Aktivity – Geografia

Marec bol veľmi úspešným mesiacom aj pre našich SOČ-károv

Najskôr si 7 odborných komisií vypočulo 23 obhajob skvelých prác SOČ. Najlepších 14 z nich potom postúpilo do Krajskej prehliadky, kde nás naozaj znamenite reprezentovali. Svedčia o tom aj výsledky: dve prvé miesta a dve tretie miesta.

Na treťom mieste sa umiestnili Bronislava Najvirtová (III.D) s prácou Uchovávanie ľudových tradícií v banských obciach Dolného Spiša a Viktória Bukatová (III.E) s prácou Mikroorganizmy v našich životoch.

Na prvom mieste, s postupom na Celoštátnu prehliadku, sa umiestnili Alexandra Piatková (III.C) s prácou Vplyv emocionálnej regulácie na prokrastináciu študentov stredných škôl a Samuel Juhász (IB DP1) s prácou Medzi mestom a vidiekom: Suburbanizácia a urbanizácia v meste Košice a jeho okolí so zameraním na obec Paňovce.

Srdečne blahoželáme všetkým reprezentantom a postupujúcim držíme palce.

Geografická olympiáda – krajské kolo

V sa na Ústave geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ uskutočnilo krajské kolo geografickej olympiády. Naša škola mala zastúpenie v každej kategórii. Všetci zúčastnení sa stali úspešnými riešiteľmi.

Najlepšie sa umiestnila Tímea Kováčová z 2.E (5. miesto), ktorá obhajovala prácu o živote málo početných národoch v Etiópii. Ďakujeme za reprezentáciu školy.

Populárny kvíz na Šrobárke

Predstavte si plnú aulu našej školy v jeden štvrtok popoludní. Troj – päťčlenné tímy študentov, študentiek, profesorov a profesoriek sa skláňajú nad stolom, radia sa, odpovedajú na otázky, ktoré im dajú kvízmajsterky. Koľko krčných stavcov má žirafa? Ako vyzerá plemeno psa hovawart? Ktorá speváčka získala najviac Grammy?…

História, biológia, geografia, matematika, hudba, šport, film a mnohé ďalšie. Spolu 50 otázok pre našich zúčastnených znamenalo 90 minút zábavy, získania nových poznatkov a spoločne stráveného času. Ďakujeme všetkým zúčastneným a srdečne Vás pozývame na ďalšie kolo.

Umiestnenia:

1. miesto — tím Všetky štyri a ja: Lenka Ondášová, Ema Lorencová, Pavlína Janeczková, Lukáš Csontos (všetci 4.B)

2. miesto — tím Novotnej zlatíčka: Tímea Kováčová, Nina Hažlinská, Katarína Šebáková, pp Zuzana Novotná

3. miesto — tím Teória chaosu: Denisa Tóthová, Zina Hluchá, Michaela Pogányová, Ján Lévai, pp Ladislav Spišiak.

Prázdninový fotopríbeh 2023

Aj v tomto školskom roku sme pre žiačky a žiakov pripravili školskú geografickú súťaž s názvom Prázdninový fotopríbeh. Podstatou súťaže je spracovať svoje cestovateľské zážitky z prázdnin do podoby videa alebo prezentácie. Obsahom sú vlastné fotografie a originálne postrehy a komentáre.

Najlepšou prácou v kategórii video sa stala práca Nelly Švídovej z 1.D. Nelly do svojho videa okrem vlastných mini videí, vložila aj mapy, vlastné popisy a pridala geografické zaujímavosti o svojich cestách po vybraných talianskych mestách a Gdaňsku. V kategórii prezentácia prvé miesto získala Diana Szabadošová z 1.A, ktorá nás previedla rôznymi lokalitami Slovenska a Európy. Na 2. mieste sa umiestnila práca o Nórsku, ktorú vypracoval Šimon Sobek z 1.C. Tretie miesto sme udelili Mirke Pastorovej z 1.E s videom o rôznych miestach Slovenska. Blahoželáme.

Ďakujeme za účasť všetkým zapojeným. Máme radosť, že podporujete našu snahu viesť vás k tvorivosti, originalite a angažovanosti. Tešíme sa na vaše zážitky o rok.

Astronomický večer na Šrobárke

V pondelok sme na Šrobárke zažili nezabudnuteľný Astronomický večer. Pod vedením krúžku ZAFYR — zaujímavé fyzikálne rozpravy a vďaka ďalekohľadom, ktoré si priniesli do školy naši žiaci Martin Mičuch z 4.C a Zina Hluchá z 1.B sme v pokojných večerných hodinách sledovali tajomstvá hviezd a planét.

Objavovali sme hmloviny, súhvezdia, vrátane Cassiopei, Persea a Pegasa, a s úžasom sme sledovali pôsobivú planétu Jupiter a jeho mesiace či prstence planéty Saturnu. Tým sme ešte hlbšie prenikli do fascinujúceho sveta astronómie. V rámci programu sme si vypočuli veľmi zaujímavú prednášku Martina Mičucha o vzniku astronómie. Jeho vášeň a znalosť tejto oblasti nás vtiahli do sveta hviezd a galaxií.

Bolo to nielen vzdelávacie, ale aj inšpiratívne stretnutie pre všetkých prítomných. Astronomický večer na Šrobárke nám otvoril oči pre krásy nočnej oblohy a ukázal, že vesmír je plný tajomstiev, ktoré stojí za to objavovať. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na tejto nezabudnuteľnej udalosti!

Návšteva Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva

Dňa navštívili triedy 1.B a 1.C spolu vlakom Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. V múzeu videli mnoho zaujímavých interaktívnych výstav a dozvedeli sa viaceré fakty, ako napríklad: čo sa skrýva v hlbinách Zeme, aké sú lokality svetového a prírodného dedičstva v SR, ochrana prírody v priereze času. V časti životné prostredie sa študenti zamysleli nad tým, čo sa môže stať, ak nezmeníme svoj prístup k životnému prostrediu.

Prehliadku zakončili výstupom na vyhliadkovú vežu, kde videli celý Liptovský Mikuláš ako na dlani.

Kamposlovensku a naša Šrobárčanka Alex

Súčasťou nového internetového hitu Kamposlovensku sú mladí Košičania, Martin a naša žiačka Alex Novotná. Cestujú po Slovensku a na sociálne siete pridávajú príspevky ukazujúce ich zážitky a krásy našej krajiny. O svojom projekte a skúsenostiach prišli porozprávať našim druhákom na hodinu geografie. Držíme im palce. Sú to inšpiratívni mladí ľudia.

Európska noc výskumníkov

Európska noc výskumníkov, festival vedy, sa tradične koná v posledný septembrový piatok. Jedinečné podujatie, ktorého cieľom je propagovať a priblížiť vedu zaujímavým spôsobom, sa tento rok konalo 29. septembra 2023 v priestoroch OC Optima. Okrem stánkov, ktoré prezentovali rôzne oblasti vedy a interaktívnym spôsobom približovali deťom, mladým, aj všetkým okoloidúcim tajomstvá nášho sveta, sa v rámci festivalu konal aj cyklus prednášok.

Sme veľmi hrdí, že jednu z prednášok mal aj náš žiak, Šimon Popovič z 1.E, so svojimi kamarátmi. Založil a podieľa sa na projekte „Veda v kocke“, ktorá pútavým spôsobom približuje rôzne oblasti vedy. Mladí nadšenci publikujú články, videá, a tak popularizujú a sprístupňujú vedu širokej verejnosti.

Šimona sme si prišli vypočuť a okrem toho, že sme sa my sami dozvedeli mnoho zaujímavého, sme mali aj výbornú teambuildingovú akciu. 1.E je na svojho vedca patrične hrdá, nechýbali transparenty ani veľký potlesk. Prajeme Šimonovi a jeho kamarátom ešte veľa skvelých nápadov a nech sa im v ich iniciatíve naďalej darí.

Deň plný vedy na PF UPJŠ

PF UPJŠ v Košiciach oslávila 60. výročie, a my sme boli pri tom. Študenti z triedy 2.D sa v piatok 26. mája 2023 zúčastnili podujatia Deň plný vedy organizovaného pre školy a verejnosť pri príležitosti osláv tohto významného jubilea.

Zasúťažili si v riešení sudoku, a vypočuli si zaujímavé prednášky: „Ako nám môže biofyzika pomôcť v 21. storočí“ a „Waves, Vibrations, Sounds and Melodies — Journey from Ear to Brain“. Taktiež si prezreli interaktívne stánky, z ktorých najväčší úspech mal stánok biológie so živými plazmi.

Celoštátne kolo Geografickej olympiády

Počas posledného aprílového víkendu sa v Bratislave v priestoroch Gymnáziu L. Sáru konalo celoštátne kolo Geografickej olympiády. Našu školu tam úspešne reprezentovali dvaja žiaci: Erik Eiben a Daniel Kalakay, obaja z 3.C triedy, sa stali úspešnými riešiteľmi. V kategórii B samostatných prác sa D. Kalakay umiestnil na 7. mieste a E. Eiben skončil vo vedomostnom, praktickom a multimediálnom teste na 13. mieste.

Blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

Krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti

Dňa 31. marca 2023 sa na SPŠ dopravnej v Košiciach konalo krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Našu školu reprezentovali študenti v rôznych odboroch.

V odbore Matematika, fyzika, štatistika obsadil Martin Mičuch (3.C) krásne 2. miesto, konzultantkou mu bola RNDr. Lucia Gálisová, PhD. V tom istom odbore obsadil Martin Dunca (4.D) 3. miesto, spolupracoval s externým konzultantom z UPJŠ.

V odbore Biológia sme získali takisto 2. a 3. miesto. Na 2. mieste sa umiestnila Nikola Eliášová (3.B), ktorá konzultovala s externistom z TU ZVO a na 3. mieste Peter Čisárik (3.B), ktorý prácu konzultoval s Mgr. M. Fabriciovou.

Do celoslovenského kola postupujú študenti N. Eliášová a M. Mičuch.

Ďalší 12 študenti našej školy sa stali úspešnými riešiteľmi. Okrem spomínaných interných a externých konzultantov sa podieľali na konzultáciách: RNDr. L. Spišiak, Mgr. D. Kušnírová, Mgr. V. Polomská a Mgr. Z. Trnková.

Všetkým výhercom a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme!

Geografická olympiáda — máme aj 1. a 2. miesto

Cieľom Geografickej olympiády je rozvíjať záujem žiakov o geografiu ako nosného predmetu poznávania krajiny a prírody. Geografia sa nachádza všade okolo nás a je našim sprievodcom v prírodnom-fyzickom svete. Školského kola olympiády sa zúčastnilo 31 žiakov zo všetkých ročníkov, ale pre mimoriadny záujem iba piati študenti z našej školy postúpili na krajské kolo v kategórii Z. Traja študenti, ktorí absolvovali školské kolo v náročnejšej kategórii A a B postúpili priamo do krajského kola pre vysokú úroveň spracovania svojich prác.

V krajskom kole v kategórii Z sa stal absolútnym víťazom Erik Eiben z 3.C. Úspešnými riešiteľmi bez postupového miesta sa stali Dominik Hatala (2.C), Sarah Jarková (4.E) a Ema Lola Škombárová (2.D).

V kategórii B sa na 2. mieste umiestnil Daniel Kalakay (3.C) a v kategórii A obsadila Martina Antalová (3.B) štvrté miesto a Martin Regenda (2.B) piate miesto.

Všetkým zúčastneným ďakujeme a postupujúcim blahoželáme.

Prázdninový fotopríbeh

Pripomienkou za letnými prázdninami bola na Šrobárke súťaž Prázdninový príbeh. Študenti si projekciou svojich fotografií a videí zaspomínali na prázdninový čas. Príbeh, ktorý spĺňal geograficko-historickú príchuť sa najviac vydaril Adelke Kováčovej z 1.A. Adelka nám predstavila svoje prázdniny jednoduchou, ale pútavou formou.

Ďakujeme všetkým zúčastneným za vaše prezentácie, prostredníctvom ktorých sme sa dozvedeli ako zaujímavo trávite prázdniny a aký talent máte na vnímanie sveta okolo seba.

Geografický korešpondenčný seminár GeoKos

Katedra ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave usporiadala v školskom roku 2021/2022 už tretí ročník geografického korešpondenčného seminára GeoKos.

Hlavným zámerom tohto seminára bolo ukázať stredoškolákom, že geografia je predmetom, ktorý sa zaoberá riešením lokálnych aj celosvetových problémov. Geopolitika, občianske vojny, najmladšie nevesty v Európe, najviac svadieb v roku a pod. boli témy ročníka, na ktorom Simona Šmagalová z 2.D obsadila v celoslovenskej konkurencii 17 študentov pekné 8. miesto a stala sa úspešnou riešiteľkou.

Všetci účastníci seminára sú pozvaní do Letnej školy geografie, ktorá sa uskutoční cez prázdniny v Bratislave.

Krajské kolo Geografickej olympiády

Tento školský rok je pre geografickú olympiádu jubilejný, je to jej 50. ročník. Jej krajské kolo sa uskutočnilo 1. apríla 2022 online formou. Zúčastnilo sa ho až 36 žiakov všetkých ročníkov našej školy v kat. Z a A, ktorí doň postúpili zo školského kola. V kategórii A, v písaní práce a testovej časti, náš žiak Gabriel Sarkovics (3.C) získal pekné 3. miesto. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.

Prázdninový fotopríbeh

Prvé mesiace nového školského roka každoročne organizujeme školskú geografickú súťaž. Naši žiaci spracujú svoje prázdninové zážitky do videa či prezentácie.

Vytvoria tak svoje originálne práce z vlastných fotografií a komentármi k daným navštíveným miestam. Tri najúspešnejšie projekty získajú knižné ceny. Ďalšie tri USB kľúče. A ostatných určite poteší sladká odmena. Tri najlepšie práce patria Gabike Greškovej z 3.A s prácou o Budapešti, Miške Mahdalovej z 3.E a jej video o Slovensku a Mati Verbovskej z 1.B o rôznych miestach Slovenska.

Ďakujeme všetkým za účasť a tešíme sa na vaše zážitky o rok.

Šrobárka s názorom 1

Vo štvrtok 7. októbra 2021 sa v online prostredí MS Teams uskutočnila prvá zo série plánovaných diskusií v rámci projektu Šrobárka s názorom.

Našim cieľom je diskutovať so Šrobárčanmi o aktuálnych témach, o tom čo sa „nevojde“ do vyučovacích hodín. Takouto je aj aktuálna situácia v Afganistane. RNDr. Stela Csachová, PhD. z PF UPJŠ nás v tejto problematike zorientovala. Ďakujeme.

Bádateľská geografia „Upracte si skriňu!“

Počas dištančného vzdelávania sme na hodinách geografie riešili problematiku textilného priemyslu, napríklad aj v regióne JV Ázie. Ekonomický atlas Harvardskej univerzity v exporte uvádza dominantné postavenie štátu Bangladéš.

S druhákmi sme sa to rozhodli overiť v praxi, na našom oblečení. Naši žiaci dostali za úlohu vytriediť si oblečenie a zároveň skúmať jeho pôvod. Svoje zistenia sme si zapísali do tabuľky, grafu alebo vytvorili online mapu. Po návrate do školy sme diskutovali o sociálnych, ekonomických a ekologických dopadoch, pozitívach a negatívach textilného priemyslu.

Geografická olympiáda – celoslovenské kolo

24. apríla 2021 sa uskutočnilo celoslovenské kolo Geografickej olympiády. Našu školu reprezentoval Patrik Kišeda z 3.C. Súťažilo sa v troch kolách, v ktorých žiaci riešili vedomostný, multimediálny a praktický test. Olympiáda trvala niekoľko hodín a súťažiaci museli zvládnuť náročné úlohy. Patrik sa stal úspešným riešiteľom.

Gratulujeme mu a ďakujeme za reprezentáciu školy.

Deň Zeme s Michaelou Musilovou

Riaditeľka stanice HI-SEAS na Hawaii Dr. Michaela Musilová sa dnes stala súčasťou hodiny geografie. Študenti – maturanti spoločne s Michaelou debatovali v online priestore o jej živote a zážitkoch v simulovaných misiách, ktorým šéfuje, a tiež o jej víziách budovania základní na Marse a Mesiaci.

Michaela so záujmom rozprávala o svojich dňoch v uzatvorených priestoroch na stanici a o situáciách, ktoré častokrát preverili hranice ľudských možností. Ona sama sa zúčastnila už viac ako 20 misií v spolupráci s NASA a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), ktorých cieľom bolo pripraviť personál a technológie na to, aby raz ľudstvo mohlo žiť a pracovať na týchto mimozemských objektoch.

22. apríla si pripomíname Deň Zeme už 51 rokov. V roku 1970 vedci, najmä ekológovia v USA, ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, demonštračne vyzvali k spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme.

Krajské kolo Geografickej olympiády

Dňa 26. marca 2021 sa uskutočnilo krajské kolo Geografickej olympiády. Našu školu v kategóriách A, B, Z reprezentovalo 42 žiakov.

V kategórii B Kristína Korytková (4.B) okrem testu súťažila aj s prácou na tému Regióny druhého bývania a získala 4. miesto.

V kategórii A Denisa Čontošová (2.A) okrem testu vytvorila aj poster s témou Himaláje – horolezectvo, cestovný ruch a ochrana prírody získala 5. miesto.

V kategórii Z z 256 súťažiacich Patrik Kišeda (3.C) získal 10. miesto a od postupu do celoslovenského kola ho delili len 2 body.

Ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

Geografická olympiáda – kategória Z

2 737 je počet zaregistrovaných súťažiacich z celého Slovenska do online súťaže geografickej olympiády. Medzi nich patrí aj 42 žiakov z našej školy. 37 z nich sú úspešnými riešiteľmi. Už len čakajú na informáciu, či si môžu svoje vedomosti zmerať v ďalšom kole. Držíme im palce pri výbere a v ďalšom súťažení.

Súťaž IGEO HERE

Naša žiačka K. Korytková (4.B) nás v minulom školskom roku úspešne reprezentovala na celoslovenskom kole geografickej olympiády. Na základe tohto úspechu dostala ponuku pracovať na projekte spojenom so súťažou v tvorbe máp.

Kika si mala vytvoriť svoj vlastný tím, ktorý koordinovala pri zadaných úlohách. Spolu s D. Tarbajovou, E. Šiškovou a V. Uličnou vytvorili originálne mapy v softvéri HERE. Komisia ich úsilie ocenila diplomami.

3. miesto v celoslovenskom kole geografickej súťaže

Naše dve žiačky Z. Slovinská a M. Grendelová (obe z 1.D) sa zúčastnili postupovej geografickej súťaže s názvom GQIQ (organizovala ju UK). Išlo o súťaž, kde mali žiaci preukázať komplexné vedomosti z geografie (s prepojením na informatiku, matematiku, spoločenské vedy).

V prvom kole mali súťažiaci vytvoriť mapu podľa ľubovoľnej témy. V druhom kole to bol vedomostný test. V poslednom treťom celoslovenskom kole bolo úlohou žiakom nakresliť mesto podľa vybraných kritérií.

Miška Grendelová obsadila 3. miesto. Prevezme si ceny na slávnostnom vyhodnotení v Bratislave. Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

Geografická súťaž GQIQ

V priebehu mesiacov február – apríl 2020 prebiehala online geografická súťaž GQIQ organizovaná Katedrou regionálnej geografie UK. V prvom kole bolo úlohou žiakov vytvoriť mapu na ľubovoľnú tému.

Do ďalšieho kola postúpili tri naše žiačky Zora Slovinská a Michaela Grendelová z 1.D a Nikola Bujňaková z 2.B. Naše žiačky vytvorili mapy na tému Ohrozené druhy vo svete a Zásoby pitnej vody vo svete.

V ďalšom kole naše žiačky riešili zadanie, kde testovali svoje vedomosti na aktuálne dianie vo svete a všeobecné vedomosti. Michaela Grendelová sa umiestnila na 3. mieste. Blahoželáme a ďakujeme.

Celoslovenské kolo Geografickej olympiády

Dňa 24. apríla 2020 sa uskutočnilo celoslovenské kolo Geografickej olympiády. Našu školu reprezentovala v kategórii B (práca na tému Slovensko) Kristína Korytková z 3.B. Stala sa úspešnou riešiteľkou. Blahoželáme a ďakujeme.

Krajské kolo Geografickej olympiády

V súvislosti s obmedzeniami spôsobenými koronavírusom nastali zmeny aj v organizácii krajského kola Geografickej olympiády. Krajské kolo prebiehalo elektronicky 27. marca 2020. Súťažilo sa v troch kolách. Kategória A, B v online teste a hodnotení práce a kategórii Z, online test.

Z našej školy do tohto kola postúpilo 10 žiakov. Najviac práce so súťažou mali Diana Šaffová z 2.C, ktorá okrem testu písala prácu o Turecku a Kristína Korytková z 3.B, ktorá písala prácu o pekárenskej a cukrárenskej výrobe na Slovensku. Práve Kristína bola úspešná a umiestnila sa na 2. mieste a postúpila do celoslovenského kola. Ďakujeme za reprezentáciu školy a držíme palce v ďalšom kole.

Geografická olympiáda – kategória Z

V rámci geografickej olympiády majú študenti celého Slovenska možnosť zapojiť sa do kategórie Z. Podstatou súťaže je vypracovať online test zo stredoškolských geografických vedomostí. Zaradiť sa medzi najlepších, neznamená len veľa vedieť, ale byť dobrý aj vo vyhľadávaní informácií. Pri teste je totižto možné používať aj internet či knižné publikácie.

Spomedzi viac ako 240 súťažiacich z Košického kraja (celkovo na Slovensku súťažilo viac ako 1500 súťažiacich) sa osem žiakov našej školy prebojovalo do ďalšieho kola: Michaela Grendelová a Martin Košťál z 1.D, Michaela Mahdalová a B. Háberová z 1.E, Ján Abosi z 2.B, Gabriel Hadaš z 2.C a Viktória Slivková a Zuzana Tekáčová z 2.D. Celkovo sa z našej školy zúčastnilo 59 žiakov. Ďakujeme za zapojenie a postupujúcim držíme palce v ďalšom kole.

Dejepisná exkurzia Osvienčim, Krakov a Wieliczka

V dňoch 13. – 14. decembra 2019 sa výber žiakov 3. ročníka zúčastnil dejepisnej exkurzie do Poľska. Prvou zastávkou bol koncentračný tábor v Osvienčime, ktorý sa smutne zapísal do histórie. Navštívili sme miesta, kde počas 2. svetovej vojny zahynulo viac než milión ľudí. Nacizmus tu ukázal svoju najkrutejšiu podobu. Videli sme fotky, tajne urobené väzňami, miesta krutého mučenia a otrasných životných podmienok, ako aj fotografie umučených ľudí.

To všetko bolo spojené s výkladom výborne pripravenej a trpezlivej sprievodkyne. V jej výklade nechýbali spomienky z osobných stretnutí s ľuďmi, ktorí na vlastnej koži prežili, kam nacionalizmus a radikalizmus vedú. V tej chvíli sme si všetci uvedomili, aký nebezpečný môže byť extrémizmus, ktorý je u nás na vzostupe. Jednoznačne sme pochopili, že pre spoločnosť nie je tou správnou cestou.

Po Osvienčime nás čakala prehliadka Krakova. Prešli sme sa nádvorím hradu Wawel, videli sme katedrálu, impozantnú dobovú architektúru a prezreli sme si nádherne vyzdobené centrum mesta s vianočnými trhmi.

Na druhý deň sme navštívili mestečko Wieliczka, ktoré preslávila najmä svetoznáma soľná baňa, zapísaná aj do zoznamu UNESCO. Zaujímavosťou tejto atrakcie je, že na rozdiel od podzemných jaskýň vznikla kompletne celá len vďaka ľudskému úsiliu a tvrdej práci. Zostúpili sme po 380 drevených schodoch do hĺbky 135 m a všade vôkol nás sme videli (a aj ochutnávali) kamennú soľ. Obdivovali sme nádherné sochy vytesané z kamennej soli, soľnú dlažba a uchvátila nás soľná kaplnka, O tom, že soľ bola nad zlato, sa vraj turisti môžu presvedčiť v Krakove, ktoré vyrástlo a zbohatlo z výnosov za vyťaženú soľ.

Dva dni exkurzie sme využili naplno, veľa sme videli a veľa sa naučili.

Turistický krúžok na Šarišskom hrade

Netradične v nedeľu prebehla činnosť turistického krúžku. Privítal nás Šarišský hrad (Castrum Sarus), ktorý patrí k našim najstarším komitátnym hradom. Nadýchali sme sa zaujímavou históriou hradu, dozvedeli sme sa o nešťastnej láske Alžbetky a o výbuchu pušného prachu, ktorý bol predzvesťou skazy, ktorá nastala po požiari v roku 1687. Odvtedy hrad pustol.

Krásne fotky sú z veže Donjon. Vedeli ste, že hrad navštevoval aj P. O. Hviezdoslav? V dnešných časoch sa o hrad stará OZ Šariš.

Exkurzia Imuna Šarišské Michaľany a SlovTan Contract Liptovský Mikuláš

V rámci predmetu geografie sa aj triedy 2.A a 2.C v tomto školskom roku venovali učivu Priemysel Slovenska. Rozhodli sme sa navštíviť a spoznať výrobu v dvoch priemyselných odvetviach, vo farmaceutickom a kožiarskom priemysle.

Firma Imuna Šarišské Michaľany sa špecializuje napríklad na výrobu tekutých liekových foriem (infúzne, irigačné, dialyzačné), ktorých výrobu sme mali možnosť vidieť. Prekvapili nás prísne a premyslené hygienické podmienky, v ktorých sa proces realizuje. Po prehliadke sme sa autobusom presunuli do Liptovského Mikuláša, kde sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedna spoznávala historické centrum a jeho pamiatky (súdnu sieň v múzeu, kde bol údajne súdený Jánošík a miestnu synagógu).

Druhá skupina bola na prehliadke kožiarskeho závodu. Viac ako 300 zamestnancov spracúva denne 100 ton surových hovädzích koží, ročne približne 34 tisíc ton. Produkty závodu môžeme po ich ďalšom spracovaní nájsť v luxusných autách (asi 60 % produkcie), lietadlách, vyrába sa z nich luxusná obuv, kožené kabelky a pod. Jednou zo špecialít slovenského SlovTanu je spracovanie koží z kengúr. Vyrábajú sa z nich najmä kopačky pre svetové športové značky. Ďakujeme obom spoločnostiam a ich pracovníkom, že nám umožnili navštíviť a vidieť proces výroby.

Návšteva Zborovského hradu

V sobotu 26. októbra 2019 sme sa v rámci predmetu geografia vybrali na Zborovský hrad. Bolo by na škodu informácie získané na hodinách nevidieť priamo v teréne. Hrad sa nachádza v okrese Bardejov a stále na ňom prebiehajú rekonštrukčné práce. Výstup nie je náročný, preto odporúčame každému navštíviť tohto miesto.

V tomto školskom roku nás čakajú aj ďalšie výlety aj do Belianskej jaskyne a Morské oko. Pozývame všetkých. Ako motivácia nech poslúžia priložené fotografie.

Exkurzia – Silická planina

Pre seminaristov z geografie sme v spolupráci s Ústavom geovied Fakulty BERG TU zorganizovali exkurziu na Silickú planinu. Vďaka odbornému výkladu sme sa dozvedeli základné informácie o geologickej stavbe, geomorfológii a ochrane prírody a krajiny v Národnom parku Slovenský kras.

Spoznali sme vápence, horniny tvoriace podstatnú časť tohto krasového územia, krasové javy – jaskyne, priepasti, krasové jamy, škrapy a krasové doliny. Deň sme si užili aj vďaka krásnemu počasiu. Exkurzia prebehli s odborným výkladom pracovníkov Ústavu geovied Fakulty BERG TU v Košiciach, Ing. R. Farkašovského, PhD., a doc. Ing. S. Jacka, PhD., za čo im ďakujeme.

Exkurzia za umením – Taliansko 2019

Všetci priaznivci umenia a kultúry na Šrobárke sme zavŕšili tento školský rok poznávacou exkurziou do Talianska. Počas 6 dní sme navštívili miesta veľkého kultúrno-historického diania a centrá niekdajšieho umeleckého života.

Vo Florencii, kolíske renesancie, sme obdivovali krásu Brunelleschiho architektúry (Dóm Santa Maria del Fiore), sochárske skvosty Michelangela (socha Dávida), Giottove fresky v Bazilike Santa Croce, spolu s náhrobkami najväčších dejateľov Talianska. Zároveň v deň našej návštevy Florencie Taliansko smútilo a lúčilo sa s veľkou osobnosťou svetového filmu – režisérom Francom Zeffirellim, čoho sme boli svedkami.

Pravú taliansku atmosféru nám ponúklo mestečko Lucca, známe ako „mesto 100 kostolov“ a rodisko hudobného skladateľa Giacoma Pucciniho. V Pise na Námestí zázrakov sme zažili skutočný vizuálny zázrak v podobe Katedrály Nanebovzatia Panny Márie, Baptistéria sv. Jána a neopakovateľnej Šikmej veže, ktorú sme aj my ako praví turisti na svojich fotosnímkach pridŕžali, aby nespadla. A keďže „všetky cesty vedú do Ríma“, tak aj našu exkurziu sme zavŕšili v tomto večne pulzujúcom meste. Tu sme s úžasom obdivovali pamiatky staroveku – Koloseum, Pantheon, Forum Romanum, viťazné stĺpy i oblúky, zdanlivú vyčerpanosť z horúceho talianskeho slnka zaháňali príjemne chladivým pocitom v stredovekých či barokových bazilikách, ktoré nám odkryli svoju mozaikovú krásu alebo veľkoleposť sochárskeho umenia. Neopakovateľné čaro talianskej metropoly sme si vychutnali na Španielskych schodoch, pri Berniniho Fontáne štyroch riek na Piazza Navona či magickej Fontáne di Trevi. Vyvrcholením nášho putovania za umením boli Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka, kde sme s úžasom obdivovali dielo génia Michelangela Buonarrotiho a so zatajeným dychom vnímali hĺbku stvorenia i zániku všetkého (Pieta, Stvorenie sveta, Posledný súd).

Úchvatné Taliansko si získalo naše šrobárske srdce a my pevne veríme, že na miesta, ktoré sme navštívili, sa opäť raz vrátime.

Expedícia po Južnej Európe

Nezabudnuteľné školské zážitky sa nám, žiakom, podarilo nadobudnúť počas 10-dňovej expedícii po Južnej Európe s pedagogickým dozorom Mgr. Danou Starostovou, RNDr. Mariannou Prokaiovou, PhD. a Mgr. Marekom Coroničom. Počas týchto dní sme precestovali päť krajín a videli mnoho zaujímavých miest, pamiatok, ale aj krásy prírody.

Páčilo sa nám spojenie moderných miest ako Nice, Saint Tropez a Monako, s historickými prvkami Barcelony, Predjamského hradu, doplnené o prírodné úkazy Plitvických jazier a Postojnskej jamy. Miestni sprievodcovia v Španielsku a v Monaku nás previedli najkrajšími časťami týchto miest a doplnili výklad o vlastné skúsenosti, a tak sme z každého miesta vyťažili maximum. Napríklad v Barcelone sme videli nielen historickú časť mesta (La Rambla, Sagrada Familia, Basilica Santa Maria del Mar), ale taktiež sme mali možnosť vidieť štadión Camp Nou, alebo aj kláštor Montserrat.

Možnosť vidieť historické pamiatky, zažiť miestnu kultúru a ochutnať národné jedlá bola neoceniteľná skúsenosť. Voľný čas sme trávili so spolužiakmi a kamarátmi z iných tried na plážach Azúrového pobrežia vo Francúzsku a Španielsku. Na tento výlet určite nezabudneme a na mnohé z miest sa určite ešte raz vrátime!

Spoznávali sme geografiu mesta v centre Košíc

Poloha školy v historickom centre nás nabáda k tomu, aby sme realizovali vyučovacie hodiny v meste. Aj preto sme tak urobili na našej poslednej vyučovacej hodine v tomto školskom roku s prvákmi.

Žiaci sa na Hlavnej ulici rozdelili do skupín a dostali pokyny od pani profesorky. Do aktivít bola zapojená i technika. Najprv mali urobiť fotografiu Štátnej vedeckej knižnice presne z miesta, ako bola vytvorená kedysi. Robili sme fotografie zvierat, stromov a autobusových príchodov a odchodov. Kedy ráno prichádza na Námestie osloboditeľov prvá 32?

O pár krokov ďalej nás čakali potraviny „Fajne“ a v nich sme mali zistiť odkiaľ pochádzajú uhorky, paradajky, …? Zo Slovenska, Talianska či Španielska? A to ešte nie je všetko. Predstavte si, že sa ocitnete v cudzine a máte iba domácu menu. Koľko peňazí máte v skutočnosti, ak vezmete do úvahy koruny, doláre či kuny? V závere sme hľadali cudzinca, ktorého sme sa pýtali na dôvody pobytu na Slovensku. Zistili sme, že mnohí prišli kvôli hokejbalovým majstrovstvám sveta, filmovému festivalu, či štúdiu. Viac vám napovedia naše fotografie.

Postup do celoslovenského kola SOČ

Dňa 5. apríla 2019 sa konalo krajské kolo stredoškolskej odbornej činnosti, kde nás v odbore Životné prostredie, geografia, geológia úspešne reprezentovala Sophia Tököly z 3.B, ktorá sa umiestnila na krásnom 2. mieste a postupuje do celoslovenského kola. Srdečne blahoželáme!

IT ScienceLab na Šrobárke

Naše gymnázium ako IT Akadémia partner spolupracuje na rozšírenej úrovni, ktorá umožňuje využívanie ITScienceLab pre stredné školy.

V rámci vybavenia ITScienceLab boli na školu dodané pomôcky pre informatiku, biológiu, fyziku, geografiu, matematiku, počítačové systémy a siete, internet vecí a informatiku v prírodných vedách a matematike. Súčasťou laboratória sú napríklad – 3D tlačiareň, Arduina a Raspberry pre informatiku, Vernier pre chémiu a fyziku, meteostanica, mikroskopy. Tieto pomôcky majú pomôcť inovovať vzdelávanie v rámci Školských vzdelávacích programov so zameraním na aktualizáciu obsahu, metód a foriem výučby matematiky, informatiky, prírodovedných predmetov smerom k dôslednej a zmysluplnej implemetácii IKT nástrojov do vzdelávania.

Top

Pre viac informácií:

KONTAKT