Aktivity – Informatika

V celoslovenskej súťaži Zlatá klapka sme získali tri TOP nominácie

Takmer 150 prihlásených žiakov z 26 škôl sa súťažilo 12. ročníka celoslovenskej súťaže v audiovizuálnej a multimediálnej tvorbe detí a mládeže s názvom Zlatá klapka, ktorú vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a jej organizátorom je ZUŠ Jána Albrechta v Bratislave.

Žiaci krúžku Vtedy na Šrobárke získali v kategórii Spravodajstvo a publicistika (15 – 19) 1. miesto za príspevok Kalamajky, ktoré pripravili Daniela Šolcová a Arian Tahzib. Čestné uznanie získala Diana Kráľová za príspevok Noc na Šrobárke.

V kategórii Krátky hraný film bol nominovaný príspevok Sapere Aude, ktorý pripravili Mikuláš Marko a Daniela Šolcová pod vedením Mgr. Aleny Palírovej. Medzi navrhovanými príspevkami bol aj krátky film Mice advice z autorskej dielne Matúš Sisol, Jakub Harvan, Patrik Matyáš a Vladimír Kundracik.

Členmi poroty boli Aneta Parišková, Patrik Pašš, Anton Szomolányi, Zora Hudíková a predsedníčkou poroty bola Petra Kolevská.

Marec bol veľmi úspešným mesiacom aj pre našich SOČ-károv

Najskôr si 7 odborných komisií vypočulo 23 obhajob skvelých prác SOČ. Najlepších 14 z nich potom postúpilo do Krajskej prehliadky, kde nás naozaj znamenite reprezentovali. Svedčia o tom aj výsledky: dve prvé miesta a dve tretie miesta.

Na treťom mieste sa umiestnili Bronislava Najvirtová (III.D) s prácou Uchovávanie ľudových tradícií v banských obciach Dolného Spiša a Viktória Bukatová (III.E) s prácou Mikroorganizmy v našich životoch.

Na prvom mieste, s postupom na Celoštátnu prehliadku, sa umiestnili Alexandra Piatková (III.C) s prácou Vplyv emocionálnej regulácie na prokrastináciu študentov stredných škôl a Samuel Juhász (IB DP1) s prácou Medzi mestom a vidiekom: Suburbanizácia a urbanizácia v meste Košice a jeho okolí so zameraním na obec Paňovce.

Srdečne blahoželáme všetkým reprezentantom a postupujúcim držíme palce.

Celoslovenské kolo ZENIT v elektronike — máme 3. miesto

Martin Mičuch obsadil skvelé 3. miesto v celoštátnom kole súťaže ZENIT v elektronike.

sa v SPŠ Jozefa Murgaša, Banská Bystrica uskutočnilo celoštátne kolo 40. ročníka súťaže ZENIT v elektronike. Našu školu reprezentoval Martin Mičuch v kategórii A určenej pre žiakov 3. a 4. ročníka stredných škôl a vyhral oscilometer za 3. miesto.

Súťaž pozostáva z troch blokov: 1) teoretická časť, 2) úvod do praktickej časti — komplexný projekt v oblasti elektronika a 3) praktická časť.

V rámci teoretickej časti súťažiaci odpovedali na 30 otázok z oblasti elektroniky.

Téma 40. ročníka bola „Meranie neelektrických veličín“, v rámci tejto témy súťažiaci realizovali e stavať tzv. referenčný teplomer. Súťažiaci návrh realizovali na PC a následne preniesli návrh z počítača na plošnú dosku foto cestou. Dosku vyleptali a osadili plošný spoj súčiastkami podľa elektronickej schémy. Zhotovené zapojenie oživili.

Účasť v súťaži je mimoriadne prínosnou skúsenosťou, ktorá vytvára priestor na sebarealizáciu žiakov, aplikáciu ich vedomostí získaných vo vyučovacom procese a ukážku odborných teoretických a praktických zručností.

Celoslovenské kolo ZENIT — Programovanie — máme 4. miesto

V dňoch sa v Banskej Bystrici konalo celoslovenské kolo programátorskej súťaže ZENIT v kategórii A.

Z celého Slovenska postúpilo len 8 žiakov a náš Eduard Lehocký (3.C) obsadil výborné 4. miesto, pričom na tretie mu chýbalo len máličko. K dosiahnutému výsledku mu gratulujeme.

Celoslovenské kolo Olympiády v informatike — máme úspešného riešiteľa

V dňoch sa v Bratislave konalo celoslovenské kolo Olympiády v informatike v kategórii A.

Našu školu reprezentoval Martin Marcinčák (4.C) a z 35 súťažiacich obsadil pekné 16. miesto. Navyše patril medzi 16 úspešných riešiteľov celoslovenského kola. K dosiahnutému výsledku mu gratulujeme.

Krajské kolo Olympiády v informatike — máme tri 3. miesta

Dňa sa konalo krajské kolo Olympiády v informatike v kategóriách A a B.

V kategórii A sa na 3. mieste umiestnil Martin Marcinčák zo 4.C. Martin zároveň postúpil aj na celoslovenské kolo, ktoré prebehne v dňoch .

V kategórii B, ktorá už nemá celoslovenské kolo, sa na delenom 3. mieste umiestnili Filip Findorák a Tomáš Sedlák z 2.C. Chlapci boli zároveň úspešnými riešiteľmi krajského kola. Na 7. mieste sa umiestnil Mark Takáč z 2.C.

Chlapcom k dosiahnutým výsledkom blahoželáme a Martinovi držíme palce na celoslovenskom kole.

Mladí IT experti si zmerali svoje sily vo finále súťaže Kockáči roka 2023

Tomáš Sedlák z 2.C (7. miesto), Šimon Sobek z 1.C (19. miesto) a ďalší finalisti, ktorí prešli dvoma kolami, v ktorých súťažilo 850 žiakov SŠ a ZŠ, si zmerali sily vo finále súťaže. Toto sa konalo v priestoroch Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Svoje schopnosti si preverili v kritickom myslení a počítačových schopnostiach.

Logické úlohy, excel a programovanie boli kombináciou, ktorá mala dokázať to, že mladí sa na počítačoch nielen hrajú, ale vedia na nich aj reálne pracovať.

Olympiáda v informatike

V dňoch (kategória A) a (kategória B) sa konalo školské kolo Olympiády v informatike. Na krajské kolo v kategórii A postúpili — Eduard Lehocký z 3.C a Martin Marcinčák zo 4.C. V kategórii B — Filip Findorák, Tomáš Sedlák a Mark Takáč, všetci z 2.C. Chlapcom blahoželáme a držíme palce na krajskom kole, ktoré sa uskutoční .

Krajské kolo ZENIT — programovanie — máme 1. a dve 3. miesta

Dňa sa konalo krajské kolo programátorskej súťaže ZENIT v kategóriách A a B. Naši študenti boli tento rok mimoriadne úspešní. V kategórii A sme mali 8 úspešných riešiteľov. Na 1. mieste sa umiestnil Eduard Lehocký (3.C), zároveň ako jediný z Košického kraja postúpil do celoštátneho kola. Na 3. mieste sa umiestnil Michal Hoľan (3.C), na 5. mieste Samuel Štefan (4.C) a na delenom 8. – 12. mieste sa umiestnili žiaci 4.C — Oliver Groma, Matúš Ďurian, Matej Juhásik, Daniel Kalakay a Ján Šimko.

V kategórii B sme mali dvoch úspešných riešiteľov. Na delenom 3. – 4. mieste sa umiestnili žiaci 1.C — Šimon Škombár a Šimon Sobek.

Všetkým úspešným riešiteľom blahoželáme a Edovi držíme palce v celoštátnom kole.

Krajské kolo ZENIT v elektronike — postup na celoslovenské kolo

Martin Mičuch skončil na 2. mieste a postúpil na celoslovenské kolo súťaže ZENIT v elektronike. V kategórii Webdeveloper skončil Oliver Groma na 4. mieste a Tomáš Sedlák na 5. mieste. V kategórii Grafik, Mikuláš Marko obsadil 5. miesto a Annamária Kecer 6. miesto.

Krajské kolá sa konali na SPŠE a na GTA v Košiciach. Všetkým blahoželáme!

Školské kolo programátorskej súťaže ZENIT

Dňa sa konalo školské kolo programátorskej súťaže ZENIT v kategóriách A a B. Naši študenti boli tento rok mimoriadne úspešní. Na krajské kolo v kategórii A postúpilo — 18 žiakov a v kategórii B — 12 žiakov.

Všetkým postupujúcim blahoželáme a držíme palce na krajskom kole, ktoré sa uskutoční .

Kategória A:

  1. Martin Marcinčák (4.C)
  2. Oliver Groma (4.C)
  3. Martin Mičuch (4.C)
  4. Eduard Lehocký (3.C)
  5. Michal Hoľan (3.C)
  6. Matej Juhásik (4.C)
  7. Daniel Kalakay (4.C)
  8. Ján Šimko (4.C)
  9. Jakub Harvan (3.C)
  10. Tomáš Grega (3.C)
  11. Damián Habina (3.C)
  12. Dominik Dudáš (3.C)
  13. Laura Dzobová (4.B)
  14. Jakup Petrik (3.C)
  15. Samuel Štefán (4.C)
  16. Matúš Ďurian (4.C)
  17. Jakub Mihál (3.C)
  18. Maroš Dudra (3.C)

Kategória B:

  1. Tomáš Sedlák (2.C)
  2. Dorián Lovič (1.C)
  3. Šimon Škombár (1.C)
  4. Ján Lévai (1.C)
  5. Filip Findorák (2.C)
  6. Šimon Sobek (1.C)
  7. Sofia Fuseková (2.C)
  8. Adrián Grendel (2.C)
  9. Samuel Filip (2.C)
  10. Michal Kostelník (2.C)
  11. Mark Takáč (2.C)
  12. Jakub Smolucha (2.C)

Code Challenge v spolupráci s košickou firmou Visma Labs

Dňa sa v spolupráci s košickou firmou Visma Labs uskutočnil na našej škole Code Challenge. Žiaci 2. ročníka informatickej triedy mali možnosť riešiť úlohy v programovacom prostredí PyCharm pod vedením nášho absolventa a v súčasnosti zamestnanca firmy Visma Labs Michala Angeloviča.

Počas trojhodinovej programátorskej výzvy si prešli úlohami rôznej obtiažnosti, ktoré boli pre nich pripravené. Na nich si nielen vyskúšali, overili a posunuli svoje schopnosti, ale navyše mohli odkonzultovať a vylepšiť svoje riešenia pod vedením človeka z praxe. Za pripravený workshop firme Visma Labs a Michalovi ďakujeme a budeme sa tešiť na ďalší.

Európska noc výskumníkov

Európska noc výskumníkov, festival vedy, sa tradične koná v posledný septembrový piatok. Jedinečné podujatie, ktorého cieľom je propagovať a priblížiť vedu zaujímavým spôsobom, sa tento rok konalo 29. septembra 2023 v priestoroch OC Optima. Okrem stánkov, ktoré prezentovali rôzne oblasti vedy a interaktívnym spôsobom približovali deťom, mladým, aj všetkým okoloidúcim tajomstvá nášho sveta, sa v rámci festivalu konal aj cyklus prednášok.

Sme veľmi hrdí, že jednu z prednášok mal aj náš žiak, Šimon Popovič z 1.E, so svojimi kamarátmi. Založil a podieľa sa na projekte „Veda v kocke“, ktorá pútavým spôsobom približuje rôzne oblasti vedy. Mladí nadšenci publikujú články, videá, a tak popularizujú a sprístupňujú vedu širokej verejnosti.

Šimona sme si prišli vypočuť a okrem toho, že sme sa my sami dozvedeli mnoho zaujímavého, sme mali aj výbornú teambuildingovú akciu. 1.E je na svojho vedca patrične hrdá, nechýbali transparenty ani veľký potlesk. Prajeme Šimonovi a jeho kamarátom ešte veľa skvelých nápadov a nech sa im v ich iniciatíve naďalej darí.

PALMA Junior v programovaní

Dňa 23. mája 2023 sa konalo tretie, a zároveň posledné kolo dlhodobej súťaže dvojčlenných družstiev PALMA Junior v programovaní. Našu školu reprezentovali chlapci z 2.C — Eduard Lehocký a Michal Hoľan, ktorí sa spomedzi 44 družstiev umiestnili na vynikajúcom 11. mieste a postup do finále im unikol len o 1,5 bodu. Do súťaže sa zapojili aj žiaci 1.C — Filip Findorák a Tomáš Sedlák, ktorí obsadili 16. miesto.

Chlapcom k dosiahnutému výsledku gratulujeme!

Deň plný vedy na PF UPJŠ

PF UPJŠ v Košiciach oslávila 60. výročie, a my sme boli pri tom. Študenti z triedy 2.D sa v piatok 26. mája 2023 zúčastnili podujatia Deň plný vedy organizovaného pre školy a verejnosť pri príležitosti osláv tohto významného jubilea.

Zasúťažili si v riešení sudoku, a vypočuli si zaujímavé prednášky: „Ako nám môže biofyzika pomôcť v 21. storočí“ a „Waves, Vibrations, Sounds and Melodies — Journey from Ear to Brain“. Taktiež si prezreli interaktívne stánky, z ktorých najväčší úspech mal stánok biológie so živými plazmi.

Databázová olympiáda — máme 1. a 2. miesto

Dňa 11. mája 2023 sa konala Databázová olympiáda. Našu školu reprezentovali chlapci z 3.C — Oliver Groma, Martin Mičuch a Martin Marcinčák. Všetci traja dosiahli vynikajúce výsledky. Oliver Groma sa umiestnil na vynikajúcom 1. mieste, Martin Mičuch na 2. mieste a Martin Marcinčák na 7. mieste. Chlapcom k dosiahnutému výsledku gratulujeme!

Python Cup 2023

Tomáš Sedlák z 1.C obsadil 1. – 41. miesto s percentilom 94,31 v programátorskej súťaži v jazyku Python, ktorá sa konala 19. apríla 2023. Súťaže sa zo žiakov našej školy zúčastnili Filip Findorák a Mark Takáč z 1.C.

Súťaž je určená je určená najmä žiakom, ktorí majú záujem o programovanie v jazyku Python s využitím jeho grafických možností výhradne iba pomocou modulov turtle a tkinter.

Girl’s Day vo firme Hotovo

Girl’s Day je celosvetový deň žien a dievčat v IT, koná sa každoročne v štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci. Podujatie je súčasťou osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT. Na Slovensku ho už od roku 2014 zastrešuje občianske združenie Aj Ty v IT. Cieľom podujatia je predstaviť svet IT a moderných technológií dievčatám vo veku 15 – 19 rokov a priblížiť im, aké možnosti štúdia, práce či podnikania im sektor ponúka. Tak IT organizácie, firmy aj univerzity otvárajú v tento deň svoje brány, aby stredoškoláčky na celom Slovensku mohli nahliadnuť do tohto dynamicky sa rozvíjajúceho sveta a na vlastné oči posúdiť možné budúce kariérne uplatnenie v sektore.

Zúčastnili sme sa Girl’s Day vo firme Hotovo. Bola to veľmi inšpiratívna akcia a dozvedeli sme sa veľa nového. Najviac sa nám páčili projekty, na ktorých firma Hotovo pracuje a vieme si predstaviť fungovanie v tejto firme. Určite odporúčame pre ostatné dievčatá a o rok sa plánujeme zúčastniť opäť.

Učiteľ zo Šrobárky medzi najlepšími

Dňa 10. marca 2023 v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu sa uskutočnil slávnostný akt odovzdávania ocenení 60 pedagógom z celého Slovenska. Veľkú medailu, Malú medailu a Ďakovný list sv. Gorazda odovzdal dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký.

Ocenenie pedagogickej práce nesúce meno svätého Gorazda je najvyšším prejavom uznania, aké môže pedagógom udeliť minister školstva a traduje sa od roku 1997.

Medzi ocenenými nechýbal ani pedagóg z Gymnázia na Šrobárovej ulici v Košiciach Ing. Ján Poradský, CSc. Za svoje mimoriadne pedagogické úsilie, nasadenie, vysoko profesionálny prístup k práci, ale aj vernosť pedagogickej profesii získal Ďakovný list svätého Gorazda. K významnému uznaniu Ing. Jánovi Poradskému, CSc. zo srdca blahoželáme a do ďalších rokov prajeme všetko najlepšie!

Krajské kolo Olympiády v informatike (kategória B)

Dňa 17. januára 2023 sa konalo Krajské kolo Olympiády v informatike (kategória B). Našu školu reprezentovali Eduard Lehocký z 2.C, ktorý obsadil 4. miesto a stal sa úspešným riešiteľom a Michal Hoľan takisto z 2.C, ktorý obsadil 5. miesto. Obom chlapcom gratulujeme k dosiahnutému výsledku a želáme veľa ďalších úspechov.

Krajské kolo Olympiády v informatike (kategória A) — máme 2. miesto

Dňa 17. januára 2023 sa konalo Krajské kolo Olympiády v informatike (kategória A). Našu školu úspešne reprezentoval Martin Marcinčák z 3.C. Stal sa úspešným riešiteľom, umiestnil sa na 2. mieste a postúpil na Celoslovenské kolo medzi 30 najlepších študentov z celého Slovenska. Celoštátne kolo sa uskutoční v marci. Martinovi budeme držať palce.

Olympiáda v informatike

V dňoch 15. novembra 2023 (kategória A) a 30. novembra 2023 (kategória B) sa konalo školské kolo Olympiády v informatike.

Na krajské kolo postúpili naši študenti Martin Marcinčák z 3.C (kategória A) a Eduard Lehocký a Michal Hoľan, obaja z 2.C (kategória B). Krajské kolo sa uskutoční 17. januára 2023. Chlapcom držíme palce.

Náš žiak Martin Mičuch medzi najlepšími stredoškolákmi v kraji

Symbolické ocenenie si v stredu 23. novembra 2022 z rúk predsedu KSK prevzalo 20 najúspešnejších žiakov stredných škôl.

Šrobárčan Martin Mičuch od prvého ročníka vynikal svojou bystrosťou, logickým myslením, ale najmä nadšením pre štúdium — nielen v škole, ale aj mimo nej. V triede je obľúbený vďaka svojej ochote pomôcť spolužiakom s náročnejšími úlohami, ale obdiv si získal aj kvôli svojej angažovanosti a zanietenosti v oblasti fyziky. Už v prvom ročníku reprezentoval našu školu na Turnaji mladých fyzikov, kde v individuálnom umiestnení skončil v celoslovenskom kole na 4. mieste a v tímovom umiestnení bol druhý. V úspechoch pokračoval aj v druhom ročníku, kde sa mu podaril krásny posun a s tímom obsadili 1. miesto v celoslovenskom kole. Dostal tak možnosť reprezentovať Slovensko a aj naše gymnázium na celosvetovom kole v Rumunsku.

Rovnako aktívne sa zapája aj do informatických súťaží Zenit programovanie (7. miesto v krajskom kole), sieťové technológie NAG (reprezentácia na celoslovenskom kole). V súťaži Robotický battle, ktorej sa zúčastňuje každý rok, získal prvé miesto v kategórii vlastný model. Veľmi zanietený je aj v oblasti matematiky, ale svoju šikovnosť dokazuje vo všetkých predmetoch. Martin zviditeľňuje gymnázium aj vo svojom osobnom voľne. V lete 2022 sa aktívne zapojil do Expedice Mars v Plzni, kde súťažil o účasť na simulácii misie na Mars a prebojoval sa až do finále. Skvelý úspech dosiahol aj v Talentovej Akadémii, ktorej finále sa konalo v laserových centrách ELI Beamlines a HiLase v Dolných Brežanoch. Na základe jeho výsledkov mu ponúkli stáž počas nasledujúcich letných prázdnin.

Martin je talentovaný, zanietený a aktívny študent, ktorý si dáva len tie najvyššie ciele a húževnato sa ich snaží napĺňať. Srdečne blahoželáme!

Máme dve tretie miesta v krajskom kole súťaže Zenit!

Eduard Lehocký (2.C) a Mikuláš Marko (3.B) získali 3. miesta v krajskom kole súťaže Zenit.

Na ďalších miestach sa umiestnili: Tomáš Sedlák (1.C) 4. a 5. miesto, Martin Mičuch (3.C) 6. miesto, Oliver Groma (3.C) 9. miesto a Annamaria Kecer (3.E) 8. miesto.

Krajské kolo súťaže sa konalo 23. a 24. novembra 2022 prezenčne na GTA v Košiciach a aj online. Súťaž „Zručnosť, elán, nápaditosť, invencia, tvorivosť“ je zameraná na programovanie, elektroniku a strojárstvo v 8 kategóriách určených žiakom SŠ, SOŠ a gymnázií. Cieľom je podpora a vyhľadávanie talentovaných a nadaných žiakov SŠ, rozvíjanie tvorivých kompetencií žiakov, odborno-teoretické vedomosti a odborno-praktické schopnosti a zručnosti v elektrotechnike a elektronike, programovaní a strojárstve.

Blahoželáme všetkým k výborným výsledkom!

Celoslovenské kolo súťaže Festival vedy a techniky — špeciálna cena poroty

7. a 8. novembra 2022 sa naši žiaci Martin Marcinčák (3.C) a Eduard Lehocký (2.C) zúčastnili jubilejného 25. ročníka súťaže Festival vedy a techniky organizovanej Asociáciou pre mládež, vedu a techniku (AMAVET).

Počas týchto dvoch dní sa Zážitkové centrum vedy Aurelium premenilo na výstavisko projektov mladých vedcov z celého Slovenska, ktorí pred porotou obhajovali výsledky svojej vedátorskej práce.

Tých najlepších čakali prestížne ceny — účasť na zahraničných súťažiach po celom svete.

Eduardovi sa podarilo so svojím projektom Zariadenie na monitorovanie kvality ovzdušia získať špeciálnu cenu poroty. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

Záverečná konferencia projektu SKHU IT EDUCATION

Dňa 12. októbra 2022 sa uskutočnila záverečná konferencia projektu SKHU IT EDUCATION s témou Deti a mládež sú naša budúcnosť. Aj preto sa na ne zameriaval projekt SKHU IT EDUCATION.

Cieľom projektu, ktorý implementovalo EZÚS Via Carpatia, s r.o. v spolupráci s mestom Košice a maďarským partnerom Infoklaszter, bolo prepájať školy s IT zamestnávateľmi za účelom zamerania sa na praktickú výuku pre ľahšiu zamestnateľnosť žiakov v oblasti zlepšovania STEAM zručností prostredníctvom Lego robotiky.

Cieľom tejto konferencie bolo zhrnutie výsledkov celého projektu — hraničné Lego robotické súťaže, LEGO camp, workshopy pre učiteľov a žiakov v oblasti Design thinkingu a EduScrum. Taktiež prebehli školenia učiteľov, ako využívať Lego sady vo vyučovacom procese. V rámci projektu boli školám Košického kraja odovzdané LEGO Education Spike robotické sety, WeDo LEGO robotické sady a doplnkové nadstavbové sady k rozšírenej práci v programovaní.

Som IT (prvé a druhé kolo)

Počas školského roka 2021/2022 prebehlo prvé a druhé kolo IT kurzov na Gymnáziu, Šrobárova 1, Košice a Gymnáziu, Poštová 9, Košice. Študenti 2. a 3. ročníka sa mohli bezplatne prihlásiť do jedného z troch IT kurzov, kde výuka prebiehala v jedenástich seminároch.

IT kurzy boli rozdelené podľa najžiadanejších IT oblastí — programovanie, webové technológie a správa operačných systémov. V programovaní sa učili programovací jazyk Python, ktorý je v súčasnosti hodnotený ako najperspektívnejší programovací jazyk na svete. Pri webových technológiách a operačných systémoch sa naučili robiť webové aplikácie pomocou nových technológií. Naučili sa aj ako si rozbehnúť vlastný IT biznis tak, ako to bolo v minulosti s firmami Google, Microsoft či Amazon. Po úspešnom absolvovaní IT kurzu absolventi získali certifikát v slovenskom aj anglickom jazyku, ktorý im pomôže naštartovať ich úspešnú kariéru. Naša najúspešnejšia absolventka už praxuje v IT firme, kde sa podieľa na vývoji veľkej webovej aplikácie na spracovanie verejných informácií. Ak máš záujem o počítače a nové IT technológie, aj ty sa môžeš zapojiť do tretieho kola IT kurzov. V prvom štartovacom kole sme mali 23 úspešných absolventov, pričom v druhom kole je ich už 36.

Daj vedieť, že aj ty si IT pozitívny a maj svoj prvý IT certifikát, ktorý ti pomôže otvoriť cestu do profesionálneho IT sveta.

Prvý ročník projektu IT Creativity Lab.

Prvý ročník projektu IT Creativity Lab. vrcholil súťažnou prehliadkou projektových aktivít. Zúčastnili sa ho dva naše tímy, ktoré predstavili svoje projekty.

Projekty prepojili informatiku a environmentálnu oblasť a ich výsledkom sú zariadenia na meranie kvality vody a kvality ovzdušia.

Ku krásnemu 3. miestu srdečne blahoželáme tímu, ktorý viedol Eduard Lehocký (2.C). Za reprezentáciu školy ďakujeme aj Martinovi Marcinčákovi (3.C), ktorý viedol druhý tím. Poďakovanie patrí aj spoločnosti Siemens Healthineers Slovakia a p. Ing. Jánovi Poradskému, CSc., ktorý chlapcov viedol.

Viac o projekte IT Creativity Lab., ktorý vznikol s podporou KSK, IT VALLEY a TUKE:

Jeden deň Šrobárčanom

Aj tento rok sme pripravili pre košických žiakov 7. a 8. ročníka (aprogeni) zo ZŠ Krosnianska 4 akciu, kde mohli vidieť, ako vyzerá život na našej škole.

Na jeden deň sa totiž stali Šrobárčanmi a aktívne sa zúčastnili netradičnej výuky cudzích jazykov a informatiky. Vyskúšali naše nové robotické sady LEGO Spike a naprogramovali „merač teploty“ pomocou Arduina.

Pre inšpiráciu im naši žiaci Martin Mičuch a Martin Marcinčák odprezentovali svoje aktivity z fyziky a informatiky.

Na záver ochutnali, ako chutí jedlo v našej školskej jedálni. Dúfame, že sa žiakom hodiny páčili a radi medzi nás opäť zavítajú.

Martin Mičuch z 2.C opäť zvíťazil!

Pred týždňom sa po takmer dvojročnej pauze uskutočnil jubilejný 10. ročník celoslovenskej súťaže Robotický battle. Súťaž, ktorá sa uskutočnila na Gymnáziu, Alejová 1 v Košiciach, bola plná napínavých súbojov a zaujímavých projektov.

V kategórii Vlastný model sme mali opäť možnosť vidieť nápadité a perfektne spracované projekty. Pre porotu bolo veľmi náročné určiť, ktorý z nich je ten najlepší. Avšak víťaz je len jeden! A tak si zlatú medailu domov odniesol Martin Mičuch so svojím projektom Hasič.

Celoštátne kolo súťaže NAG

Dňa 21. apríla 2022 sa uskutočnilo celoštátne kolo súťaže NAG — sieťové technológie. Našu školu reprezentovali žiaci 2.C — Oliver Groma, Martin Marcinčák a Martin Mičuch. Aj keď sa im v tejto náročnej súťaži nepodarilo prebojovať medzi elitu, i tak im ďakujeme za reprezentáciu školy a blahoželáme k dosiahnutému výsledku.

Košickí študenti si zmerali sily v programátorskej súťaži Hackathon

Team našich žiakov v zložení — Jozef Sabo, Erik Baksay (4.C), Eduard Lehocký a Michal Hoľan (1.C) sa zapojil do medzinárodnej súťaže v programovaní, ktorá sa konala 30. apríla (sobota) a 1. mája 2022 (nedeľa) v Košiciach. Sily si zmerali s inými mladými hackermi.

Do 3. ročníka súťaže Hack Košice 2022 sa zapojilo približne 150 študentov z rôznych krajín, 15 spoločností s technickým zameraním a 50 mentorov.

Z našich žiakov sa na spoluorganizovaní súťaže podieľali Ema Kyselová a Martin Dunca (3.D).

Šrobárka pre ukrajinské deti

Na Slovensko prišli v dôsledku vojnového konfliktu desiatky detí z Ukrajiny. Svoje ťažké chvíle si už zažili, a preto sa Šrobárka po humanitárnej zbierke rozhodla pokračovať v pomoci a otvorila im dvere s aktivitou programovanie LEGO robotov.

V stredu 13. apríla sme v popoludňajších hodinách na škole privítali ukrajinské rodiny a kým sa detičky venovali robotom a programovaniu, mamky si spolu s naším pánom kaplánom prezreli Dóm sv. Alžbety. Žiariace očká detí boli pre nás tou najlepšou odmenou a veríme, že aj takéto aktivity im pomáhajú vyrovnať sa s ťažkou situáciou a užívať si svoje detstvo.

So stretnutiami budeme raz týždenne pokračovať a privítame ďalšie detičky, ktoré vynútene prišli do novej krajiny a do nového života.

Krajské kolo Olympiády v informatike

Dňa 18. januára 2022 sa uskutočnilo krajské kolo Olympiády v informatike. Po dlhšej dobe sa nám tam opäť podarilo prebojovať a našu školu v kategórii B reprezentoval Martin Marcinčák z 2.C. Umiestnil sa na výbornom 4. mieste. Srdečne mu blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

Projekt IT Creativity lab

Projekt IT Creativity lab. vznikol z iniciatívy a spolupráce Košického samosprávneho kraja s Košice IT Valley.

Každá zo zapojených škôl má svojho partnera, dvojičku, spomedzi firiem Deutsche Telekom IT Solutions, Visma Labs, FPT Slovakia, GlobalLogic Slovakia a Siemens Healthineers.

Žiaci v spolupráci s mentorom z partnerskej firmy spolupracujú na realizácii zaujímavých projektov. Partnerom nášho gymnázia je spoločnosť Siemens Healthineers.

Dňa 17. februára 2022 sa uskutočnilo projektové stretnutie, na ktorom každá škola odprezentovala súčasný stav realizácie svojich projektov. Našu školu reprezentovali žiaci Jozef Sabo (4.C) a Martin Marcinčák (2.C) s podporou p. p. Ing. Jána Poradského, CSc.

Na stretnutí sa zúčastnili aj Ing. Slavomír Kožár, vedúci Odboru školstva KSK, zástupcovia firiem, Technickej univerzity Košice, zástupcovia škôl a Košice IT Valley.

V projekte je zapojených 5 gymnázií: Gymnázium P. J. Šafárika, Rožňava, Gymnázium Spišská Nová Ves, Gymnázium P. Horova, Michalovce, Gymnázium, Poštová 9, Košice, Gymnázium, Šrobárova 1, Košice.

Zenit v programovaní – krajské kolo

V dňoch 24. novembra a 25. novembra 2021 sa konal 38. ročník krajského kola súťaže Zenit v programovaní. Naši žiaci sa umiestnili na popredných miestach v rôznych kategóriách.

24. novembra 2021 v kategórii WebDeveloper Erik Baksay (4.C) skončil na 4. mieste a v kategórii Grafik Mikuláš Marko (2.B) na 5. mieste.

25. novembra 2021 v kategórii A súťaže Zenit sa z 20 postupujúcich z celého kraja umiestnila Klára Hirmanová (4.C) na 5. mieste a Jozef Sabo (4.C) na 6. mieste. Obaja boli úspešní riešitelia (z 20 bolo úspešných riešiteľov len 9).

V kategórii B sa z 15 postupujúcich z celého kraja umiestnil Martin Marcinčák (2.C) na 4. mieste a stal sa zároveň úspešným riešiteľom (z 15 ich bolo len 6 úspešných). Martin Mičúch (2.C) sa umiestnil na 7. mieste ako prvý neúspešný riešiteľ.

I keď do celoslovenského kola nepostúpili, žiakom k skvelým výsledkom vo veľmi náročnej súťaži blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.

Náš žiak Jozef Sabo medzi najlepšími študentmi v kraji

Symbolické ocenenie si v pondelok 22. novembra 2021 na Úrade Košického samosprávneho kraja prevzalo spolu 20 najúspešnejších žiakov stredných škôl.

Jozef sa počas štúdia aktívne zapája do rôznych informatických súťaží, v ktorých dosahuje výnimočné výsledky. K jeho najvzácnejším oceneniam patrí 2. a 3. miesto v celoslovenskom kole informatickej súťaže RBA — v kategórii vlastný model, 3. miesto v krajskom kole s postupom do finále a 3. miesto v celoštátnom finálovom kole programátorskej súťaže PALMA junior. Zabojoval tiež v medzinárodnom kole súťaže First Global a v celoslovenskom kole súťaže NAG 2021. Stal sa úspešným riešiteľom krajského kola súťaže v programovaní Zenit. Našu školu spolu s ďalšími tromi spolužiakmi výborne reprezentoval na súťažnej konferencii IT Akadémie. Na svojich dvoch projektoch pracovali cca 2 mesiace pod vedením zamestnancov zo spoločnosti GlobalLogic Slovakia, ktorí sa im venovali a boli ich mentormi počas ich cesty k úspechu. V silnej konkurencii tímov získali ocenenia za projekty Smart Šrobárka a Smart aquarium. V rámci Konferencie IT Akadémia v praxi, ktorú organizovala IT Akadémia, sa stali jedným z najlepších tímov, ktoré na konferencii prezentovali. Pracoval aj ako grafik školského časopisu Študentské slovo. Okrem technických súťaží sa predstavil ako výborný moderátor školských slávností.

Jožko, srdečne blahoželáme!

Edukatívne pomôcky LEGO® Education SPIKE™ Prime na Šrobárke

Naša škola sa zapojila do výzvy Zvyšovanie kvality vzdelávania v oblasti IT pre lepšiu uplatniteľnosť na trhu práce. Vďaka európskemu zoskupeniu územnej spolupráce Via Carpatia a podpory Košického samosprávneho kraja sme získali výpožičku 8 ks lego sád na obdobie 3 rokov. Vďaka týmto pomôckam vieme predstaviť žiakom informatiku hravou formou.

LEGO® Education SPIKE™ Prime kombinuje farebné stavebné prvky LEGO – herná zložka vzdelávania s ľahko použiteľným hardvérom a intuitívnym programovaním s jednotkami STEAMlearning – vzdelávacia zložka. Hodina, ktorá využíva tieto pomôcky, prináša žiakom okamžitý feedback a posilňuje spoluprácu nielen medzi učiteľom a žiakom, ale aj medzi žiakmi samotnými.

Medzinárodná výtvarná súťaž SAFEonLINE

V tomto roku vyhlásil EURid už druhý ročník medzinárodnej výtvarnej súťaže na tému kybernetickej bezpečnosti s názvom SAFEonLINE.

Súťažiaci sa môžu uchádzať o atraktívne ceny: svoje umelecké diela budú môcť vystaviť v centre Prahy a v ďalších dvoch európskych mestách, získať finančnú odmenu v hodnote 200 EUR a vytvoriť klip pre umelca pomocou profesionálnej belgickej audiovizuálnej produkčnej spoločnosti.

Do tohto ročníka sa zapojila aj Lara Mia Holéczyová, žiačka 2.C triedy, so svojím originálnym dielom na tému kyberšikany.

Jej súťažný príspevok nájdete pod číslom 17.

Dobyli sme RobotBattle

Naše dva tímy získali prvé a druhé miesto na celoslovenskej súťaži Robotický Battle na Gymnáziu, Alejová v Košiciach.

V kategórii Vlastný model prezentovali víťazný projekt RoboMaze Erik Macháček (3.C), Martin Mičúch a Martin Marcinčák (1.C). Projekt SmartAquarium predstavili Klára Hirmanová, Jozef Sabo a Erik Baksay (3.C) a obsadili krásne druhé miesto.

Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu!

3. kolo programátorskej súťaže PALMA – Junior

Dňa 26. mája 2021 sa uskutočnilo 3. kolo programátorskej súťaže PALMA – Junior, ktorú organizuje Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Súťažiaci musia v priebehu troch súťažných kôl preukázať svoju šikovnosť a vyriešiť často zložité programátorské úlohy.

O to viac nás teší úspech dvojice – Jozef Sabo a Erik Baksay (3.C). Chlapcom držíme naďalej palce a vo finálovom kole prajeme čo najlepšie umiestnenie.

Veľký úspech našich žiakov na celoslovenskej konferencii IT Akadémia v praxi

Náš tím v zložení Klára Hirmanová, Jozef Sabo, Erik Baksay a Erik Macháček sa zúčastnil na celoslovenskej súťažnej konferencii IT Akadémia v praxi.

Na svojich dvoch projektoch pracovali cca 2 mesiace pod vedením Tibora Radačovského a Matúša Rebiča zo spoločnosti GlobalLogic Slovakia, ktorí sa im venovali a boli ich mentormi počas ich cesty k úspechu. V silnej konkurencii tímov získali ocenenia za projekty Smart Šrobárka a Smart aquarium. V rámci Konferencie IT Akadémia v praxi, ktorú organizovala IT akadémia, sa stali jedným z najlepších tímov, ktoré na konferencii prezentovali.

Súťaž v 3D tlači

Hlavným cieľom súťažnej práce projektu IT AKADÉMIA v školskom kole je vytvoriť trojrozmerný model zdvíhacieho mosta Tower Bridge.
Model mosta by mal byť naprogramovaný tak, aby ho bolo možné vytlačiť na 3D tlačiarni. V školskom kole súťažili, Bianka Šimková z 4.C, Patrik Kišeda a Erik Baksay z 3.C.

Do celoštátneho kola postupuje Erik Baksay, ktorému blahoželáme k postupu.

Workshop Quantum Computing and Programming

Martin Marcinčák a Martin Mičuch sa 8. – 13. februára 2021 zúčastnili workshopu Quantum Computing and Programming organizovanom Qczech a slovakia.

Medzi slovenských koordinátorov patria aj naši absolventi Daniel Reitzner z FÚ SAV v Bratislave a Tomáš Samuely z UPJŠ v Košiciach.

Na workshope o kvantovom programovaní najprv preberali potrebnú matematiku (matice) a potom prešli ku kvantového programovaniu. Vytvárali jednoduché kvantové obvody a úlohy.

Postupne prešli ku zložitejším konceptom, ako je napr. kvantové previazanie a kvantová teleportácia. Pomocou nich vytvorili komunikačný protokol, ktorý posiela nedešifrovateľné dáta.

Skúsenosť s workshopom bola skvelá. Žiaci získali veľa nových poznatkov a odporúčajú ho každému, koho táto téma zaujíma.

PALMA – súťaž v programovaní

28. januára 2021 sa konalo 1. domáce kolo 19. sezóny súťaže v programovaní PALMA, ktorú organizuje PF UPJŠ v Košiciach a združenie STROM, a je určená žiakom SŠ.

S náročnými úlohami sa „popasovali“ aj žiaci našej školy, ktorí sa umiestnili nasledovne:

18. miesto – Martin Marcinčák a Martin Mičuch, 1.C
25. miesto – Jozef Sabo a Erik Baksay, 3.C
33. miesto – Bianka Šimková, 4.C

K dosiahnutému umiestneniu srdečne gratulujeme!

Aj Ty v IT – online workshop

ONLINE Aj Ty v IT workshop Základy 3D modelovania pre 3D tlač v spolupráci s veľvyslanectvom USA na Slovensku sa uskutočnil 22. januára 2021 v prostredí programu Autodesk s lektorom Petrom Štěpánkom.

Workshop prebiehal cez konferenčný nástroj Zoom a zúčastnilo sa ho spolu 16 žiakov z viacerých tried.

Druhá časť workshopu sa uskutoční 29. januára 2021.

ZENIT – súťaž zameraná na programovanie, elektroniku a strojárstvo

„Zručnosť, elán, nápaditosť, invencia, tvorivosť – to je ZENIT, súťaž zameraná na programovanie, elektroniku a strojárstvo. Jej cieľom je podpora a vyhľadávanie talentovaných a nadaných žiakov. Tohto roku sa krajské kolo súťaže konalo online formou 25. novembra 2020. Pravidelne sa do nej zapájajú aj naši žiaci, ktorí súťažia v rôznych kategóriách.

Školu reprezentovali títo žiaci: Mikuláš Marko (1.B) – ktorý obsadil 3. miesto v kategórii GRAFICKÝ DIZAJN, Martin Marcinčák (1.C) – 4. miesto, Martin Mičuch (1.C) – 5. miesto na základe získaných bodov, Jozef Sabo – 5. miesto v kategórii A a súťaže sa zúčastnila aj Bianka Šimková (4.C).

K dosiahnutým úspechom blahoželáme!

IT v praxi – projekt autonómny zberač lístia

Dňa 28. októbra 2020 sa v online prostredí Microsoft Teams uskutočnila súťažná konferencia.

Na konferencii IT v praxi v rámci IT Akadémie sa projekt autonómny zberač lístia nášho tímu dostal do finálovej osmičky prezentovaných projektov.

Tím Šrobárky súťažil v zložení: Ema Kyselová, René Stráňai, Marek Bomba a Hubert Holéczy. Autonómny zberač lístia je stále iba vo vývoji, ale pevne veríme, že raz bude zbierať lístie na našom multifunkčnom ihrisku.

3. miesto vo finálovom kole súťaže PALMA junior

Dňa 17. júna 2020 sa konalo (online) celoslovenské finálové kolo súťaže PALMA junior v programovaní.

Za našu školu zabojovali a ako tím sa umiestnili na 3. mieste žiaci z 2.C triedy Jozef Sabo a Erik Baksay. Za pekný výsledok ďakujeme a k dosiahnutému úspechu blahoželáme!

Tomáš Jusko opäť úspešný!

V dňoch 10. – 13. februára 2020 sa v priestoroch Strednej odbornej školy automobilovej v Košiciach uskutočnilo celoštátne kolo programátorskej súťaže ZENIT. Mimoriadne úspešným bol náš Tomáš Jusko, ktorý sa v konkurencii 15-tich súťažiacich z celého Slovenska umiestnil na vynikajúcom 4. mieste. K výsledku mu srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších skvelých výsledkov.

InfoUSA – workshop a prezentácia

Dňa 6. novembra 2019 sa naše študentky Michaela Gasparová, Bianka Šimková, Tamara Gecková, Klára Hirmanová, Viktória Kočišová, Sandra Ficzere, Sofia Výrostková a Sophia Tököly zúčastnili inšpiratívneho workshopu, ktorý sa konal pod záštitou Aj Ty v IT a Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Dievčatá si tu mohli overiť svoje jazykové i počítačové zručnosti pri programovaní pod vedením absolventiek Massachusetts Institute of Technology (MIT), štvrtej najlepšej univerzity v USA. Úspešná účasť na podujatí, ktorého cieľom bola tiež propagácia práce v IT sektore, svedčí o nesporných kvalitách našich budúcich IT špecialistiek.

V rámci predmetu anglická konverzácia sa 12. novembra 2019 naši študenti tretieho ročníka zúčastnili tiež zaujímavej prezentácie knižničného a informačného centra – InfoUSA v Košiciach. Najväčšiu pozornosť si získala prezentácia 3D tlačiarne, na ktorej sme si vytlačili malý darček. Zároveň sme využili možnosť ročnej bezplatnej registrácie a dozvedeli sa viac o možnostiach dobrovoľníckej spolupráce pri organizovaní pravidelných filmových, literárnych či konverzačných stretnutí.

This is 21: Priprav sa na 21. storočie

Úspešné Slovensko potrebuje ľudí s vedomosťami a zručnosťami pre život v 21. storočí. Preto vznikol projekt This is 21, ktorého cieľom je motivovať žiakov, aby sa neustále zdokonaľovali a využívali svoj potenciál.

V rámci neho sa 8. novembra 2019 vrátili na svoje bývalé stredné školy zaujímavé osobnosti, aby mladých ľudí motivovali a inšpirovali. Na našu školu prišiel náš absolvent Pavol Miroššay — výkonný riaditeľ Košice IT Valley, Alica Pavúková — líder oddelenia auditu poradenskej spoločnosti PwC na Slovensku a Ivan Hruška — riaditeľ GlobalLogic. Vo svojich pútavých vstupoch predstavili svoju profesionálnu cestu a zdôraznili, že dosiahnuť sa dá každá osobná méta, ak tomu predchádza systematická a cieľavedomá práca na sebe. Ďakujeme!

Návšteva Masarykovej univerzity v Brne

V dňoch 17. a 18. októbra 2019 sa výber žiakov z informatických tried zúčastnil exkurzie do Brna, kde navštívil Fakultu informatiky Masarykovej univerzity (FI MU). FI MU bola založená v roku 1994 ako prvá samostatná fakulta informatiky v Českej republike.

Počas exkurzie sme si prezreli priestory budovy, navštívili niekoľko dobre vybavených laboratórií a v laboratóriu počítačového spracovania češtiny nás dokonca privítal aj humanoidný robot Karel. Meno dostal podľa spisovateľa Karla Čapka, ktorý ako prvý použil slovo „robot“. Karel dokáže komunikovať v češtine a v angličtine a slúži na to, aby sa študenti zoznámili s technológiami z oblasti umelej inteligencie. Na fakulte študuje a pôsobí aj mnoho Slovákov. S niektorými sme sa aj osobne stretli pri prezentáciách, v ktorých nás oboznámili so študijnými odbormi a prezentovali nám možnosti a podmienky štúdia na Masarykovej univerzite, čo by nám malo pomôcť pri výbere následného štúdia na vysokej škole.

V programe exkurzie nechýbala ani návšteva centra mesta, kde sme mali rozchod a každý si ho mohol „užiť“ po svojom. Viacerí z nás neobišli dominantu Brna – Katedrálu sv. Petra a Pavla. Nezabudli na nás ani bývalí Šrobárčania, ktorí v Brne študujú, takže sme všetky informácie mali skutočne z prvej ruky.

22. ročník AMAVET-u

18. októbra 2019 sa konal už 22. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET. So svojou vedeckou prácou nás v krajskom kole reprezentoval Richard Fiedler zo 4.D s témou Moderné metódy tvorby korzetov.

Okrem výsledkov náročného výskumu, ktorý bol realizovaný v spolupráci s biomedicínskym pracoviskom TUKE, je súčasťou práce aj miniatúra korzetu vytlačená na našej šrobárskej 3D tlačiarni.

IT tábor Šrobárky 2019

V dňoch od 8. do 12. júla 2019 sa uskutočnil 7. ročník detského IT tábora Gymnázia na Šrobárovej ul. 1 v Košiciach s dennou dochádzkou. Zúčastnilo sa ho 28 žiakov 6. – 8. ročníka základných škôl. Program IT tábora a jeho jednotlivé činnosti pripravili a zabezpečili členovia vedenia Gymnázia, určení učitelia, ďalší zamestnanci Gymnázia, a ako inštruktori niekoľkí študenti našej školy. Gymnázium organizuje IT tábory vo svojich priestoroch v spolupráci so združeniami Košice IT Valley a Priatelia Šrobárky.

V pripravenom programe tábora sa striedali činnosti odbornej povahy s pohybovými, športovými a zábavnými aktivitami. Hlavnou náplňou boli atraktívne činnosti v oblasti informatiky: počítačová grafika, práca s 3D objektmi, 3D tlačiarňou a stavba a programovanie robotov zakončené súťažami. Odborný program dopĺňali zaujímavé činnosti v anglickom jazyku, debatný workshop, biologické pokusy a matematické objavovanie niektorých kombinatorických vlastností mnohostenov. Zaujímavý program absolvovali účastníci IT tábora v pripravenej exkurzii na TU Košice. Veľmi obľúbené a intenzívne bolo pestré pohybové a športové vyžitie (florbal, stolný tenis, ringo, basketbal, …), využívajúce priestorové a materiálne možnosti školy, ktoré bolo doplnené atraktívnymi športovými aktivitami na lezeckej stene v areáli školy. Mimoriadne zážitky mali účastníci tábora z celodenného výletu do Vysokých Tatier, v rámci ktorého niektorí zdolali Slavkovský štít.

Napriek tomu, že program tábora bol veľmi intenzívny a náročný, jednotlivé činnosti sa stretli s veľkým záujmom a účastníci tábora sa do nich zapájali s neustupujúcim nasadením a nadšením. IT tábor bol pre všetkých účastníkov zaujímavým prázdninovým týždňom a prispel k zvýšeniu záujmu účastníkov o informačné technológie a možno aj o Šrobárku.

„Robotické sady“ aj na Šrobárku…

Naše gymnázium sa stalo jednou z desiatich škôl v Košickom kraji, ktorým sa podarilo získať programovateľné lego stavebnice. V budúcnosti určite prispejú ku skvalitneniu a zatraktívneniu vyučovania informatiky, ku zlepšeniu praktických zručností žiakov a pomôžu podporiť aj záujem žiakov o programovanie.

Robotické sady odovzdali predseda KSK Ing. Rastislav Trnka a výkonný riaditeľ združenia Košice IT Valley Ing. Pavol Miroššay. Získali sme ich úspešným zapojením do výzvy Interreg V-A Slovensko – Maďarsko, Fond malých projektov pre východnú oblasť. Veľká vďaka patrí RNDr. Dagmar Klímovej, zástupkyni riaditeľky školy, a vyučujúcemu informatiky Ing. Jozefovi Vráblovi, ktorí vypracovali podklady pre zapojenie sa do tohto projektu.

Šrobárčan v Silicon Valley!

Náš žiak Ján Pavol Luby z 3.C je súčasťou tímu TalentumSAP, ktorý privítal na svojom úrade predseda košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Tento tím v Turecku bodoval v medzinárodnej robotickej súťaži First Lego League. V konkurencii 96 tímov z celého sveta obsadili fantastické tretie miesto! Vytvorili technológiu na vyčistenie oblečenia a textilu v podmienkach, aké majú kozmonauti vo vesmíre. Vďaka nominácii budú reprezentovať SR v Silicon Valley v kalifornskom San Jose. Srdečne blahoželáme!

Jeden deň Šrobárčanom

Je už tradíciou na našej škole, že pripravujeme otvorené hodiny pre žiakov základných škôl. Tentokrát mohli žiaci ZŠ Krosnianska 4 v Košiciach zažiť, ako to vyzerá na Šrobárke na hodine informatiky. Na jeden deň sa totiž stali Šrobárčanmi a aktívne sa zúčastnili vyučovania.

Žiakov čakalo kopec aktivít zameraných na robotiku, ako napríklad programovanie robota LEGO EV3 a humanoidného robota Nao. Vyskúšali si aj 3D modelovanie a tlač objektov na 3D tlačiarni. Je zrejmé, že práve informatika sa stáva predmetom, ktorý sa pod vedením našich skvelých informatikov dá učiť veľmi zaujímavou formou, ktorá prináša pozitívnu energiu do života našej školy. Dúfame, že sa žiakom zo ZŠ Krosnianska 4 otvorená hodina páčila a radi medzi nás opäť zavítajú.

Humanoidný robot NAO na Šrobárke

Súčasným lákadlom pre žiakov, ale aj veľkou zaujímavosťou pre kolegov je humanoidný robot NAO. Iniciátormi zapožičania robota sú pani riaditeľka Mgr. PaedDr. Frankovičová a veľký nadšenec tejto myšlienky Ing. Poradský, CSc., učiteľ informatiky. Humanoidného robota NAO nám požičala Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky.

Za zoznámenie sa s umelou inteligenciou takéhoto druhu ďakujeme doc. Ing. Františkovi Babičovi, PhD., prodekanovi FEI TUKE a výkonnému riaditeľovi IT Valley Ing. Pavlovi Mirossayovi, absolventovi našej Šrobárky. Naša škola už niekoľko rokov spolupracuje s IT Valley Košice. Táto užitočná kooperácia priniesla gymnáziu mnoho osožného – každoročnú pomoc pri tvorení programu v školskom letnom tábore, veľa podnetných inšpirácií v oblasti informatiky a pod.

Celoslovenská súťaž Robotický Battle (RBA)

V pondelok 3. júna 2019 sa na Gymnáziu na Alejovej ulici v Košiciach konala celoslovenská súťaž Robotický Battle (RBA), ktorej cieľom je motivovať začiatočníkov a stredne pokročilých žiakov základných a stredných škôl, aby sa venovali robotike. Súťažiaci sa mohli medzi sebou podeliť so svojimi skúsenosťami a od porotcov dostali cenné rady, v čom by sa mali zlepšiť v oblasti konštruovania, programovania, strategického plánovania a prezentácie svojho diela. Súťažili 1- až 3-členné tímy v 3 kategóriách: Racing, Robotická výzva a Vlastný model.

Našu školu reprezentovali 3 tímy v dvoch kategóriách. V kategórii Vlastný model bolo potrebné postaviť čo najzaujímavejší model s ľubovoľnou tematikou, ktorý musel zaujať porotu. Hodnotil sa vzhľad, konštrukcia, kreativita, funkčnosť, ale aj program a vlastná práca. V kategórii Racing sa malo skonštruovať čo najrýchlejšie a najobratnejšie auto, ktoré je schopné zdolávať rôzne prekážky na trati.

Šrobárčania sa v tvrdej konkurencii nestratili a získali veľmi pekné umiestnenia – Vlastný model (dron) – 3. miesto (Bianka Šimková, Stas Guskov, Jozef Sabo), Vlastný model (inteligentná križovatka) – 7. miesto (Erik Baksay, Erik Macháček, Adrián Winklemes), Racing (Jozef Obušek, Marek Bomba) kvalifikácia bez umiestnenia. Všetkým ďakujeme za reprezentáciu a srdečne blahoželáme!

Prax študentov v T-Systems

Štvrtok 30. mája a piatok 31. mája 2019 pokračovala prax žiakov 3.C a 3.D vo firme T-Systems. Čakal na nich pestrý program. Prvý workshop otvorila pútavá prednáška o rozdieloch medzi projektom a operáciou, spojená s jednoduchými a zábavnými aktivitami, ktoré celú problematiku lepšie vykreslili. Našim žiakom bol priblížený efektívny spôsob triedenia úloh, čo si mohli hneď aj na vlastnej koži vyskúšať. Tak dopodrobna prepracovaný postup varenia čaju snáď ešte nikdy nevideli. Všetkým skupinám sa ho podarilo uvariť vo vynikajúcom čase. Aktivita im ukázala, aká je spolupráca dôležitá.

V druhej časti spoznali naši žiaci každodennú pracovnú rutinu v tak veľkej firme, akou je práve T-Systems. Nasledoval Time managment a s ním ďalšia aktivita, ktorá ich presvedčila o tom, že čas sa dá ušetriť i správnym prečítaním zadania. Celý projekt bol najmä o komunikácii a precvičovaní si nemeckého jazyka. Finálnou bodkou za projektom bolo odovzdávanie certifikátov. Veríme, že pár informatikov z našich radov sa v budúcnosti stane súčasťou firmy T-Systems.

JUMP INTO JOB@TSSK Praktikum pre žiakov – 1. workshop

Dňa 21. mája 2019 pokračovala prax žiakov 3.C a 3.D v priestoroch firmy na Moldavskej ulici. Po úvodnej prednáške o firme T-Systems pokračovalo stretnutie aktivitami z oblasti finančnej gramotnosti. Žiaci však neostali iba pri teórii, ale svoje znalosti a kreativitu mali uplatniť v praktickej aktivite. Dostali podklady v nemčine o modelovej rodine, jej výdavkoch a ich úlohou bolo pripraviť jej rodinný rozpočet.

S projektom im svojimi radami a skúsenosťami pomáhali zamestnanci firmy T-Systems. Zaujímavá aktivita našim žiakom priblížila, aké dôležité je mať finančnú rezervu a svoje výdavky si obozretne naplánovať. Všetci pochopili, že ak si sami nezarobia, tak peniaze mať nebudú. Na záver prezentovali všetky skupiny svoje projekty v nemeckom jazyku.

JUMP INTO JOB@TSSK – Pracovné pohovory v T-Systems

V tomto školskom roku opäť realizujeme s výberom žiakov 3.C a 3.D projekt firmy T-Systems Slovakia a nášho gymnázia pod názvom JUMP INTO JOB@TSSK Praktikum pre žiakov. Projekt nadväzuje na tradíciu podpory vzdelávacích programov v T-Systems Slovakia, napĺňa stratégiu dostať jadro vzdelávania z firmy do škôl a univerzít, kam patrí.

Po absolvovaní projektu získa absolvent pohľad do moderného pracovného sveta, bude lepšie pripravený pre súčasné požiadavky trhu a zvýši svoju konkurencieschopnosť na trhu práce. Aktívnym používaním nemeckého a anglického jazyka (dokumenty, diskusia, prezentácie v cudzom jazyku) si žiaci zlepšujú svoje jazykové znalosti a ústne komunikačné schopnosti a zároveň je praktikum výbornou prípravou na jazykovú skúšku Sprachdiplom (DSD II, B2/C1).

Po prípravnej fáze (písanie životopisov a žiadostí o zamestnanie v nemčine) sa žiaci pripravovali na pracovné pohovory v nemčine, ktoré sa uskutočnili 7. mája 2019 v priestoroch firmy T-Systems. Žiaci tu v príjemnej atmosfére absolvovali autentický pracovný pohovor, ktorý sa im veľmi páčil a bol pre nich príležitosťou získať cenné skúsenosti z reálnej praxe.

Úspech na celoslovenskom kole NAG

Dňa 22. marca 2019 sa uskutočnilo celoslovenské kolo Networking Academy Games (NAG). Súťaže sa zúčastnilo 23 družstiev z rôznych odborných škôl a jediné gymnaziálne družstvo, ktoré tvorili naši žiaci z 3.C – Tomáš Jusko, Bruno Kočík a Tomáš Ličák. V rámci družstiev sa Šrobárčania v kategórii HS3 umiestnili na 10. mieste. V kategórii UNI – stredoškolskí študenti sa na 12. mieste umiestnil Tomáš Jusko. K úspechu našim žiakom srdečne blahoželáme!

IT ScienceLab na Šrobárke

Naše gymnázium ako IT Akadémia partner spolupracuje na rozšírenej úrovni, ktorá umožňuje využívanie ITScienceLab pre stredné školy.

V rámci vybavenia ITScienceLab boli na školu dodané pomôcky pre informatiku, biológiu, fyziku, geografiu, matematiku, počítačové systémy a siete, internet vecí a informatiku v prírodných vedách a matematike. Súčasťou laboratória sú napríklad – 3D tlačiareň, Arduina a Raspberry pre informatiku, Vernier pre chémiu a fyziku, meteostanica, mikroskopy. Tieto pomôcky majú pomôcť inovovať vzdelávanie v rámci Školských vzdelávacích programov so zameraním na aktualizáciu obsahu, metód a foriem výučby matematiky, informatiky, prírodovedných predmetov smerom k dôslednej a zmysluplnej implemetácii IKT nástrojov do vzdelávania.

Otvorená hodina matematiky a informatiky

Dňa 6. marca 2019 sme na našej škole uskutočnili otvorenú hodinu z matematiky a informatiky pre žiakov základných škôl.

Žiaci sa na hodine matematiky zaoberali hľadaním vyhrávajúcich stratégií v matematických hrách typu NIM. Objavovali ich kritické pozície a zistili, že bezprostredne súvisia s pojmom deliteľnosť.

Na hodine informatiky s nadšením tvorili a overovali program pre mikrokontrolér Arduino. Oboznámili sa tiež s tvorbou zariadení konštruovaných na báze Arduino našimi žiakmi, napr. s 3D tlačiarňou, humanoidným Šrobárčanom Šrobkom a dronom.

IT tábor 2018 pre žiakov základných škôl mal úspech

V dňoch od 9. júla do 13. júla 2018 sa uskutočnil 6. ročník detského IT tábora Gymnázia na Šrobárovej ul. 1 v Košiciach s dennou dochádzkou pre žiakov 6. – 8. ročníka základných škôl, na ktorom sa zúčastnilo 32 žiakov. Program IT tábora a jeho jednotlivé činnosti pripravujú a zabezpečujú členovia vedenia Gymnázia, určení učitelia, ďalší zamestnanci Gymnázia a ako inštruktori niekoľkí študenti Gymnázia (a v tomto ročníku aj nemecký lektor). Gymnázium organizuje IT tábory vo svojich priestoroch v spolupráci so združeniami Košice IT Valley a Priatelia Šrobárky. V pripravenom programe tábora sa striedali činnosti odbornej povahy s pohybovými, športovými a zábavnými aktivitami. Hlavnou náplňou boli atraktívne činnosti v oblasti informatiky: práca s 3D objektmi, 3D tlačiarňou a stavba a programovanie Lego robotov zakončené súťažou. Odborný program dopĺňali zaujímavé činnosti v anglickom a nemeckom jazyku, chemické a biologické pokusy a matematické zoznámenie sa s dvojkovou sústavou a s vyhrávajúcimi stratégiami v matematických hrách. Zaujímavý program absolvovali účastníci IT tábora v pripravenej exkurzii na TUKE. Veľmi obľúbené a intenzívne bolo pestré pohybové a športové vyžitie (florbal, stolný tenis, bedminton, basketbal) využívajúce priestorové a materiálne možnosti Gymnázia, ktoré bolo doplnené atraktívnymi športovými aktivitami na lezeckých stenách v areáli školy aj v boulderovom klube v Košiciach. Mimoriadne zážitky mali účastníci tábora z celodenného výletu do Vysokých Tatier, v rámci ktorého sa peši dostali zo Štrbského Plesa k Vodopádu Skok a zdolali sedlo Bystrá lávka. Napriek tomu, že program tábora bol veľmi intenzívny a náročný, jednotlivé činnosti sa stretli s veľkým záujmom a účastníci tábora sa do nich zapájali s neustupujúcim nasadením a nadšením. IT tábor bol pre všetkých účastníkov zaujímavým prázdninovým týždňom a prispel k zvýšeniu záujmu účastníkov o informačné technológie a možno aj o Šrobárku.

Odborná prax žiakov v T-Systems

V maturitnom týždni od 28. mája do 1. júna 2018 sa 15 žiakov z 3.C zúčastnilo praktického vyučovania formou odbornej praxe vo firme T-Systems. Cieľom bolo nadobudnutie a rozšírenie teoretických vedomostí a zručností. Naši žiaci sa počas praxe oboznámili s komplexom činností podniku, prakticky ich spoznali a taktiež pod vedením povereného pracovníka – inštruktora vykonávali cvičnú prácu, počas ktorej si rozširovali svoje vedomosti a zlepšovali komunikačné kompetencie v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku. Denná pracovná doba bola v rozsahu 6 hodín. Na záver získali certifikát.

Prax v T-Systems – Pracovné pohovory

Po prípravnej fáze žiakov (písanie životopisov a žiadostí o zamestnanie v nemčine) sa žiaci pripravovali na pracovné pohovory v nemčine, ktoré sa uskutočnili 19. a 20. apríla 2018 v priestoroch firmy T-Systems. Každý žiak absolvoval v príjemnej atmosfére autentický pracovný pohovor, ktorý bol pre nich príležitosťou získať cenné skúsenosti z reálnej praxe.

Girl’s day – fotosúťaž „Môj skvelý IT deň“

Počas Girl’s day prebiehala fotosúťaž na tému „Môj skvelý IT deň“. Z našej školy sa Girl’s day zúčastnili žiačky 1.B Patrícia Koleničová, Viktória Barnová, Alžbetka Strompová a Barbora Rusznáková z 3.A. Girl’s day je určený pre všetky stredoškoláčky a jej hlavným cieľom je prezentovať im, ako funguje práca v IT sektore. Na celom Slovensku sa do projektu zapojilo 40 spoločností, ktoré u seba prijmú dievčatá a formou workshopov, diskusií, prehliadok priestorov, im sprostredkujú blízky kontakt s ich každodenným fungovaním. Záštitu nad tohtoročným Girl’s day prevzal prezident Slovenskej republiky, p. Andrej Kiska.

Ocenenie Ing. Poradského, CSc. pri príležitosti Dňa učiteľov

Pri príležitosti Dňa učiteľov ocenil KSK dvadsaťdva pedagogických zamestnancov stredných škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ktorí sa významnou mierou podieľali na výchove a vzdelávaní študentov. Ďakovný list za zodpovednú pedagogickú, ale aj manažérsku a organizačnú prácu si prevzal aj profesor nášho Gymnázia, Ing. Ján Poradský, CSc.

Získali sme 2. miesto kategórie Teamwork súťaže First Lego League

Žiaci 1.C získali 2. miesto kategórie Teamwork a 5. miesto v kategórii Výskumná úloha. Blahoželáme žiakom: Sára Venglarčiková, Filip Gotsch, Jozef Obušek, Braňo Kotúč, Ľudovít Širák, Jakub Bidulský a Patrik Früštök z 1.C a Sandra Ficzere z 2.C. Ďakujeme aj Jánovi Lubymu z 2.C z tímu Talentum za pomoc a usmernenie pri príprave na súťaž.

IT tábor 2017 sa skončil, prezrite si ho vo výbere z fotografií

V dňoch od 10. do 14. júla 2017 sa uskutočnil 5. ročník detského IT tábora s dennou dochádzkou pre základných škôl. V pripravenom programe tábora sa striedali činnosti odbornej povahy s pohybovými, športovými a zábavnými aktivitami. Hlavnou náplňou boli atraktívne činnosti v oblasti informatiky: práca s multimédiami, tvorba trojrozmerných objektov a ich tlač 3D tlačiarňou a programovanie Lego robotov. Odborný program dopĺňali zaujímavé fyzikálne a biologické pokusy a riešenie vyhrávajúcich stratégií v matematických hrách.

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT