzích jazykov, ponúkame päť svetových jazykov, máme zahraničných lektorov a dobrovoľníkov, spolupracujeme s katedrami cudzích jazykov na univerzite a s mnohými organizáciami. Súčasťou výučby sú zaujímavé projekty a podujatia, kde si môžu žiaci overiť svoje jazykové znalosti.

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov (26. september) sa žiaci z krúžku Vtedy na Šrobárke zapojili do súťaže „Európsky deň jazykov 2021 — Jazyky okolo nás“, ktorú vyhlasuje Zastúpenie Európskej komisie, Kancelária Generálneho riaditeľstva pre preklad a Štátny pedagogický ústav. Do súťaže sme poslali tri príspevky (audiovizuálna a literárna kategória).

V súťažnom videu „Priatelia zo Šrobárky“, ktoré bolo natočené na motívy sitcomu Priatelia, žiaci ukázali, že sa učia cudzie jazyky a bez problémov dokážu komunikovať a vzájomne si rozumieť. Náš projekt získal úžasné 1. miesto v audiovizuálnej kategórii pre stredné školy. Vynikal vo všetkých hodnotených kritériách, splnil všeobecné ciele Európskeho dňa jazykov, inovatívnym spôsobom využíval jazykové zručnosti žiakov a bol mimoriadne kreatívny, čo ocenili všetci členovia poroty.

Za reprezentáciu školy v literárnej kategórii ďakujeme Jane Saksunovej (2.B) a k víťazstvu srdečne blahoželáme žiakom 1.C (Miriam Šuľová, Michal Hoľan, Patrik Mátyás, Mariya Pronina), 2.D (Daniel Pallas), 3.B (Anastázia Kuffová) a 3.E (Filip Gallovič).

Crash-Tage — Intenzívna príprava na skúšky DSD2

V dňoch 18. a 19. novembra 2021 sa uskutočnil intenzívny kurz „Crash-Tage DSD II“. Tentokrát nám, žiaľ, pandémia neumožnila zorganizovať prípravu v Kysaku, a tak prebiehala na domácej pôde. Pod vedením nemeckej lektorky a dobrovoľníčok sa žiaci v úvode venovali príprave na písomnú časť skúšky DSD II a vyskúšali si všetky jej časti — čítanie s porozumením, posluch s porozumením a sloh.

Druhá časť prípravy bola zameraná na ústnu časť. Žiaci pracovali na téme s aktuálnou problematikou a predstavili ju pred publikom. Dúfajme, že táto príprava pomôže žiakom zvládnuť túto náročnú skúšku. Držíme im prsty.

Projekt Konflikte und Spannungen einer gegenwärtigen Jugend

Žiaci 2.D triedy (DSD-skupina) sa zapojili do zaujímavého projektu v nemeckom jazyku „Konflikte und Spannungen einer gegenwärtigen Jugend“, ktorý pre nich pripravili naše dobrovoľníčky Leonie a Olivia.

Témou boli konflikty a problémy súčasnej mládeže. Pre mnohých mladých ľudí je napríklad ťažké správne si zorganizovať čas a mať ho dostatok na školu, koníčky, rodinu a priateľstvá. Žiakov zaujímali kultúrne témy, sociálne médiá a nechýbali ani aktuálne témy ako pandémia korony či zmeny klímy, ktoré výraznou mierou zasahujú do životov mladých ľudí. Cestovanie, vzájomné stretnutia a dokonca aj budúcnosť sú neisté. Problémom je aj hľadanie vlastnej identity. Často sú vlastné sny a priania v protiklade s očakávaniami rodičov alebo spoločnosti, a preto nie je proces dospievania vôbec jednoduchý.

V druhej fáze vytvorili žiaci koláže z vlastných fotografií a textov k jednotlivým témam. Vznikli tvorivé a expresívne diela, ktoré boli predstavené na výstave. Bolo úžasné sledovať prezentáciu jednotlivých žiakov. Projekt im ponúkol priestor na slobodné vyjadrenie vlastných názorov a zlepšenie jazykových kompetencií v NEJ.

Prechádzky s nemčinou

Naše dobrovoľníčky Leonie a Olivia sa rozhodli pomôcť našim žiakom pri zlepšovaní jazykových zručností, a preto každý druhý štvrtok v mesiaci organizujú tzv. Sprachspaziergang (jazykovú prechádzku mestom v NEJ).

Znalosti nemčiny vám môžu zlepšiť kvalitu osobného i pracovného života a zároveň sa zvýšia vaše šance nájsť si neskôr zamestnanie. Pridajte sa, ak si máte chuť v príjemnom prostredí kaviarne alebo počas prechádzky zlepšiť svoje komunikačné schopnosti! Budete prekvapení, ako sa dobre budete cítiť, keď zistíte, aký pokrok ste už urobili, aj keď sa vám to najprv tak nezdalo.

Herzlich Willkommen, Leonie!

„Kulturweit“, projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia, je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy. Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje.

V tomto školskom roku sme v septembri privítali Leonie Clausen z mesta Verden, ktorej úlohou je podpora vyučovania nemčiny na našej škole — účasť na vyučovacích hodinách, pomoc s prípravou skúšok DSD 1 a 2, príprava prezentácií, debaty v nemeckom jazyku a pomoc pri projektoch PK NEJ.

Leonie prajeme pekný a úspešný pobyt na Slovensku!

Herzlich Willkommen, Frau Grewe!

Začiatkom septembra sme na našej škole privítali pani Kyru Grewe, novú lektorku nemeckého jazyka. Pôsobí v triedach s rozšíreným vyučovaním NEJ, žiakov pripravuje na skúšky DSD1 a DSD2 (Sprachdiplom) a plánuje pre nich zaujímavé aktivity a projekty.

Tešíme sa, že sa rozhodla pôsobiť v Košiciach a prajeme jej veľa pracovných úspechov!

Európsky deň jazykov 2021

Na svete existuje až 7000 jazykov, v Európe sa ich používa okolo 225. Európska únia má 24 úradných jazykov a viacjazyčnosť je jednou z jej základných zásad. Cieľom tejto politiky je komunikácia s občanmi v ich vlastných jazykoch, ochrana bohatej jazykovej rozmanitosti Európy a podpora jazykového vzdelávania.

Európania sa vo svojom bežnom živote čoraz častejšie stretávajú s cudzími jazykmi a je potrebné podporiť záujem o ich štúdium. Dvojjazyčnosť totiž so sebou prináša mnohé výhody a tí, čo ovládajú viacero jazykov, majú širší výber pracovných miest a konkurenčnú výhodu pred hovoriacimi jedným jazykom.

26. september bol EU vyhlásený za Európsky deň jazykov. Cieľom je upozorniť verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov, zvyšovanie mnohojazyčnosti a medzikultúrneho porozumenia.

16. septembra 2021 sa na pôde Filozofickej fakulty UPJŠ v spolupráci s Európskou komisiou na Slovensku konal Európsky deň jazykov 2021. Hlavnou aktivitou dňa bol SPEAKDATING, ktorý pozostával z krátkych hodín s lektormi cudzích jazykov. Naši žiaci tak mali možnosť zoznámiť sa napríklad s holandčinou, slovinčinou, poľštinou, taliančinou, španielčinou, nemčinou, francúzštinou či maďarčinou.

Danke und Tschüss, Franzi!

Po ročnom pobyte na Slovensku odchádza naša dobrovoľníčka Franziska Strauß, ktorá u nás pracovala v rámci projektu „Kulturweit“. Tento projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy.

Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje. Hoci prišla Franziska v nesmierne náročnom období, hneď sa zapojila do života na Šrobárke, podporovala online vyučovanie nemčiny, pomohla s prípravou skúšok DSD 1 a 2, debaty v nemeckom jazyku a pri projektoch PK NEJ. Zároveň trávila čas s našimi učiteľmi a žiakmi, spoznávala Slovensko, našu kultúru a naučila sa aj čo-to po slovensky.

Franziske ďakujeme, prajeme krásne leto a úspešný štart na vysokej škole v Nemecku!

Finále súťaže Jugend debattiert international

V dňoch 16. – 18. júna 2021 sa uskutočnilo v Bratislave finále súťaže „Jugend debattiert international“, na ktorej našu školu reprezentovala žiačka Liliana Kolesárová z 3.C triedy.

V semifinále prebehli dve debaty so štyrmi súťažiacimi. Témou obidvoch debát bolo: „Soll Supermärken in der Slowakei eine Quote für regionale Produkte vorgeschrieben werden?“ / Malo by sa od supermarketov na Slovensku očakávať, že zavedú podiel/kvótu na regionálne produkty?

Na druhý deň sa v priestoroch Pistoriho paláca uskutočnilo finále súťaže JDI pod názvom: „Soll die Slowakei den Atomausstieg wagen? / Má sa Slovensko odvážiť vzdať sa výroby atómovej energie?“

Ďakujeme Liliane za reprezentáciu školy na celoslovenskom kole prestížnej súťaže Jugend debattiert international.

Stadtrundgang – objavujeme krásy Košíc

Dňa 17. júna 2021 si žiaci tretieho ročníka pripravili netradičnú hodinu NEJ. Našej nemeckej dobrovoľníčke Olivii sa rozhodli predstaviť najznámejšie košické pamiatky ako Dóm sv. Alžbety, Štátne divadlo, Miklušovu väznicu či spievajúcu fontánu. Na hodinách si v skupinách pripravili podrobný výklad historických udalostí a zaujímavých skutočností v nemčine, ktorý prezentovali pri prehliadke mesta.

Vďaka im pamiatky Košíc ožili a tak mohli spoločne s Oliviou obdivovať skvostnú architektúru meštianskych domov a cirkevných stavieb v našom krásnom meste.

Nová nemecká dobrovoľníčka na Šrobárke

„Kulturweit“, projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia, je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy. Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje.

Každoročne u nás pôsobia mladí dobrovoľníci z rôznych kútov Nemecka a stávajú sa súčasťou našej školy. Na hodinách nemčiny i mimo nich vznikajú pevné priateľstvá a dokonca nechýbajú vzájomné stretnutia aj po skončení dobrovoľníckej služby u nás alebo v Nemecku.

Od októbra pôsobí na našej škole Franziska Strauß a v máji sme privítali ďalšiu dobrovoľníčku Oliviu Schwersensky z Berlína, ktorá ostane na Slovensku do februára 2022. Jej úlohou bude opäť podpora vyučovania nemčiny na našej škole — účasť na vyučovacích hodinách, pomoc s prípravou skúšok DSD 1 a 2, príprava prezentácií, debaty v nemeckom jazyku a pomoc pri projektoch PK NEJ. Olívia už aktívne spoznáva našu školu, zapája sa do vyučovania a vo voľných chvíľach rada komunikuje s našimi žiakmi.

Tešíme sa, že sa Olívia rozhodla pre dobrovoľnícku službu na Šrobárke, a prajeme jej pekný pobyt na Slovensku!

„EKO – nemčina“

Na hodinách NEJ sa aktívne venujeme problematike znečisťovania životného prostredia. Naším cieľom je popri rozvoji komunikačných zručností zvýšiť zábavnou formou environmentálne povedomie žiakov. Tentokrát vytvorili žiaci 2.D triedy zaujímavé projekty s ekologickou témou (napr. skleníkový efekt, triedenie odpadu, znečisťovanie vôd, vyrubovanie dažďových pralesov, alternatívne zdroje energie či ekologické nakupovanie) a v nemčine ich aj prezentovali.

Podobné projekty rozvíjajú u žiakov hlbšie pochopenie problémov a riešení v otázke životného prostredia a zároveň podporujú zmenu ich environmentálneho správania, pretože o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale je zároveň nevyhnutné zmeniť aj naše konanie.

Online stretnutie s projektovými partnermi v rámci programu Erasmus+

Aj napriek pandémii sme sa s projektovými partnermi z Nemecka, Litvy a Poľska rozhodli v našom projekte KA2 Erasmus+ Europäische Identitäten in Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft (Európske identity v minulosti, prítomnosti a budúcnosti) pokračovať aspoň online stretnutím. Naše virtuálne stretnutie sa uskutočnilo 21. mája 2021 a témou bola otázka Wie hat Corona das Leben der Menschen in Europa verändert? (Ako zmenila korona život ľudí v Európe?)

Žiaci každej školy si pripravili osobné vizitky (Steckbriefe) a fotografiu, ktorá symbolizuje ich život počas pandémie. Za každú krajinu boli v nemčine a v angličtine predstavené tri fotografie, ktoré si žiaci po vzájomnej dohode vybrali. Na záver boli hlasovaním zvolené tri fotografie, ktoré sa v našom projekte stali symbolom života ukrytého za rúškom.

Veríme, že projekt bude na budúci rok pokračovať vzájomnou spoluprácou a najmä osobnými stretnutiami s našimi projektovými partnermi.

Projekty „Ukáž svoje angažovanie sa!“ a „Šport v budúcnosti“

Žiaci 4.C triedy (DSD) sa zapojili do zaujímavých projektov v NEJ, ktoré organizuje celosvetovo pôsobiaca kultúrna inštitúcia Goetheho inštitút.

V čase krízy je dôležité pripomínať, aby si ľudia navzájom pomáhali, aby nezabúdali na svoje okolie a životné prostredie. Práve táto téma bola ústrednou myšlienkou v rámci prvého projektu „Ukáž svoje angažovanie sa!“ („Zeig dein Engagement!“). Naši žiaci natočili krátke video s ekologickou témou, v ktorom poukázali na problematiku separovania odpadu. Správne triedenie odpadov zabezpečuje čistejšie životné prostredie, šetrí prírodné zdroje surovín a energie, redukuje množstvo odpadu na skládkach a tým umožňuje ich opätovné využitie recykláciou.

V druhom projekte „Šport v budúcnosti“ („Sport der Zukunft – schneller, höher, grenzenlos“) sa zase mali zamyslieť nad tým, ako bude vyzerať šport o niekoľko rokov a svoje nápady predstaviť vo forme videa alebo obrázku. Všetky práce zobrazili digitalizáciu športu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Projekt organizuje Goetheho inštitút v Tokiu pri príležitosti LOH 2021 v Japonsku.

Jugend debattiert international – debata v NEJ

Demokracia potrebuje občanov, ktorí kladú kritické otázky, odvážia sa povedať svoju mienku, ale aj vedia počúvať iných a férovo a vecne reagovať. Tieto základné kompetencie umožňuje získať súťaž Jugend debattiert international, jediná medzinárodná debatná súťaž prebiehajúca v nemčine pre študentky a študentov stredných škôl zo strednej a východnej Európy.

Tento projekt má na našom gymnáziu pevné miesto. Debatujeme v nemeckom jazyku na témy z oblasti každodenného života v škole, základných a ľudských práv, histórie a Európy. Učíme tým mladých ľudí vedieť fundovane a presvedčivo obhajovať svoje názory a stanoviská v cudzom jazyku. Súťaž jednoznačne prispieva k pozitívnemu vnímaniu debaty ako prostriedku demokratickej výmeny názorov a podporuje aktívnu viacjazyčnosť v Európe.

26. marca 2021 sa uskutočnilo online finále Jdi medzi školami. Tentokrát sa debatovalo na tému „Mala by byť na Slovensku povinná celodenná škola?“ Naše gymnázium reprezentovala Liliana Kolesárová z 3.C. V silnej konkurencii postúpila do celoslovenského finále, ktoré by sa malo uskutočniť v júni v Bratislave. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

Celoštátne kolo Olympiády v nemeckom jazyku

V pondelok, 22. marca 2021, sa uskutočnilo celoštátne kolo Olympiády v nemeckom jazyku. Našu školu reprezentovali dve žiačky: Tímea Kaliariková, 2.D a Viktória Šimková, 3.C.

Po absolvovaní písomnej časti (počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a gramatický test) nasledovala ústna časť (opis obrázka, voľný rozhovor na rôzne témy).

Tímea Kaliariková sa v kategórii 2A umiestnila na krásnom 4. mieste a Viktória Šimková v kategórii 2C na 7. mieste.

Dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

Ústne skúšky DSD1

Po písomnej časti pokračovala skúška DSD1 (Sprachdiplom) v dňoch 17. marca a 18. marca 2021 ústnou časťou. Naši žiaci absolvovali úvodný rozhovor so skúšobnou komisiou a prezentovali tému, ktorú si sami zvolili.

Nemecký jazykový diplom DSD1 zodpovedá Spoločnému európskemu referenčnému rámcu pre jazykové znalosti na úrovni B1. Diplom je žiadaný na celom svete, pretože má neobmedzenú platnosť, a je to jediná jazyková skúška, ktorá sa môže konať len v školských podmienkach a je nemeckou stranou organizovaná úplne bezplatne.

Písomné skúšky DSD1

10. marca 2021 sa nám aj napriek pandémii podarilo uskutočniť písomnú časť medzinárodne uznávanej jazykovej skúšky Deutsches Sprachdiplom na nižšej jazykovej úrovni A2/B1. Počas skúšky platili prísne hygienické opatrenia. 49 našich žiakov sa popasovalo s posluchom, čítaním s porozumením a slohovou prácou. Tieto jazykové zručnosti budú centrálne opravované v SRN.

Príprava na skúšku je súčasťou povinnej učebnej látky a obsahu hodín nemeckého jazyka, prebieha na vyučovacích hodinách pod vedením učiteľov nemeckého jazyka. Veríme, že všetci kandidáti uspejú a získaním certifikátu na úrovni B1 sa im otvoria dvere k ďalším možnostiam i k vyššiemu certifikátu DSD2 na úrovni B2/C1, ktorý majú žiaci taktiež možnosť na našej škole získať.

Olympiáda v nemeckom jazyku – krajské kolo

Skvelý úspech! Po dlhšom čakaní na výsledkovú listinu z Krajského kola Olympiády v nemeckom jazyku, sme sa dozvedeli výbornú správu.

Naše žiačky, Tímea Kaliariková, z 2.D a Viktória Šimková, z 3.C, sa v rámci kategórií, v ktorých súťažili (2A a 2C), obe umiestnili na fantastickom prvom mieste.

Súťaž sa konala 9. februára 2021 v online priestore, súťažiaci najprv absolvovali písomnú časť (test a počúvanie s porozumením), najlepší piati postúpili do druhého kola, teda ústnej časti. Po vyhodnotení celej súťaže a kontrole zo strany organizátora, IUVENTy – Slovenského inštitútu mládeže so sídlom v Bratislave, boli zverejnené výsledky.

Dievčatám srdečne blahoželáme a držíme prsty v celoslovenskom kole súťaže, ktoré sa uskutoční dňa 21. marca 2021.

Ústne skúšky DSD2 v tieni pandémie

Počas pandémie koronavírusu sa ľudia po celom svete museli prispôsobiť bezpečnostným opatreniam. Tie sa stali súčasťou aj ústnych skúšok DSD2 (Deutsches Sprachdiplom), ktoré sa konali 16. a 17. februára 2021.

Po náročnej dištančnej príprave čakali na našich žiakov tri úlohy: prednáška na zadanú tému, odprezentovanie svojej odbornej práce a diskusia k téme. Pred komisiou, ktorá bola tentokrát netradičná – nemecký lektor Friedrich Burrichter bol prítomný online, sa v nemeckom jazyku viedli diskusie o aktuálnych témach, ako očkovanie, atómová energia, CERN, Kurzarbeit či roboty v medicíne. Všetci žiaci ukázali nielen svoje hlboké znalosti v danej problematike, ale aj jazykové kompetencie.

K úspešnému zvládnutiu skúšok im srdečne blahoželáme a veríme, že výsledky písomnej časti tento úspech potvrdia.

Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

Ako v minulom školskom roku, aj tento rok bola naša škola organizátorom Krajského kola Olympiády v nemeckom jazyku pre kategórie 1A,B,C a 2A,B,C,D.

Súťaž sa uskutočnila 9. februára 2021. Tak ako po minulé roky, aj teraz organizovala súťaž pre žiakov stredných škôl Filozofická fakulta UPJŠ, naše gymnázium malo na starosti súťažiacich zo základných škôl a osemročných gymnázií.

Organizácia súťaže sa musela prispôsobiť súčasnej situácii. Samotná súťaž prebiehala v dvoch kolách: prvú časť súťaže organizovala online formou IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Súčasťou testu bolo aj počúvanie s porozumením, piati žiaci, ktorí v písomnej časti dosiahli najvyšší počet bodov, postúpili do druhej časti súťaže – ústnej časti.

Organizáciu ústnej časti mala na starosti naša škola. Po vytvorení priestoru v MS teams, v kanáloch 1A (skúšajúci: Mgr. S. Dzugas, Mgr. J. Maščáková), 1B (skúšajúci: PaedDr. K. Sovári Sóos, Ing. P. Jonáš, Mgr. A. Antesová), 1C (skúšajúci: Mgr. Z. Melzerová, Mgr. B. Uhrínová) mali súťažiaci za úlohu opísať obrázok a voľne diskutovať o vybratých témach.

Vďaka nášmu informatikovi Mgr. M. Coroničovi prebehla táto časť bez akýchkoľvek technických problémov, za čo mu úprimne ďakujeme.

Žiaci, ktorí sa umiestnili na prvom mieste v každej kategórii, postupujú do celoštátneho kola ONJ. K dosiahnutému úspechu im srdečne blahoželáme a dúfame, že budú úspešne reprezentovať Košický kraj.

Okresné kolo Olympiády nemeckého jazyka

V stredu, 20. januára 2021, sa uskutočnilo Okresné kolo Olympiády nemeckého jazyka.

Keďže žiaci stredných škôl a základných škôl sú už dlhší čas na dištančnom vzdelávaní a zároveň vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa po prvýkrát v histórii organizovania Olympiády nemeckého jazyka uskutočnila súťaž vo virtuálnom prostredí.

Dvaja žiaci, ktorí sa v školskom kole umiestnili na 1. a 2. mieste, mali možnosť zúčastniť sa okresného kola.

Našu školu reprezentovali dve žiačky, Tímea Kaliariková a Antónia Ujcová, obe žiačky 2.D, zo skupiny pripravujúcej sa na jazykovú skúšku DSD.

Po prihlásení do súťaže, preukázali svoje vedomosti v teste, počúvaní s porozumením a čítaním s porozumením.

T. Kaliariková obsadila prvé miesto a A. Ujcová sa umiestnila na piatom mieste.

Obidvom dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

Tímea nás bude reprezentovať v Krajskom kole Olympiády NEJ. Držíme prsty!

Súťaž PASCH-net-Adventskalender

V čase dištančného vzdelávania mali žiaci, ktorí sa učia nemecký jazyk, možnosť zapojiť sa do rôznych online súťaží. Jednou z nich bola súťaž PASCH-net-Adventskalender na stránke pasch-net.de.

Keďže naša škola patrí do siete Pasch – škôl, mohli sa naši žiaci zúčastniť tejto súťaže.

Súťaž Adventskalender prebiehala v čase od 1. decembra 2020 do 6. januára 2021, úlohou súťažiacich bolo napísať aspoň jeden komentár k okienku. Ako v každom adventnom kalendári, aj v tomto bolo 24 okienok, za ktorými sa skrýval text venovaný adventu, Vianociam, zvykom a tradíciám v Nemecku, či návodom na výrobu vlastnej dekorácie.

Žiaci 2.D, skupina DSD, sa zapojili a napísali niekoľko komentárov.

Dúfajme, že ich snaha bude odmenená jedným z piatich balíčkov, ktoré majú možnosť vyhrať všetci, ktorí sa do súťaže zapojili.

Školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

„Außergewöhnliche Situationen erfordern außergewöhnliche Massnahmen!“ (Mimoriadne situácie si vyžadujú mimoriadne opatrenia.)

V čase dištančného vzdelávania to nebolo inak ani s organizáciou školského kola Olympiády nemeckého jazyka.

V poradí už 31. ročník Olympiády NEJ sa uskutočnil po prvýkrát vo virtuálnom prostredí. V tomto školskom roku sme mali, v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, pomerne „veľkú“ účasť.

V kategórii 2A – 8 žiakov, v kategóriách 2B a 2C len po jednom účastníkovi. Na základe výsledkov v častiach: počúvanie s porozumení, čítanie s porozumením, gramatický test, opis obrázka, voľný rozhovor do okresného kola súťaže postupujú žiačky/žiaci:

V kategórii 2A:

  • z 1. miesta: Tímea Kaliariková (2.D)
  • z 2. miesta: Antónia Ujcová (2.D)

V kategórii 2B:

  • Johannes Bröstl (4.C)

V kategórii 2C priamo do krajského kola postupuje:

  • Viktória Šimková (3.C)

Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť, výhercom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v okresnom a krajskom kole.

Zároveň ďakujeme našej dobrovoľníčke Franziske Strauß za technickú podporu a pomoc pri príprave a realizácii súťaže.

Písomná časť skúšky DSD2

Naše gymnázium má študijný program DSD (Deutsches Sprachdiplom) zaradený do svojho vzdelávacieho programu od školského roku 1998. Je to projekt, ktorý koordinuje Spolkové ministerstvo zahraničných vecí a realizuje ho Centrála pre zahraničné školstvo. Cieľom je upevňovať vyučovanie nemčiny, pripravovať mladých ľudí na štúdium v Nemecku a rozvíjať ich kompetencie pre budúcu profesiu.

Pre absolventov programu sú každoročne ponúkané štipendiá pre štúdium v Nemecku. DSD 2 (B2/C1) u nás vykonávajú žiaci 4. ročníka, ktorí majú viac hodín nemeckého jazyka, a výuka prebieha pod vedením zahraničného lektora. Škola je nemeckou stranou významne materiálne podporovaná (študijné materiály, pomôcky, knižný fond a pod.) a samotná skúška je organizovaná úplne bezplatne. Tento jazykový diplom platí ako doklad o jazykových znalostiach, ktoré postačujú pre štúdium na nemeckých a rakúskych vysokých školách, a je uznávaný aj v kruhoch nemeckého priemyslu.

Po náročnej dištančnej príprave absolvovalo 24. novembra 2020 za sprísnených hygienických podmienok 17 žiakov skúšku DSD 2. Čakalo na nich čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením a sloh na odbornú tému. Testy budú centrálne opravované a vyhodnotené v Nemecku. Veríme, že naši žiaci ukázali svoje kvalitné jazykové zručnosti, a držíme im palce na ústnej časti skúšky DSD 2!

Súťaž Euroscola 2020 o Nežnej revolúcii – spolupráca v rámci projektu Erasmus+

Pandémia COVID-19 priniesla nečakané zmeny aj pre účastníkov nášho projektu Erasmus+, ktorý realizujeme s Nemeckom, Poľskou, Litvou a Talianskom. Plánované stretnutie v Košiciach sme v apríli nemohli uskutočniť a koronavírus aj naďalej negatívne ovplyvňuje plánované činnosti.

My sme však spoluprácu nevzdali a rozhodli sa pomôcť našim projektovým partnerom z Nemecka, Heinrich Böll Gymnasium v Saalfelde, ktorí sa zapojili do súťaže Euroscola 2020. Jednou z tém súťaže totiž boli politické zmeny v okolitých krajinách po páde Berlínskeho múru. Našou úlohou bolo pripraviť krátke video o 17. novembri 1989 v Československu. Žiaci 4.C (Miroslava Feketeová, Emma Straková, Nina Ontková a Tomáš Kováč), ktorí sú do projektu Erasmus+ zapojení, sa úlohy zhostili, navštívili miesta v Košiciach, ktoré súvisia s Nežnou revolúciou, a výsledkom ich práce bol krátky príspevok do súťaže.

Okrem nás poslali videá všetky krajiny zo spoločného projektu a našim nemeckým priateľom sa podarilo vytvoriť pekný príspevok vo forme televízneho spravodajstva, za ktorý vyhrali hlavnú cenu – návštevu Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Srdečne im blahoželáme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu! Veríme, že mimoriadny stav sa čo najskôr skončí a my budeme môcť úspešne v projekte Erasmus+ pokračovať.

Súťaž #oekoropa – získali sme mimoriadnu cenu

Žiaci 4.C Tereza Kötelesová, Barbora Hudáková a Tomáš Kováč sa pod vedením Mgr. E. Šolcovej zapojili do digitálnej súťaže #oekoropa, ktorú organizuje Goetheho inštitút. Prostredníctvom tejto súťaže na tému cestovanie sa poukazuje na to, že cestovať je možné aj v tejto dobe. Úlohou bolo vymyslieť vlastný inovatívny koncept na cestovanie v Európe bez zaťaženia životného prostredia.

Naši žiaci (tím SlovEko) vytvorili koncept aplikácie s ekologickou tematikou v nemeckom jazyku. Pomocou nej sa bez emisií dostaneme do troch európskych miest – Berlína, Ľubľany a Lisabonu. Aplikácia nám umožní spoznávať historické pamiatky v mestách a zároveň sme ohľaduplní k životnému prostrediu.

Tím SlovEko bol za rýchle vytvorenie konceptu spolu so štyrmi školami (tri z Nemecka a jedna z Veľkej Británie) ocenený mimoriadnou cenou tzv. Schnellentwickler*innenpreis a získal 5000€ pre vytvorenie udržateľných ekologických opatrení na škole. Tešíme sa, že na Šrobárke budeme mať po úspešných ekologických projektoch (separovanie odpadov, dažďová záhrada, zber papiera, zber batérií) opäť možnosť zlepšiť naše životné prostredie.

Súťaž naďalej pokračuje. Projekt postúpil do ďalšej fázy, má možnosť získať aj ďalšie ocenenie a my nášmu tímu SlovEko držíme palce!

Nová dobrovoľníčka z Nemecka

„Kulturweit“, projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia, je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy. Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje.

Každoročne u nás pôsobia mladí dobrovoľníci z rôznych kútov Nemecka a stávajú sa súčasťou našej školy. Na hodinách nemčiny i mimo nich vznikajú pevné priateľstvá a dokonca nechýbajú vzájomné stretnutia aj po skončení dobrovoľníckej služby u nás alebo v Nemecku.

V tomto školskom roku sme aj napriek sťaženým podmienkam privítali Franzisku Strauß z mesta Amtzell, ktorej úlohou bude podpora vyučovania nemčiny na našej škole — účasť na online vyučovacích hodinách, pomoc s prípravou skúšok DSD 1 a 2, príprava prezentácií, debaty v nemeckom jazyku a pomoc pri projektoch PK NEJ. Franziska sa už výuky aktívne zúčastňuje, venuje sa príprave skúšok DSD 1 a DSD 2, pomáha nám s projektmi, ktoré u nás prebiehajú, a poskytuje konzultácie všetkým žiakom, ktorí prejavia záujem o komunikáciu v NEJ.

Našich žiakov zatiaľ spoznáva online formou a veľmi sa už teší na spoločné stretnutia, ktoré jej pomôžu spoznať život a kultúru na Slovensku a čo-to sa po slovensky aj naučiť. Franziske prajeme pekný pobyt na Šrobárke a veríme, že už čoskoro sa bude môcť s našimi žiakmi stretávať na chodbách našej školy.

Celoslovenské kolo Jugend debattiert international

V tomto školskom roku sa naša škola opäť zapojila do projektu Jugend debattiert international. Je to súťaž v debate v nemeckom jazyku, ktorá poskytuje mladým ľuďom príležitosť kriticky sa vysporiadať s aktuálnymi politickými a spoločenskými témami. Projekt prispieva k politickému vzdelávaniu v strednej a východnej Európe a vyzdvihuje debatu ako prostriedok demokratického riešenia konfliktov.

Debatovanie v nemeckom jazyku zlepšuje jazykové znalosti účastníkov projektu a aktívne ich zapája do vyučovania. Stretávanie mládeže z rôznych krajín prispieva k porozumeniu medzi národmi. Jugend debattiert international je projekt Goetheho inštitútu, nadácie „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“, nadácie Hertie a Centrály pre zahraničné školstvo (Zentrallstelle für das Auslandsschulwesen).

V dňoch 17. a 18. septembra 2020 sa v Bratislave pod záštitou Barbary Wolf, veľvyslankyne Spolkovej republiky Nemecko v Slovenskej republike, konalo celoslovenské kolo Jdi a našu školu reprezentovala Viktória Šimková z 3.C triedy (DSD-skupina). Za sprísnených hygienických podmienok a bez publika sa v Goetheho inštitúte debatovalo na závažné témy súčasnosti – zrušenie povinného očkovania či zavedenie povinného sociálneho roka. Viktória postúpila do finálovej debaty a v záverečnom hodnotení obsadila 3. miesto. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

Vielen Dank, Herr Oberhaus!

V tomto školskom roku končí po 6 rokoch svoje pôsobenie na našej škole nemecký lektor Michael Oberhaus. Počas svojho účinkovania u nás vykonal veľký kus práce. Nikdy mu nechýbala chuť a odvaha do práce a dôkazom toho bol tvorivý a rušný život PK NEJ, plný zaujímavých, pútavých a originálnych aktivít, hudobných vystúpení a projektov pre žiakov, ktoré už majú u nás svoju tradíciu a zameriavajú sa na rozvoj jazykových znalostí žiakov DSD-tried.

Za to všetko mu patrí nielen obdiv, ale aj obrovská vďaka. Košice a Šrobárka mu prirástli k srdcu a my ho tu vždy radi privítame. Do ďalšej etapy života mu prajeme veľa zdravia, šťastia a spokojnosti v rodinnom kruhu!

„Gute Kollegen sind diejenigen, an die man noch Jahre später zurückdenkt und mit denen man trotz sehr viel Arbeit eine schöne Zeit hatte…“ Alles Gute und viel Glück!

Ústne skúšky DSD 1

V dňoch 3. júna a 4. júna 2020 pokračovala skúška DSD 1 druhou časťou – ústnou skúškou. Skúška pozostávala z dvoch častí: krátky rozhovor o každodenných situáciách, prezentácia projektu na vybranú tému a diskusia o téme projektu.

Komisie, zložené z vyškolených učiteľov nemeckého jazyka, si vypočuli veľa zaujímavých prezentácií a naši žiaci opäť dokázali, že aj napriek sťaženým podmienkam na sebe systematicky pracovali.

Písomné skúšky DSD 1

Aj v týchto ťažkých časoch sa 26. mája 2020 na základe súhlasu zriaďovateľa uskutočnila písomná časť medzinárodne uznávanej jazykovej skúšky Deutsches Sprachdiplom na nižšej jazykovej úrovni A2/B1.

V tomto roku museli byť dodržané prísne hygienické opatrenia, a tak 49 našich žiakov privítali pri dverách profesori s teplomerom v ruke. Povinnosťou bolo rúško, vlastné slovníky a písacie potreby, dodržiavanie vzdialenosti a dezinfekcia rúk. Potom sa už naši nemčinári popasovali s posluchom, čítaním s porozumením a slohovou prácou. Tieto jazykové zručnosti budú centrálne opravované v SRN.

Príprava na skúšku je súčasťou povinnej učebnej látky a obsahu hodín nemeckého jazyka, prebieha na vyučovacích hodinách pod vedením učiteľov nemeckého jazyka. Veríme, že všetci kandidáti uspejú a získaním certifikátu na úrovni B1 sa im otvoria dvere k ďalším možnostiam i k vyššiemu certifikátu DSD2 na úrovni B2/C1, ktorý majú žiaci taktiež možnosť na našej škole získať.

Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

Dňa 11. februára 2020 sa uskutočnil už tridsiaty ročník krajského kola Olympiády v nemeckom jazyku.

Tak ako v predchádzajúcich rokoch sa žiaci stredných škôl z Košického kraja stretli v priestoroch Filozofickej fakulty UPJŠ v budove Minerva, na Moyzesovej ulici č. 9. Žiaci stredných škôl súťažili v kategóriách 2A, B, C a D.

Naša škola mala zástupcov v dvoch kategóriách: 2A a 2C. Žiačka Viktória Šimková z 2.C sa umiestnila v kategórii 2A na krásnom druhom mieste. V tej istej kategórii súťažila aj Sonia Drabiková z 2.C, ktorá obsadila pekné štvrté miesto. V kategórii 2C reprezentoval našu školu Johannes Bröstl, ktorý sa v silnej konkurencii umiestnil na siedmom mieste.

Žiakom srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy.

Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku na Šrobárke

V našej škole sa tento školský rok uskutočnil jubilejný, 30. ročník Olympiády v nemeckom jazyku.

Dňa 11. februára 2020 zavítali na krajské kolo ONEJ žiaci základných škôl a osemročných gymnázií. 40 žiaci z okresov Košického kraja mali možnosť súťažiť v troch kategóriách: 1A, 1B a 1C. Po písomnej časti, ktorá pozostávala z troch zložiek: počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a gramatický test, sa pokračovalo v ústnej časti: opis obrázku a voľný rozhovor na dve až tri témy.

Žiaci dokázali, že aj naďalej pretrváva veľký záujem o nemecký jazyk. Výsledky, ktoré dosiahli, by im mohli závidieť aj niektorí stredoškoláci. Najúspešnejšími žiakmi v jednotlivých kategóriách boli:

Kategória 1A:

  • Johanna Sophie Pöhm (ZŠ – Grundschule, Štóska 914, 044 25 Nižný Medzev)
  • Michael Dolinský (ZŠ – Grundschule, Štóska 914, 044 25 Nižný Medzev)
  • Nina Antesová (SZŠ Didacticus, Palackého 14, 040 01 Košice)

Kategória 1B:

  • Richard Magyar (Gymnázium Trebišovská 12, 040 11 Košice)
  • Adam Macko (ZŠ Hlavná 462, 076 62 Parchovany)
  • Andrea Somošová (Gymnázium Alejová 1, 040 01 Košice)

Kategória 1C:

  • Karin Michalková (Gymnázium Opatovská cesta 7, 040 01 Košice)
  • Martina Papcuňarová (ZŠ Starozagorská 8, 040 11 Košice)
  • Filip Findorák (ZŠ Kežmarská 30, 040 11 Košice)

Všetkým žiakom srdečne blahoželáme. Zároveň ďakujeme žiakom DSD-skupiny z 2.C, ktorí svojou pomocou prispeli k úspešnému priebehu podujatia.

Olympiáda nemeckého jazyka – okresné kolo

Dňa 16. januára 2020 sa v priestoroch SPŠ strojníckej na Komenského ulici č. 2 uskutočnilo Okresné kolo Olympiády nemeckého jazyka. V tomto jubilejnom, tridsiatom ročníku, reprezentovali našu školu v kategórii 2A žiačky Sonia Drabiková, Viktória Šimková, z 2.C triedy a v kategórii 2B Sophia Lengyelová, z 3.D.

Obe žiačky z DSD skupiny 2.C triedy boli úspešné a obsadili 1. a 2. miesto vo svojej kategórii. Budú našu školu reprezentovať na Krajskom kole Olympiády NEJ. Srdečne blahoželáme.

S nemčinou do sveta – otvorená hodina nemeckého jazyka pre základné školy

Vyučovaniu nemeckého jazyka sa na našej škole venuje veľká pozornosť. Presvedčili sa o tom aj žiaci ZŠ Staničná, Kežmarská 28 a Tomášikova, pre ktorých PK NEJ pripravilo predvianočnú otvorenú hodinu. Naši hostia si mali možnosť pozrieť, ako sa u nás vyučuje nemecká gramatika a ako sa naši žiaci pripravujú na Sprachdiplom.

Celé stretnutie sa nieslo v tvorivej pracovnej atmosfére, využili sme množstvo aktivizujúcich foriem a metód a aj modernú technológiu. Žiakom ZŠ sa na Šrobárke veľmi páčilo, obohatili si slovnú zásobu na tému Vianoce a veríme, že sme ich motivovali k ďalšiemu záujmu o štúdium nemčiny na našej škole.

Jazykový diplom DSD 2 na pôde Šrobárky

Na našej škole sa už od roku 1998 konajú skúšky Nemeckého jazykové diplomu KMK II. stupňa (Deutsches Sprachdiplom II). Sme zaradení do siete vyše 20 škôl na Slovensku, na ktorých je možnosť intenzívnejšie sa venovať nemeckému jazyku a bezplatne získať tento doklad o jazykových znalostiach, ktoré postačujú pre štúdium na nemeckých vysokých školách.

Diplom je uznávaný aj v kruhoch nemeckého priemyslu ako dôkaz pokročilých znalostí nemeckého jazyka. Skúška prebieha pod záštitou Stálej konferencie ministerstva kultúry a zodpovedá jazykovej úrovni B2 / C1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre cudzie jazyky.

Testu jazykovej zručnosti sa po intenzívnej príprave podrobilo 25 našich žiakov 4. ročníka. 27. novembra 2019 absolvovali písomnú časť skúšky a v decembri (10. a 12. decembra 2019) ich čakala ústna časť skúšky.

Testy písomnej časti (čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením, písomná komunikácia) sú centrálne opravované v Nemecku, výsledky budú zverejnené v apríli. Ústny prejav (súvislý jazykový prejav na zadanú tému a prezentácia s obhajobou odbornej problematiky) sa hodnotí v prítomnosti 3-člennej komisie na škole hneď po absolvovaní tejto časti skúšky. Našim žiakom držíme palce a veríme, že budú úspešní!

Schnupperbesuch alebo Ako študovať v Nemecku?

Od 1. do 6. decembra 2019 sa 12 žiakov 3.C (DSD-skupina) spolu s p. p. Šolcovou zúčastnilo zaujímavého projektu Schnupperbesuch v Spolkovej republike Nemecko. Projekt bol čiastočne hradený z grantu od nadácie BayBIDS – Bayerische Betreuungsinitiative.

Programom exkurzie bola návšteva vysokých škôl a univerzít vo viacerých mestách Bavorska (Bamberg, Ansbach, Erlangen – Norimberg a Würzburg). Žiaci boli na každej škole informovaní o možnostiach štúdia, podmienkach prijatia, spoločenskom a športovom živote školy, taktiež si prezreli priestory a zúčastnili sa vysokoškolských prednášok. Dôležitým predpokladom na štúdium v Nemecku je ovládanie jazyka minimálne na úrovni B2. Potešilo nás, že jedným z uznávaných certifikátov na preukázanie jazykových znalostí na nemeckých vysokých školách a univerzitách je aj Sprachdiplom II, ktorý si môžu žiaci počas štúdia na Šrobárke urobiť. Pre našich žiakov boli získané informácie veľmi užitočné a určite im pomôžu pri rozhodovaní sa o budúcej vysokej škole.

V programe každého dňa nechýbala ani kultúrno-historická prehliadka navštívených miest. Prezreli sme si tu najdôležitejšie pamiatky a v samotnom Norimbergu nás najviac očaril svetoznámy vianočný trh s množstvom dobrôt a atrakcií. Ubytovanie bolo zabezpečené v ubytovni pre mládež Burg v Norimbergu s krásnym výhľadom na celé mesto.

Ekologický projekt Weitblick – Vízie budúcnosti

Od 24. do 25. novembra 2019 sa v Prahe v Českej republike uskutočnilo záverečné stretnutie v rámci projektu Weitblick (Goethe Institut), v rámci ktorého naši žiaci z 3.C (DSD-skupina) spolu s p. p. Karkošiakovou absolvovali v minulom školskom roku týždenný seminár v Bratislave. Tu pod vedením profesionálnych filmárov z Nemecka natočili film s ekologickou tematikou.

Na záverečnom stretnutí na festivale Fahrradkino v Prahe si prítomní účastníci zo Slovenska a Českej republiky mohli pozrieť filmy krajín, ktoré sa projektu zapojili: Estónsko, Lotyšsko, Slovensko a Česká republika. No nebolo to obyčajné premietanie. Žiaci si totiž museli elektrinu na premietanie vyrobiť sami a to pomocou bicyklov.

Po premietaní filmov bol pre účastníkov pripravený workshop s názvom „Odpadky sú umenie!“ Jednoducho povedané – čo ostatní vyhodia, z toho vytvoríme nové umenie! Všetci účastníci mali možnosť vyrábať z odpadového materiálu, ako sú použité tetrapakové obaly, známky, staré knihy a vinylové platne, nové produkty. Tak vznikali zápisníky, misy, šperky či peňaženky. Žiaci si mohli sami vyskúšať, že vyrobiť nový produkt z materiálu, ktorý by sme za normálnych okolností vyhodili, môže byť zaujímavé a užitočné.

V programe našej návštevy Prahy, samozrejme, nechýbali pamätihodnosti stovežatej Prahy ako Václavské námestie, Orloj či Pražský hrad.

Erasmus Projekt: 1. mobilita (Saalfeld, Nemecko)

Od 23. do 30. novembra 2019 sa v rámci projektu Erasmus uskutočnila prvá mobilita do Nemecka. Naším hostiteľom bola škola Heinrich Böll Gymnasium v meste Saalfeld (Thüringen). Zúčastnilo sa ho 5 žiakov z 3.C spolu s p. p. Šolcovou a p. p. Karkošiakovou.

Žiaci boli ubytovaní v hostiteľských rodinách a čakal na nich týždeň plný projektových aktivít. Nechýbali v ňom prezentácie jednotlivých krajín, exkurzie do Weimaru a Erfurtu, návšteva Landtagu a beseda s poslancom, úžasné vianočné trhy, príjemné stretnutia so žiakmi z projektových krajín a kopec zábavy. Nikto však nezabúdal na hlavnú úlohu – fotografovanie všetkého, čím sa Nemecko od Slovenska odlišuje, ale aj čo ho s nami spája.

Na záver sme sa poďakovali hostiteľom za starostlivosť a plní zážitkov sme odchádzali domov. Vďaka projektu sme spoznali nové miesta, preverili naše jazykové schopnosti a našli si nových kamarátov.

Slávnostné odovzdávanie Sprachdiplomov DSD 1

Dňa 22. novembra 2019 boli žiakom 4. ročníka v aule školy slávnostne odovzdané Sprachdiplomy (nemecký jazykových diplomov). Naši úspešní absolventi nemeckej jazykovej skúšky DSD I na úrovni A2/B1 si z rúk odborného poradcu Centrály pre zahraničné školstvo (ZfA) Chri­stopha Hen­ßena, pani zástupkyne RNDr. Dagmar Klímovej a vyučujúcich NEJ prevzali svoje diplomy.

Náš hosť p. Henßen vo svojom prejave prízvukoval potrebu učenia sa nemeckého jazyka a poďakoval sa vedeniu školy, nemeckému lektorovi a pedagógom nášho gymnázia za príkladnú prípravu žiakov na tieto jazykové skúšky. K úspechu našim žiakom srdečne blahoželáme!

Intenzívna príprava na skúšky DSD 2

V dňoch 14. – 15. novembra 2019 sa v Kysaku uskutočnil intenzívny kurz prípravy na skúšky DSD 2. Zúčastnil sa ho výber žiakov 4. ročníka s Mgr. Emíliou Šolcovou, dobrovoľníčkou Lisou Schust a nemeckým lektorom Michaelom Oberhausom.

Cieľom kurzu bolo upevnenie a rozšírenie si vedomostí nadobudnutých počas predchádzajúcich rokov, komunikácia v nemeckom jazyku a príprava žiakov na úspešné zvládnutie skúšok. Príprava prebiehala formou úloh a cvičení, ako aj samostatnej práce na prezentácii k danej téme.

Európsky deň jazykov na FF UPJŠ

September je už tradične spájaný s oslavami Európskeho dňa jazykov, ktorý pripadá na 26. septembra. Naši žiaci ho však privítali už o čosi skôr. V stredu 18. septembra 2019 sa totiž zúčastnili Európskeho dňa jazykov 2019, ktorý zorganizovala Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach. Cieľom podujatia bolo zvýšenie záujmu o cudzie jazyky. Pre žiakov boli pripravené zábavné interaktívne aktivity a súťaže, ktoré ich mali motivovať k štúdiu cudzích jazykov. Filozofická fakulta UPJŠ zároveň predstavila možnosti štúdia a pozvala našich žiakov na Deň otvorených dverí UPJŠ.

Európsky deň jazykov sa z iniciatívy Rady Európy oslavuje každoročne v septembri od roku 2001. V Európskej únii sa používa 24 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych, alebo menšinových jazykov. Pri príležitosti EDJ sa v Európe koná celá škála rôznych podujatí: aktivity pre deti, televízne a rozhlasové programy, vyučovanie jazykov a konferencie.

Nová dobrovoľníčka z Nemecka

„Kulturweit“, projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia, je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy. Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje.

V tomto školskom roku sme privítali Lisu Schust z mesta Backnang, ktorej úlohou bude podpora vyučovania nemčiny na našej škole — účasť na vyučovacích hodinách, pomoc s prípravou skúšok DSD 1 a 2, príprava prezentácií, debaty v nemeckom jazyku a pomoc pri projektoch PK NEJ. Lisa sa na spoluprácu s našimi žiakmi teší a dúfa, že spozná slovenskú kultúru a naučí sa aj po slovensky.

Tschüss und danke, Jakob!

Po ročnom pobyte na Slovensku odchádza náš dobrovoľník Jakob Schuld, ktorý u nás pracoval v rámci projektu „Kulturweit“. Tento projekt Nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničia je určený pre mladých nemeckých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v krajinách východnej a strednej Európy.

Naše gymnázium už niekoľko rokov s projektom dobrovoľnej služby spolupracuje. Jakob podporoval na Šrobárke vyučovanie nemčiny, zúčastňoval sa na vyučovacích hodinách, pomohol s prípravou skúšok DSD 1 a 2, debaty v nemeckom jazyku a pri projektoch PK NEJ. Zároveň trávil čas s našimi žiakmi, spoznával Slovensko, našu kultúru a naučil sa aj čo-to po slovensky.

Jakob:Je neuveriteľné, že už odchádzam domov. Ubehlo to veľmi rýchlo a dokonca musím svoj pobyt ukončiť o týždeň skôr, pretože ma čakajú prijímacie skúšky na VŠ v Nemecku. Ak budem úspešný, budem študovať hudbu vo Frankfurte alebo Stuttgarte, prípadne medzinárodné vzťahy.

Som veľmi smutný z toho, že odchádzam. Šrobárka a Košice mi budú veľmi chýbať. A nielen to, ale aj halušky v školskej jedálni, krásna slovenská príroda – Vysoké Tatry, Slovenský raj, no a najkrajšie mesto na Slovensku (viete ktoré). Trošku som sa naučil aj po slovensky. Určite sa sem ešte raz vrátim.

Prajem vam, milí študenti, krásne prázdniny a veľa úspechov a zábavy s nemeckým jazykom! Strávil som na Slovensku a v Košiciach krásny rok a všetkým veľmi pekne za to ďakujem!

Prezentácia Fachhochschule Wiener Neustadt

19. júna 2019 sa pre výber žiakov, ktorí sa učia nemecký jazyk, uskutočnila prezentácia rakúskej vysokej školy Fachhochschule Wiener Neustadt. Žiakom bol predstavený model štúdia, možnosti financovania, ubytovania a voľnočasových aktivít. Podľa štatistík hodnotia študenti štúdium na tejto škole veľmi pozitívne a absolventi majú výborné uplatnenie na trhu práce. Predstavitelia FH nás v závere pozvali na návštevu ich školy.

Projekt Film vo vyučovaní nemeckého jazyka

V spolupráci s Katedrou germanistiky FF UPJŠ v Košiciach sme v 2. a 3. ročníku v DSD-triedach pokračovali v minuloročnom projekte, ktorý bol zameraný na využitie filmu vo vyučovaní NEJ. Žiaci pracovali pod vedením Dr. rer. pol. Michaely Kováčovej s nemeckými filmami Tschick a Almanya – Willkommen in Deutschland a prehĺbili si vedomosti z krajinovedy a svoje jazykové zručnosti. Projekt mal presahy do mediálnej výchovy, boli vyskúšané inovatívne metódy vo vyučovaní (divadlo, analýza obrazu, analýza filmu). Výsledky projektu budú opäť vyhodnotené vedeckými metódami.

Medzinárodný filmový projekt Weitblick

V rámci projektu Goethe-inštitútu Bratislava sa žiaci 2.C triedy: Barbora Hudáková, Anna Košková, Tereza Kötelesová, Johannes Bröstl a Tomáš Kováč v dňoch 10. až 14. júna 2019 zúčastnili medzinárodného filmového projektu WEITBLICK, ktorý sa uskutočnil v hlavnom meste Slovenska.

Tento projekt prebiehal v krajinách Estónsko, Lotyšsko, Slovensko a Česká republika.

Do súťaže sa prihlásili vo dvojici alebo v trojici a rozpracovali myšlienku k nasledujúcim témam:

  • Zaujímate sa o ekologické témy?
  • Nepáči sa vám konzumné správanie spoločnosti?
  • Rozčuľuje vás používanie jednorazových plastických pohárov?
  • Spôsobuje vám starosti otepľovanie Zeme?
  • Napadlo vám, čo by bolo možné zmeniť?
  • Máte v hlave vízie lepšieho sveta?
  • Ako bude vyzerať budúcnosť, keď nič nezmeníme?
  • Čo môžeme zmeniť a ako by potom svet vyzeral o 20 rokov?
  • Alebo ako by mal svet vyzerať podľa vašich predstáv?
  • Čím môžeme prispieť?

Porota vybrala najlepšie nápady. Naši žiaci, žiaci z Piaristickej spojenej školy F. Hanáka v Prievidzi a Obchodnej akadémie z Trnavy mali možnosť zúčastniť sa workshopu v Bratislave, kde sfilmovali pod vedením profesionálnych filmárov z @GlocalFilms svoje najlepšie nápady. Bolo zaujímavé sledovať celý priebeh vzniku filmu od nápadu až k samotnej realizácii. Žiaci boli veľmi kreatívni a pracovali celý čas na realizácii filmu. Naučili sa aj praktické skúsenosti, ako správne filmovať, držať mikrofón, či strihať film. Výsledkom týždňového workshopu boli dva filmy, ktoré budú premietané na jeseň 2019.

Okrem toho si pozreli aj filmy iných zúčastnených krajín (Estónsko, Lotyšsko) a odpovedali na otázky, ktoré si pre nich pripravili žiaci zo spomenutých krajín. Žiaci pracovali veľmi usilovne, ale mali možnosť venovať sa aj kultúre, navštívili divadelné predstavenie Rivers of Babylon v Slovenskom národnom divadle a turistike počas výletu na Kamzík. V piatok si mohli v rámci premietania v knižnici Goethe-inštitútu Bratislava pozrieť svoje dielo, dva krátke filmy s ekologickou tematikou.

Prax študentov v T-Systems

Štvrtok 30. mája a piatok 31. mája 2019 pokračovala prax žiakov 3.C a 3.D vo firme T-Systems. Čakal na nich pestrý program. Prvý workshop otvorila pútavá prednáška o rozdieloch medzi projektom a operáciou, spojená s jednoduchými a zábavnými aktivitami, ktoré celú problematiku lepšie vykreslili. Našim žiakom bol priblížený efektívny spôsob triedenia úloh, čo si mohli hneď aj na vlastnej koži vyskúšať. Tak dopodrobna prepracovaný postup varenia čaju snáď ešte nikdy nevideli. Všetkým skupinám sa ho podarilo uvariť vo vynikajúcom čase. Aktivita im ukázala, aká je spolupráca dôležitá.

V druhej časti spoznali naši žiaci každodennú pracovnú rutinu v tak veľkej firme, akou je práve T-Systems. Nasledoval Time managment a s ním ďalšia aktivita, ktorá ich presvedčila o tom, že čas sa dá ušetriť i správnym prečítaním zadania. Celý projekt bol najmä o komunikácii a precvičovaní si nemeckého jazyka. Finálnou bodkou za projektom bolo odovzdávanie certifikátov. Veríme, že pár informatikov z našich radov sa v budúcnosti stane súčasťou firmy T-Systems.

Mimoriadne ocenenie od PAD (Pädagogischer Austauschdienst)

Dvom našim žiakom DSD-skupiny z 2.C sa na základe dobrých študijných výsledkov a úspechov v mimoškolskej oblasti podarilo získať mimoriadne ocenenia od PAD (Pädagogischer Austauschdienst).

Johannes Bröstl získal mesačné štipendium Internationales Preisträgerprogramm – Deutschlandaufenthalt 2019. Čakajú ho dva týždne v hosťovskej rodine s jazykovým kurzom a dva týždne cestovania po mestách v SRN (Berlín, Hamburg, Bonn, Lindau).

Laura Kristína Priatková bola vybraná do štipendijného programu Deutschland Plus, v rámci ktorého strávi 20 dní v nemeckej škole v meste Hameln. V programe nebude chýbať aj návšteva hlavného mesta Berlína. Obidvom k úspechu srdečne blahoželáme!

Prešover Kurzgeschichtenwettbewerb 2019

Naša žiačka Barbora Fridmanská z 2.C (DSD-skupina) získala 2. miesto v celoslovenskej súťaži v písaní krátkych poviedok v nemeckom jazyku.

Prešover Kurzgeschichtenwettbewerb je literárna súťaž v nemeckom jazyku, ktorá sa začala organizovať v roku 2008 a odvtedy sa koná na Slovensku každoročne. Usporiadateľom sú lektoráty Inštitútu germanistiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove v spolupráci s Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD), Goetheho inštitútom v Bratislave, Rakúskym kultúrnym fórom Bratislava a Österreichischer Austauschdienst (ÖAD). Cieľom súťaže je podporiť nemecký jazyk na Slovensku, predovšetkým jeho nenútené umelecké využitie medzi mladými ľuďmi. Srdečne blahoželáme!

Slávnostná ceremónia odovzdávania Sprachdiplomov

24. mája 2019 si v budove Minerva UPJŠ prevzali naši žiaci prestížny Nemecký jazykový diplom 2. stupňa (Deutsches Sprachdiplom – DSD II). Nemeckú Centrálu pre zahraničné školstvo zastupoval koordinátor pre nemčinu ako cudzí jazyk Christoph Henßen a náš lektor Michael Oberhaus. Prítomným sa prihovoril aj generálny konzul SRN v Košiciach Prof. Dr. Juraj Banský a predstavitelia UPJŠ.

Vzácni hostia vo svojich prejavoch prízvukovali potrebu učenia sa nemeckého jazyka a poďakovali sa riaditeľom, nemeckým lektorom a pedagógom gymnázií za príkladnú prípravu žiakov na tieto jazykové skúšky. V kultúrnom programe vystúpila hudobná skupina, ktorá pôsobí na našej škole pod vedením nemeckého lektora M. Oberhausa.

Naša škola ponúka rozšírené vyučovanie nemčiny a dáva tak mladým ľuďom šancu zložiť náročnú jazykovú skúšku na úrovni B2/C1, akceptovanú na univerzitách a vysokých školách v nemecky hovoriacich krajinách. Mnohí žiaci po jej absolvovaní mieria do Nemecka alebo Rakúska, prípadne sa uchádzajú o štúdium germanistiky na našich vysokých školách.

Všetkým čerstvým držiteľom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov s nemčinou!

JUMP INTO JOB@TSSK Praktikum pre žiakov – 1. workshop

Dňa 21. mája 2019 pokračovala prax žiakov 3.C a 3.D v priestoroch firmy na Moldavskej ulici. Po úvodnej prednáške o firme T-Systems pokračovalo stretnutie aktivitami z oblasti finančnej gramotnosti. Žiaci však neostali iba pri teórii, ale svoje znalosti a kreativitu mali uplatniť v praktickej aktivite. Dostali podklady v nemčine o modelovej rodine, jej výdavkoch a ich úlohou bolo pripraviť jej rodinný rozpočet.

S projektom im svojimi radami a skúsenosťami pomáhali zamestnanci firmy T-Systems. Zaujímavá aktivita našim žiakom priblížila, aké dôležité je mať finančnú rezervu a svoje výdavky si obozretne naplánovať. Všetci pochopili, že ak si sami nezarobia, tak peniaze mať nebudú. Na záver prezentovali všetky skupiny svoje projekty v nemeckom jazyku.

UmweltFILMprojekt 2019 (Ekologický filmový projekt 2019)

Žiaci DSD-skupiny z 2.C (Barbora Hudáková, Terézia Kötelešová, Tomáš Kováč, Johannes Bröstl a Anna Košková) sa zapojili do regionálnej súťaže nápadov Weitblick (Rozhľad), ktorú organizuje Goetheho Institut, a natočili krátky film na ekologickú tému. Porote sa ich film zapáčil a odmenou im bude účasť na filmovom workshope v Bratislave s profesionálnymi nemeckými filmármi, pod vedením ktorých natočia svoj vlastný krátky film.

V posledný deň workshopu prebehne premietanie natočených filmov. Okrem toho sa účastníci workshopu spoja cez sociálne médiá s tímami iných zúčastnených krajín (Estónsko, Lotyšsko, Česká republika). V rámci projektu sa tiež plánuje premietanie všetkých filmov na festivale Fahrradkino, kde sa elektrický prúd na premietanie vyrába pomocou bicyklovania. Žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!

JUMP INTO JOB@TSSK – Pracovné pohovory v T-Systems

V tomto školskom roku opäť realizujeme s výberom žiakov 3.C a 3.D projekt firmy T-Systems Slovakia a nášho gymnázia pod názvom JUMP INTO JOB@TSSK Praktikum pre žiakov. Projekt nadväzuje na tradíciu podpory vzdelávacích programov v T-Systems Slovakia, napĺňa stratégiu dostať jadro vzdelávania z firmy do škôl a univerzít, kam patrí.

Po absolvovaní projektu získa absolvent pohľad do moderného pracovného sveta, bude lepšie pripravený pre súčasné požiadavky trhu a zvýši svoju konkurencieschopnosť na trhu práce. Aktívnym používaním nemeckého a anglického jazyka (dokumenty, diskusia, prezentácie v cudzom jazyku) si žiaci zlepšujú svoje jazykové znalosti a ústne komunikačné schopnosti a zároveň je praktikum výbornou prípravou na jazykovú skúšku Sprachdiplom (DSD II, B2/C1).

Po prípravnej fáze (písanie životopisov a žiadostí o zamestnanie v nemčine) sa žiaci pripravovali na pracovné pohovory v nemčine, ktoré sa uskutočnili 7. mája 2019 v priestoroch firmy T-Systems. Žiaci tu v príjemnej atmosfére absolvovali autentický pracovný pohovor, ktorý sa im veľmi páčil a bol pre nich príležitosťou získať cenné skúsenosti z reálnej praxe.

Jugend debattiert international – východoslovenské finále

29. marca 2019 sa na našej škole konala súťaž v debatovaní v nemeckom jazyku medzi školami východného Slovenska. Jugend debattiert international je súťaž v debate v nemeckom jazyku, ktorá poskytuje mladým ľuďom príležitosť kriticky sa vysporiadať s aktuálnymi politickými a spoločenskými témami.

Projekt prispieva k politickému vzdelávaniu v strednej a východnej Európe a vyzdvihuje debatu ako prostriedok demokratického riešenia konfliktov. Debatovanie v cudzom jazyku zlepšuje jazykové znalosti účastníkov projektu a aktívne ich zapája do vyučovania. Stretávanie mládeže z rôznych krajín taktiež prispieva k porozumeniu medzi národmi. Jugend debattiert international je projekt Goetheho inštitútu, nadácie „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“, nadácie Hertie a Centrály pre zahraničné školstvo (Zentrallstelle für das Auslandsschulwesen).

V náročnej súťaži nás reprezentovali Gabriel Meder z 3.C a Johannes Bröstl z 2.C. Gabriel Meder získal týždňový intenzívny tréning v SRN. Našim žiakom za reprezentáciu ďakujeme a prajeme veľa ďalších úspechov!

Ocenenie Mgr. Z. Karkošiakovej pri príležitosti Dňa učiteľov

Predseda Košického samosprávneho kraja ocenil pedagógov, ktorí robia učiteľskému povolaniu najlepšie meno. Stredoškolskí pedagógovia zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti župy si prevzali ocenenia v košickej Východoslovenskej galérii pri príležitosti Dňa učiteľov. Ďakovný list za zodpovednú pedagogickú a organizačnú prácu si prevzala aj pani profesorka Mgr. Zlatica Karkošiaková. Srdečne blahoželáme!

Mgr. Zlatica Karkošiaková – Gymnázium, Šrobárova, Košice: Patrí k najlepším učiteľom na škole. Dlhodobo dosahuje vynikajúce výsledky vo výchove a vzdelávaní žiakov a budúcich učiteľov nemeckého jazyka. Jej žiaci dnes študujú a úspešne pôsobia nielen doma ale aj v zahraničí. Okrem toho dlhé roky pôsobila ako vedúca predmetovej komisie nemeckého jazyka a bola členkou skúšobnej komisie Olympiády v nemeckom jazyku a žiakov pripravuje na medzinárodné skúšky v nemčine, a je členkou skúšobnej komisie.

Slávnostné odovzdávanie Sprachdiplomov DSD 1

Dňa 21. marca 2019 boli žiakom 4. ročníka v aule školy slávnostne odovzdané Sprachdiplomy (nemecký jazykových diplomov). Naši úspešní absolventi nemeckej jazykovej skúšky DSD I na úrovni A2/B1 si z rúk odborného poradcu Centrály pre zahraničné školstvo (ZfA) Chri­stopha Hen­ßena, pani riaditeľky a vyučujúcich NEJ prevzali svoje diplomy. Náš hosť p. Henßen vo svojom prejave prízvukoval potrebu učenia sa nemeckého jazyka a poďakoval sa pani riaditeľke, nemeckému lektorovi a pedagógom nášho gymnázia za príkladnú prípravu žiakov na tieto jazykové skúšky. K úspechu našim žiakom srdečne blahoželáme!

Písomné a ústne skúšky DSD I

14. marca 2019 sa uskutočnila písomná časť medzinárodne uznávanej jazykovej skúšky Deutsches Sprachdiplom na nižšej jazykovej úrovni A2/B1. 56 našich žiakov sa popasovalo s posluchom, čítaním s porozumením a slohovou prácou.

18. a 19. marca 2019 nasledovala ústna časť skúšky. „Mündliche Kommunikation“ pozostávala z troch častí: rozhovor so skúšobnou komisiou na základné konverzačné témy, prezentácia žiaka na vybranú tému a rozhovor na tému prezentácie. O celkovom výsledku skúšky budú žiaci informovaní až po ukončení centrálneho hodnotenia písomnej časti v Nemecku. Príprava na skúšku prebiehala na vyučovacích hodinách NEJ.

Veríme, že všetci kandidáti uspejú a získaním certifikátu na úrovni B1 sa im otvoria dvere k ďalším možnostiam i k vyššiemu certifikátu DSD2 na úrovni B2/C1, ktorý majú žiaci taktiež možnosť na našej škole získať. Členmi skúšobnej komisie boli Mgr. Karkošiaková Z., Mgr. Šolcová E., nemecký lektor M. Oberhaus, Mgr. Bugorčíková D. a Mgr. Kristanová Ľ.

2. miesto na krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku

Dňa 14. februára 2019 sa v priestoroch Filozofickej fakulty UPJŠ uskutočnilo krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku. Našu školu reprezentoval žiak Gabriel Meder z 3.C triedy. V kategórii 2B sa umiestnil na krásnom 2. mieste. Srdečne blahoželáme.

Postup do krajského kola v Olympiáde v nemeckom jazyku

Dňa 17. januára 2019 sa v priestoroch Strednej priemyselnej školy strojníckej na Komenského 2 uskutočnilo okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku.

Našu školu reprezentovali žiaci Johannes Bröstl z 2.C a Gabriel Meder z 3.C. Obaja žiaci boli úspešní. J. Bröstl sa v kategórii 2A umiestnil na 3. mieste a G. Meder, ktorý postupuje do krajského kola, v kategórii 2B obsadil krásne prvé miesto. Blahoželáme.

Otvorená hodina nemeckého jazyka pre základné školy

19. decembra 2018 pripravila predmetová komisia NEJ otvorenú hodinu nemeckého jazyka v 1.C a 2.C (DSD) pre žiakov základných škôl. V našej aule sme privítali žiakov zo ZŠ Novomeského 2, Staničná 13, Tomášikova 31 a Kežmarská 28.

Po predstavení školy a programu DSD im boli predstavené projekty z vyučovacích hodín (Školský systém a Vianoce) a pozreli si simulované mikrodebaty v nemčine. Poslednou časťou bolo učenie sa na stanovištiach, ktoré absolvovali naši hostia pod vedením žiakov 1.C a 2.C. Tí neskôr odpovedali aj na ich zvedavé otázky o štúdiu na našom gymnáziu.

Ústne skúšky DSD II

V decembri, v čase, keď sa všetci tešia na Vianoce, zložila úspešne nemecká časť 4.C triedy a dve žiačky zo 4.D svoju skúšku dospelosti — Sprachdiplom (DSD II). Po prvej — písomnej časti tejto skúšky, ktorú vyhodnocuje tím vyškolených odborníkov v SRN, na nich čakala ešte náročná ústna skúška, ktorá preverila nielen to, či ich znalosti dosahujú úroveň B2/C1 Spoločného európskeho referenčného rámca, ale aj ich schopnosti predviesť prezentáciu so závažnejšími spoločenskými, technickými či umeleckými témami, ktoré by si podľa ich názoru zaslúžili našu pozornosť.

Skúšobná komisia sa stala svedkom simulovanej prezentácie na odbornej úrovni s následnou diskusiou v nemeckom jazyku. Komisia (p. Michael Oberhaus, Mgr. Karkošiaková Z., Mgr. Šolcová E.) hodnotila okrem jazyka aj schopnosti myslieť, riešiť problém z viacerých uhlov pohľadu a nachádzať riešenia. Všetky uvedené fakty sa pritom museli opierať o relevantné zdroje informácií a štatistické údaje. Srdečne blahoželáme!

Crash-Tage DSD II v Kysaku

V dňoch od 22. do 23. novembra 2018 sa uskutočnil už tretí ročník intenzívneho kurzu „Crashtage DSD II“ v Kysaku. Žiaci našej školy, Gymnázia Opatovská cesta, Gymnázia Konštantínova 2 a Evanjelického kolegiálneho gymnázia z Prešova sa pod vedením nášho lektora pána Oberhausa venovali príprave na písomnú časť skúšky DSD II.

Druhá časť prípravy bola zameraná na ústnu časť skúšky. Žiaci si mohli vybrať tému s aktuálnou problematikou a predstaviť ju pred publikom. Dúfajme, že táto príprava pomôže žiakom zvládnuť túto náročnú skúšku. Držíme im prsty.

Divadelné predstavenie v nemeckom jazyku

16. novembra 2018 sa výber žiakov z DSD-tried zúčastnil divadelného predstavenia v nemčine „Besuch einer Dame“ na motívy hry „Der Besuch der alten Dame“ od Friedricha Dürrenmatta. Príbeh miliardárky Claire, ktorá sa rozhodne pomôcť rodnej obci tak, že žiada smrť svojho bývalého milenca, ponúka nadčasové témy, aktuálne aj v súčasnosti. V hre autor zobrazuje, ako moc peňazí likviduje ľudskú morálku. Predstavenie pripravilo divadlo KUNSTATELIER.

Mimoriadne ocenenie nášho projektu

Európska jazyková značka je vyznamenaním, ktorým sa podporujú nové iniciatívy v oblasti výučby a štúdia jazykov, oceňujú nové techniky vo výučbe jazykov a šíri informovanosť o existencii jazykov, vďaka čomu sa podporujú aj osvedčené postupy. Náš projekt Jugendkonferenz — „Europa ist hier – wo gehst du hin?“ bol touto značkou ocenený a dokázal, že projektová práca vo vyučovaní má pre žiakov a učiteľov nesmierny význam.

Toto významné ocenenie nám bolo odovzdané na slávnostnej ceremónii 16. ročníka súťaže „Európska značka pre jazyky 2018“ v Bratislave a zúčastnili sa ho naša pani riaditeľka PaedDr. Zlatica Frankovičová a zástupcovia PK NEJ Mgr. Emília Šolcová a nemecký lektor Michael Oberhaus. K úspechu PK NEJ srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších dobrých projektov!

Európsky deň jazykov na Šrobárke

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov a získania ocenenia Európska značka pre jazyky sa dňa 26. septembra 2018 uskutočnila v aule prezentácia projektu Jugendkonferenz. Na pôde našej školy sme privítali žiakov 9. ročníka zo ZŠ Staničná a ZŠ Novomeského 2 a žiakov, ktorí sa pripravujú na skúšky DSD. V našom projekte sme sa zamysleli nad perspektívami mladých ľudí na Slovensku a zdôraznená bola potreba učenia sa cudzích jazykov. Za prípravu prezentácie ďakujeme PK NEJ a výberu žiakov z DSD skupín z 2.C, 3.C a 4.C.

Prezentácia Šrobárky na Deutschkongresse

V dňoch od 2. do 3. júla 2018 sa v Ružomberku konal Deutschkongress, ktorý bol zameraný na podporu nemčiny ako cudzieho jazyka na Slovensku. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Cieľom bola podpora vyučovania nemeckého jazyka, ktorého znalosť je dôležitá v hospodárskom, vedeckom aj kultúrnom kontexte, ako aj vytvorenie siete inštitúcií a partnerov, ktorí sa v rámci slovenského vzdelávacieho systému zasadzujú za podporu nemeckého jazyka.

Na kongrese sa mala možnosť prezentovať aj naša škola a to formou vlastného stánku a prezentáciou, ktorej sa zúčastnil aj veľvyslanec SRN na Slovensku Joachim Bleicker. Za účasť a prípravu prezentácie ďakujeme PK NEJ (M. Oberhaus, Mgr. Karkošiaková, Mgr. Šolcová, Mgr. Bugorčíková) a žiakom 4.C (Samuel Paľo, Veronika Kalaposová, Daniela Kovalová, Samuel Tomášů).

Projekt Jugendkonferenz na titulnej stránke ZfA!

Náš úspešný projekt s maďarským gymnáziom v Tata zarezonoval aj v Nemecku a ocitol sa na titulnej strane portálu ZfA (Zen­tral­stel­le für das Aus­lands­schul­we­sen – Centrálny úrad pre zahraničné školstvo). Článok s názvom „Nemčina vo východnej Európe – most, ktorý spája“ vyzdvihol prínos tohto projektu vo vyučovaní nemeckého jazyka.

Prezentácia Fachhochschule Wiener Neustadt

Trieda 3.C (DSD) sa 7. júna 2018 zúčastnila prezentácie Fachhochschule Wiener Neustadt. Žiakom bol predstavený model štúdia, možnosti financovania, ubytovania a voľnočasových aktivít. Podľa štatistík hodnotia študenti štúdium na tejto škole veľmi pozitívne a absolventi majú výborné uplatnenie na trhu práce. Predstavitelia FH nás v závere pozvali na návštevu ich školy.

Odborná prax žiakov v T-Systems

V maturitnom týždni od 28. mája do 1. júna 2018 sa 15 žiakov z 3.C zúčastnilo praktického vyučovania formou odbornej praxe vo firme T-Systems. Cieľom bolo nadobudnutie a rozšírenie teoretických vedomostí a zručností. Naši žiaci sa počas praxe oboznámili s komplexom činností podniku, prakticky ich spoznali a taktiež pod vedením povereného pracovníka – inštruktora vykonávali cvičnú prácu, počas ktorej si rozširovali svoje vedomosti a zlepšovali komunikačné kompetencie v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku. Denná pracovná doba bola v rozsahu 6 hodín. Na záver získali certifikát.

Ukončenie projektu Jugendkonferenz

Dňa 23. mája 2018 bol v aule našej školy spolu s kolegami z maďarského Eötvös Gimnasium Tata slávnostne ukončený projekt PK NEJ „Europa ist hier – wo gehst du hin?“. Podujatie otvorila riaditeľka školy PaedDr. Zlatica Frankovičová, ktorá zároveň privítala vzácnych hostí. Za veľvyslanectvo SRN prijal pozvanie Marian Gordzielik, vedúci oddelenia pre tlač a kultúru, Košice International Airport reprezentoval Dr. Rado Mlýnek, PhDr. Janka Pavlovová, CSc. vedúca Katedry jazykov z Technickej univerzity Košice a Dr. rer. pol. Michaela Kováčová, z Filozofickej fakulty UPJŠ, boli na podujatí za vysoké školy, za Karpatskonemecký spolok navštívili túto akciu PhDr. Anna Thuroczyová, PhDr. Angelika Dubíková a pani Kveta Žáková a firmu T-Systems reprezentovali pani Eva Kundracíková a Miriam Gurská. Za média prišla na toto slávnostné ukončenie projektu Mgr. Alexandra Popovičová, ktorá pracuje pre redakciu Národnostného vysielania Rádia Patria. Celý program bol ladený veľmi slávnostne. Vo svojich príhovoroch naši hostia vyzdvihli, aká je to výborná skúsenosť pre žiakov, ak majú možnosť už na gymnáziu absolvovať projekt v cudzom jazyku a o to viac, že sa zaoberali takou aktuálnou témou, ako je odchod mladých ľudí zo Slovenska. Programom sprevádzala školská kapela pod vedením Michaela Oberhausa. Žiaci 3.C – DSD skupiny si pripravili pod vedením nášho dobrovoľníka Markusa Walpera scénickú hru s danou problematikou.

Slávnostné odovzdávanie Sprachdiplomov DSD II

Dňa 16. mája 2018 sa v Nemeckej knižnici Goethe – Institu v Košiciach uskutočnila slávnostná ceremónia odovzdávania Sprachdiplomov (nemeckých jazykových diplomov)žiakom gymnázií východného Slovenska. Naši úspešní absolventi nemeckej jazykovej skúšky DSD II na úrovni B2/C1 si z rúk odborného poradcu Centrály pre zahraničné školstvo (ZfA) Chri­stopha Hen­ßena prevzali svoje diplomy. Ten vo svojom prejave prízvukoval potrebu učenia sa nemeckého jazyka a poďakoval sa riaditeľom, nemeckým lektorom a pedagógom gymnázií za príkladnú prípravu žiakov na tieto jazykové skúšky. V kultúrnom programe vystúpila hudobná skupina, ktorá pôsobí na našej škole pod vedením nemeckého lektora M. Oberhausa.

Prax v T-Systems – Pracovné pohovory

Po prípravnej fáze žiakov (písanie životopisov a žiadostí o zamestnanie v nemčine) sa žiaci pripravovali na pracovné pohovory v nemčine, ktoré sa uskutočnili 19. a 20. apríla 2018 v priestoroch firmy T-Systems. Každý žiak absolvoval v príjemnej atmosfére autentický pracovný pohovor, ktorý bol pre nich príležitosťou získať cenné skúsenosti z reálnej praxe.

Divadelné predstavenie Draußen vor der Tür

Dňa 27. apríla 2018 si naši žiaci pozreli inscenáciu drámy Wolfganga Borcherta „Zostal pred dverami“ v nemeckom jazyku. Predstavenie pripravil divadelný útvar „kunstatelier“. Dej drámy sa odohráva po skončení druhej svetovej vojny. Zobrazuje návrat mladého muža z vojny, ktorý prišiel o všetko a ocitá sa v panoptiku rozvrátených hodnôt.

Písomné skúšky DSD I

13. marca 2018 sa uskutočnila písomná časť medzinárodne uznávanej jazykovej skúšky Deutsches Sprachdiplom na nižšej jazykovej úrovni A2/B1. 47 našich žiakov sa popasovalo s posluchom, čítaním s porozumením a slohovou prácou. Tieto jazykové zručnosti budú centrálne opravované v SRN. Príprava na skúšku je súčasťou povinnej učebnej látky a obsahu hodín nemeckého jazyka, prebieha na vyučovacích hodinách pod vedením učiteľov nemeckého jazyka. Veríme, že všetci kandidáti uspejú a získaním certifikátu na úrovni B1 sa im otvoria dvere k ďalším možnostiam i k vyššiemu certifikátu DSD2 na úrovni B2/C1, ktorý majú žiaci taktiež možnosť na našej škole získať.

Crash-Tage pre tretiakov

Dňa 8. marca 2018 sa pre žiakov 3. ročníka uskutočnil Crash-Tag, teda intenzívna príprava na medzinárodnú skúšku DSD 1. Žiaci si mali možnosť vyskúšať všetky tri časti písomnej skúšky: Leseverstehen, Hörverstehen a Schriftliche Kommunikation.

Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

V krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku sa v kategórii 2C na 3. mieste umiestnila Františka Dolinská zo 4.C a v kategórii 2A obsadil taktiež 3. miesto Gabriel Meder z 2.C. Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT