Archív – Geografia

Exkurzia Imuna Šarišské Michaľany a SlovTan Contract Liptovský Mikuláš

V rámci predmetu geografie sa aj triedy 2.A a 2.C v tomto školskom roku venovali učivu Priemysel Slovenska. Rozhodli sme sa navštíviť a spoznať výrobu v dvoch priemyselných odvetviach, vo farmaceutickom a kožiarskom priemysle.

Firma Imuna Šarišské Michaľany sa špecializuje napríklad na výrobu tekutých liekových foriem (infúzne, irigačné, dialyzačné), ktorých výrobu sme mali možnosť vidieť. Prekvapili nás prísne a premyslené hygienické podmienky, v ktorých sa proces realizuje. Po prehliadke sme sa autobusom presunuli do Liptovského Mikuláša, kde sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedna spoznávala historické centrum a jeho pamiatky (súdnu sieň v múzeu, kde bol údajne súdený Jánošík a miestnu synagógu).

Druhá skupina bola na prehliadke kožiarskeho závodu. Viac ako 300 zamestnancov spracúva denne 100 ton surových hovädzích koží, ročne približne 34 tisíc ton. Produkty závodu môžeme po ich ďalšom spracovaní nájsť v luxusných autách (asi 60 % produkcie), lietadlách, vyrába sa z nich luxusná obuv, kožené kabelky a pod. Jednou zo špecialít slovenského SlovTanu je spracovanie koží z kengúr. Vyrábajú sa z nich najmä kopačky pre svetové športové značky. Ďakujeme obom spoločnostiam a ich pracovníkom, že nám umožnili navštíviť a vidieť proces výroby.

Návšteva Zborovského hradu

V sobotu 26. októbra 2019 sme sa v rámci predmetu geografia vybrali na Zborovský hrad. Bolo by na škodu informácie získané na hodinách nevidieť priamo v teréne. Hrad sa nachádza v okrese Bardejov a stále na ňom prebiehajú rekonštrukčné práce. Výstup nie je náročný, preto odporúčame každému navštíviť tohto miesto.

V tomto školskom roku nás čakajú aj ďalšie výlety aj do Belianskej jaskyne a Morské oko. Pozývame všetkých. Ako motivácia nech poslúžia priložené fotografie.

Exkurzia – Silická planina

Pre seminaristov z geografie sme v spolupráci s Ústavom geovied Fakulty BERG TU zorganizovali exkurziu na Silickú planinu. Vďaka odbornému výkladu sme sa dozvedeli základné informácie o geologickej stavbe, geomorfológii a ochrane prírody a krajiny v Národnom parku Slovenský kras.

Spoznali sme vápence, horniny tvoriace podstatnú časť tohto krasového územia, krasové javy – jaskyne, priepasti, krasové jamy, škrapy a krasové doliny. Deň sme si užili aj vďaka krásnemu počasiu. Exkurzia prebehli s odborným výkladom pracovníkov Ústavu geovied Fakulty BERG TU v Košiciach, Ing. R. Farkašovského, PhD., a doc. Ing. S. Jacka, PhD., za čo im ďakujeme.

Exkurzia za umením – Taliansko 2019

Všetci priaznivci umenia a kultúry na Šrobárke sme zavŕšili tento školský rok poznávacou exkurziou do Talianska. Počas 6 dní sme navštívili miesta veľkého kultúrno-historického diania a centrá niekdajšieho umeleckého života.

Vo Florencii, kolíske renesancie, sme obdivovali krásu Brunelleschiho architektúry (Dóm Santa Maria del Fiore), sochárske skvosty Michelangela (socha Dávida), Giottove fresky v Bazilike Santa Croce, spolu s náhrobkami najväčších dejateľov Talianska. Zároveň v deň našej návštevy Florencie Taliansko smútilo a lúčilo sa s veľkou osobnosťou svetového filmu – režisérom Francom Zeffirellim, čoho sme boli svedkami.

Pravú taliansku atmosféru nám ponúklo mestečko Lucca, známe ako „mesto 100 kostolov“ a rodisko hudobného skladateľa Giacoma Pucciniho. V Pise na Námestí zázrakov sme zažili skutočný vizuálny zázrak v podobe Katedrály Nanebovzatia Panny Márie, Baptistéria sv. Jána a neopakovateľnej Šikmej veže, ktorú sme aj my ako praví turisti na svojich fotosnímkach pridŕžali, aby nespadla. A keďže „všetky cesty vedú do Ríma“, tak aj našu exkurziu sme zavŕšili v tomto večne pulzujúcom meste. Tu sme s úžasom obdivovali pamiatky staroveku – Koloseum, Pantheon, Forum Romanum, viťazné stĺpy i oblúky, zdanlivú vyčerpanosť z horúceho talianskeho slnka zaháňali príjemne chladivým pocitom v stredovekých či barokových bazilikách, ktoré nám odkryli svoju mozaikovú krásu alebo veľkoleposť sochárskeho umenia. Neopakovateľné čaro talianskej metropoly sme si vychutnali na Španielskych schodoch, pri Berniniho Fontáne štyroch riek na Piazza Navona či magickej Fontáne di Trevi. Vyvrcholením nášho putovania za umením boli Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka, kde sme s úžasom obdivovali dielo génia Michelangela Buonarrotiho a so zatajeným dychom vnímali hĺbku stvorenia i zániku všetkého (Pieta, Stvorenie sveta, Posledný súd).

Úchvatné Taliansko si získalo naše šrobárske srdce a my pevne veríme, že na miesta, ktoré sme navštívili, sa opäť raz vrátime.

Expedícia po Južnej Európe

Nezabudnuteľné školské zážitky sa nám, žiakom, podarilo nadobudnúť počas 10-dňovej expedícii po Južnej Európe s pedagogickým dozorom Mgr. Danou Starostovou, RNDr. Mariannou Prokaiovou, PhD. a Mgr. Marekom Coroničom. Počas týchto dní sme precestovali päť krajín a videli mnoho zaujímavých miest, pamiatok, ale aj krásy prírody.

Páčilo sa nám spojenie moderných miest ako Nice, Saint Tropez a Monako, s historickými prvkami Barcelony, Predjamského hradu, doplnené o prírodné úkazy Plitvických jazier a Postojnskej jamy. Miestni sprievodcovia v Španielsku a v Monaku nás previedli najkrajšími časťami týchto miest a doplnili výklad o vlastné skúsenosti, a tak sme z každého miesta vyťažili maximum. Napríklad v Barcelone sme videli nielen historickú časť mesta (La Rambla, Sagrada Familia, Basilica Santa Maria del Mar), ale taktiež sme mali možnosť vidieť štadión Camp Nou, alebo aj kláštor Montserrat.

Možnosť vidieť historické pamiatky, zažiť miestnu kultúru a ochutnať národné jedlá bola neoceniteľná skúsenosť. Voľný čas sme trávili so spolužiakmi a kamarátmi z iných tried na plážach Azúrového pobrežia vo Francúzsku a Španielsku. Na tento výlet určite nezabudneme a na mnohé z miest sa určite ešte raz vrátime!

Spoznávali sme geografiu mesta v centre Košíc

Poloha školy v historickom centre nás nabáda k tomu, aby sme realizovali vyučovacie hodiny v meste. Aj preto sme tak urobili na našej poslednej vyučovacej hodine v tomto školskom roku s prvákmi.

Žiaci sa na Hlavnej ulici rozdelili do skupín a dostali pokyny od pani profesorky. Do aktivít bola zapojená i technika. Najprv mali urobiť fotografiu Štátnej vedeckej knižnice presne z miesta, ako bola vytvorená kedysi. Robili sme fotografie zvierat, stromov a autobusových príchodov a odchodov. Kedy ráno prichádza na Námestie osloboditeľov prvá 32?

O pár krokov ďalej nás čakali potraviny „Fajne“ a v nich sme mali zistiť odkiaľ pochádzajú uhorky, paradajky, …? Zo Slovenska, Talianska či Španielska? A to ešte nie je všetko. Predstavte si, že sa ocitnete v cudzine a máte iba domácu menu. Koľko peňazí máte v skutočnosti, ak vezmete do úvahy koruny, doláre či kuny? V závere sme hľadali cudzinca, ktorého sme sa pýtali na dôvody pobytu na Slovensku. Zistili sme, že mnohí prišli kvôli hokejbalovým majstrovstvám sveta, filmovému festivalu, či štúdiu. Viac vám napovedia naše fotografie.

Postup do celoslovenského kola SOČ

Dňa 5. apríla 2019 sa konalo krajské kolo stredoškolskej odbornej činnosti, kde nás v odbore Životné prostredie, geografia, geológia úspešne reprezentovala Sophia Tököly z 3.B, ktorá sa umiestnila na krásnom 2. mieste a postupuje do celoslovenského kola. Srdečne blahoželáme!

IT ScienceLab na Šrobárke

Naše gymnázium ako IT Akadémia partner spolupracuje na rozšírenej úrovni, ktorá umožňuje využívanie ITScienceLab pre stredné školy.

V rámci vybavenia ITScienceLab boli na školu dodané pomôcky pre informatiku, biológiu, fyziku, geografiu, matematiku, počítačové systémy a siete, internet vecí a informatiku v prírodných vedách a matematike. Súčasťou laboratória sú napríklad – 3D tlačiareň, Arduina a Raspberry pre informatiku, Vernier pre chémiu a fyziku, meteostanica, mikroskopy. Tieto pomôcky majú pomôcť inovovať vzdelávanie v rámci Školských vzdelávacích programov so zameraním na aktualizáciu obsahu, metód a foriem výučby matematiky, informatiky, prírodovedných predmetov smerom k dôslednej a zmysluplnej implemetácii IKT nástrojov do vzdelávania.

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT